Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 10.4.2001

Podľa Ferrerovej-Waldnerovej je prvé kolo rozšírenia EÚ možné už skoro

Viedeň 10. apríla (TASR) - Skoré rozšírenie Európskej únie (EÚ) je možné predstaviť si napriek voľbám vo Francúzsku a Nemecku, tvrdí rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová. Podľa dnešného vydania rakúskych novín Die Presse šéfka rakúskej diplomacie oznámila v pondelok pre kandidátske krajiny upokojujúcu správu: prvé kolo rozširovania EÚ sa môže uskutočniť už v roku 2004.

Predpokladom pre rozšírenie EÚ v dohľadnej dobe je však predloženie návrhov týkajúcich sa citlivých tém, akou je napríklad voľný pohyb osôb, ktorý vyvoláva obavy obyvateľstva. Ferrerová-Waldnerová si nemyslí, že na júnovom summite EÚ v Göteborgu bude stanovený pevný dátum pre prvé kolo rozširovania EÚ. Podľa rakúskej ministerky to bude možné najskôr koncom tohto roku. Predtým sa zaiste podceňovala aj tá skutočnosť, že voľby v Nemecku a vo Francúzsku, ktoré sa uskutočnia v roku 2002, budú mať vplyv aj na rozširovanie EÚ, uviedla Ferrerová-Waldnerová.

Dobrými návrhmi týkajúcimi sa napríklad voľného pohybu pracovnej sily však možno prispieť k tomu, aby sa časový plán pre prijatie nových kandidátskych krajín dodržal. Zo zásady sa však nesmie pri všetkej rýchlosti prístupových rokovaní upustiť od kvality, upozornila rakúska ministerka. K otázke koľkým krajinám sa podarí vstup do EÚ v prvom kole, sa Ferrerová-Waldnerová nechcela vyjadriť. Podľa nej to záleží od budúcich správ Európskej komisie o pokroku kandidátskych krajín. Správy budú predložené v októbri alebo v novembri. Ak vyznejú pre väčšinu kandidátskych krajín priaznivo, môže EÚ prijať až desať nových členov, myslí si šéfka rakúskej diplomacie. S istotou nebudú v prvom kole iba Turecko, Rumunsko a Bulharsko, končí svoj článok Die Presse.


Francúzsky minister obrany nariadil odtajnenie materiálov v kauze Angolagagate

Paríž 10. apríla (TASR) - Francúzsky minister obrany Alain Richard nariadil v pondelok odtajnenie piatich správ, ktoré spracovali tajné služby vnútornej bezpečnosti. Pre tento krok sa rozhodol na základe žiadosti vyšetrujúcich sudcov Philippa Courroya a Isabelle Prévost-Desprezovej, poverených vyšetrovaním prípadu nezákonného predaja zbraní do Angoly, informujú dnes francúzske denníky. Odtajnené správy sa týkajú predaja zbraní do Angoly, ktorý francúzska justícia pokladá za nezákonný.

Denník Le Monde v dnešnom čísle uvádza, že sudcovia Courroye a Prévost-Desprezová v marci požiadali o odtajnenie materiálov, ktoré zhabali 9. marca pri prehliadke priestorov francúzskeho ministerstva zahraničných vecí. Sudcovia vtedy hľadali stopy o eventuálnej intervencii ministra Huberta Védrina v prospech Pierra Josepha Falcona v jeho spore s daňovým úradom. Obchodník so zbraňami, generálny riaditeľ spoločnosti Brenco Falcone je spolu so spoločníkom Arkadijom Gajdamakom, pôvodom z bývalého ZSSR, kľúčovou postavou v afére predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94.

Na ministerstve zahraničných vecí v pracovni ministrovho spolupracovníka Georgea Serra, povereného africkými otázkami, zhabali materiál s názvom Angola. V ňom bolo päť správ, ktoré napísali pracovníci tajných služieb a boli tajné. Vyšetrujúci sudcovia požiadali v polovici marca konzultatívnu komisiu ministra obrany o odtajnenie materiálov, obsahujúcich štátne tajomstvo obranného charakteru, aby im prostredníctvom Generálneho sekretariátu národnej obrany poskytla informácie o žiadostiach na povolenie predaja zbraní do Angoly, Kamerunu, Konžskej republiky (KR, Kongo Brazzaville) a Konžskej demokratickej republiky (KDR, bývalý Zair), podaných v rokoch 1990-2000 na medziministerskú komisiu na export vojenského materiálu a výzbroje. Žiadosti podali tri spoločnosti: Francúzska spoločnosť na export vojenského materiálu a systémov pri ministerstve vnútra (SOFREMI), spoločnosti Brenco, v ktorej je Falcone generálnym riaditeľom, a slovenská spoločnosť ZŤS OSOS.

