BOJNÁ. V Bojnej sa začal včera systematický archeologický výskum hradiska z obdobia Nitrianskeho kniežatstva, ktoré bolo v období pred Veľkou Moravou.
Začali kopať na mieste, kde obyvateľ Bojnej našiel pred časom unikátne archeologické nálezy ako plakety či zvony z 8. až 9. storočia. Zmenili dejiny národnej histórie. Posunuli šírenie kresťanstva ešte pred príchodom vierozvestov.
VIDEO: Jana Beňová
Systematický výskum je dlhodobý vedecký projekt, ktorý sa na Slovensku desaťročie nerobil. „Slovenská archeológia naň nemala prostriedky, čo je tragédia nášho vedného odboru. Robíme len záchranné vykopávky na území budúcich stavieb. Systematický výskum robíme teraz naozaj po dlhom čase iba vďaka tomu, že sme naň dostali na tento rok päť miliónov korún od vlády," povedal Karol Pieta z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Bádatelia použili georadary a magnetometre, aby zistili, kde by sa v zemi mohli nachádzať stavebné alebo iné štruktúry a vymedzili plochu hradiska na výskum.
"Napriek všetkým moderným metódam nevieme, čo nájdeme. Môžu to byť predmety, no najradšej by sme našli stavbu. Na základe nálezov pozostatkov prenosného oltára či zvonov by sme radi našli kostol. No archeológia chce trpezlivosť," povedal archeológ.
Bojňanské hradisko sa nachádza hlboko v lese, sedem kilometrov od obce. „Jeho postavenie muselo mať logiku. Asi súviselo s cestou z Považia do Ponitria a mohlo znamenať jej kontrolu. Stalo sa významným obchodným a politickým centrom," predpokladá Pieta.
Nálezy budú nastálo vystavené v Bojnej a aj súčasťou náučného chodníka Považským Inovcom. Obec ich využije v turistickom ruchu.
Autor: bej

Beata
Balogová