Vyšetrujúci sudcovia ju podozrievajú, že bola faktickým riadiacim prvkom a jej partnerom bol Gajdamak, uvádza Le Monde. Šesť žiadostí podala SOFREMI, tri z nich komisia zamietla. Vyšetrujúci sudcovia chcú vedieť, prečo komisia niektoré žiadosti SOFREMI, ale aj spoločností Brenco a ZŤS OSOS zamietla. Aj tento materiál bol tajný. Komisia odtajnila aj materiál tajných služieb z decembra 1995, v ktorom sa zaznamenal vojenský materiál dodaný do Angoly v rokoch 1993-94 prostredníctvom Falcona a Gajdamaka. Celková suma objednávok sa blížila k 633 miliónom dolárov, uzatvára Le Monde.

Denník Libération poukazuje na skutočnosť, že Falcone prostredníctvom SOFREMI predával vojenský materiál z krajín bývalého ZSSR a zo Slovenska. V Angole SOFREMI predávala zbrane v koordinácii so spoločnosťou Brenco: išlo o vojenský materiál, ktorý vyrábala slovenská firma ZŤS OSOS. Kým Le Monde dnes uviedol, že dodávky zbraní do Angoly v rokoch 1993-94 prostredníctvom Falcona a Gajdamaka sa blížili k sume 633 miliónov dolárov, doteraz sa uvádzala suma vyše 500 miliónov dolárov.

Podľa francúzskeho daňového úradu sa za slovenský zbrojársky podnik ZŤS OSOS skrývajú ústredné postavy aféry - Falcone a jeho spoločník Gajdamak, žijúci v Izraeli. Na Gajdamaka vydali francúzske orgány medzinárodný zatykač. V rokoch 1993-94 kúpila Angola z bývalého ZSSR zbrane a vojenskú techniku za vyše 500 miliónov dolárov. Platba za ne išla cez účet parížskej banky Paribas, ktorý otvorila spoločnosť ZŤS OSOS. Vyšetrujúci sudcovia v afére Angolagate stíhajú vyše desať osôb, vrátane Jeana-Christopha Mitterranda, syna bývalého francúzskeho prezidenta, a prezidentovho bývalého poradcu Jacqua Attaliho, podotýka Le Figaro.


Miliardár Gajdamak stále odmieta vypovedať pred francúzskymi sudcami

Paríž 10. apríla (TASR) - Miliardár pôvodom z bývalého ZSSR Arkadij Gajdamak - kľúčová postava v afére predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94, ktorý francúzska justícia pokladá za nezákonný - stále odmieta vypovedať pred francúzskymi vyšetrovacími sudcami, konštatuje v dnešnom čísle francúzsky denník Le Monde.

Od začiatku vlaňajšieho decembra, keď sa vyšetrovanie prípadu predaja zbraní do Angoly zrýchlilo a vyústilo do zadržania ďalšej kľúčovej postavy v afére - Pierra Josepha Falcona, generálneho riaditeľa spoločnosti Brenco, je Gajdamak v Izraeli. Do židovského štátu odišiel z Londýna, kde má sídlo, s odôvodnením, že si ide odslúžiť cvičenia pre záložníkov v izraelskej armáde. Čas výcviku sa oficiálne skončil začiatkom marca.

Gajdamak pre Le Monde vyhlásil, že je pripravený vypovedať pred francúzskymi sudcami, ktorí naňho 6. decembra 2000 vydali medzinárodný zatykač, ak "bude mať, či mal by, záruku korektného správania. Zatiaľ tomu tak nie je". Od začiatku vyšetrovania aféry Angolagate Gajdamak konštatuje, že nechápe, čo mu francúzska justícia vyčíta. Podľa neho francúzska justícia nemá nijakú kompetenciu na to, aby sa zaujímala o predaj zbraní do Angoly, ktorý uskutočnil ruský štát prostredníctvom slovenskej spoločnosti ZŤS OSOS.

Vyšetrujúci sudcovia Philippe Courroye a Isabelle Prévost-Desprezová však s oporou v správach francúzskeho daňového úradu zastávajú názor, že kontrakty na predaj zbraní sa podpísali vo Francúzsku prostredníctvom spoločnosti Brenco. Vedenie tejto spoločnosti zabezpečovali Falcone a Gajdamak, konštatuje Le Monde. Predaj zbraní do Angoly vyvolal aj veľké pohyby na účtoch, ktoré sa vyšetrovatelia usilujú presne zistiť. Oba kontrakty, podpísané s angolskou vládou v rokoch 1993 a 1994 za 633 miliónov dolárov, viedli k mnohým úplatkom, respektíve províziám. Adresátov týchto provízií sa francúzski vyšetrovatelia usilujú zistiť.

Vyšetrovatelia pokladajú za isté, že Gajdamak mal prístup k trom účtom v telavivskej banke Leumi. Tie nesú exotické názvy: Kaskáda, Kolorádo a Cyklón a zistilo sa na nich 29 prevodov približne za 120 miliónov frankov od spoločnosti Brenco. V rozhovore pre denník Libération zo začiatku marca Gajdamak povedal, že s tými účtami "nemá nič spoločné". Pierre Joseph Falcone je od začiatku decembra vo väzbe, uzatvára Le Monde.

V rokoch 1993-94 kúpila Angola z bývalého ZSSR zbrane a vojenskú techniku za vyše 500 miliónov dolárov. Platba za ne išla cez účet parížskej banky Paribas, ktorý otvorila spoločnosť ZŤS OSOS. Vyšetrujúci sudcovia v afére Angolagate stíhajú vyše desať osôb vrátane Jeana-Christopha Mitterranda, syna bývalého francúzskeho prezidenta, a bývalého poradcu zosnulého prezidenta Mitterranda Jacqua Attaliho.


O divadelné Ceny Alfreda Radoka bojuje rekordný počet slovenských umelcov

Praha 10. apríla (TASR) - Rekordný počet slovenských umelcov figuruje v tohtoročných nomináciách na Ceny Alfreda Radoka za pôvodnú dramatickú a inscenačnú tvorbu, ktoré udelia 20. apríla v pražskom Národnom divadle. Okrem slovenskej herečky Emílie Vášáryovej nominovanej v kategórii najlepšia herečka, má šancu prevziať cenu z rúk českého ministra kultúry Pavla Dostála aj operná speváčka Klaudia Dernerová, či scénografi Aleš Votava a Ján Zavarský. O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodne 52 popredných českých kritikov.

V Národnom divadle bude 20. apríla udelená aj Cena Alfreda Radoka za pôvodnú divadelnú hru. Porota, ktorej členom je aj slovenský režisér Martin Porubjak, v pondelok vyberala z 27 príspevkov od 25 autorov.

Z anonymnej súťaže Nadácie Alfreda Radoka, do ktorej hlavnú finančnú cenu opäť venoval slovenský minister kultúry Milan Kňažko, vzišlo celkovo desať nominácií. Bez šance na víťazstvo určite nie sú dvaja nominovaní slovenskí autori - Viliam Klimáček s hrou Čechov - boxer a Roman Olekšák a jeho dielo Na konci chodby.

V súťaži pôvodnej dramatickej a inscenačnej tvorby má najväčšie šance inscenácia Šostakovičovej opery Lady Macbeth Mcenského újezdu v réžii Davida Radoka, syna slávneho českého režiséra, po ktorom je pomenovaná nadácia.
O najlepšiu inscenáciu 2000 okrem Radokovej hry súťaží Hamlet v réžii Vladimíra Morávka a adaptácia Aškenázyho poviedky Ako som sa stratil v úprave Jana Bornu. V kategórii najlepší ženský herecký výkon sa za hlavnú úlohu v Radokovej inscenácii dostala medzi trojicu nominovaných slovenská operná speváčka Klaudia Dernerová. Cenu za najlepší ženský herecký výkon majú šancu získať aj Emília Vášáryová a Petra Špalková. Mužskými kandidátmi na herecké ceny sú Jan Potměšil, Pavel Tesař a Ivan Trojan. V kategórii divadlo roku 2000 súťažia Činoherní studio v Ústí nad Labem, pražské Divadlo v Dlouhé a Klicperovo divadlo Kradec Králové. V kategórii scénografia 2000 sa stretnú ďalší dvaja Slováci - Aleš Votava za scénu v Pucciniho opere Tosca a Ján Zavarský za scénu k Wagnerovej hre Tristan a Izolda. Okrem nich sa o cenu uchádza aj Marek Zákostelecký, autor scény k adaptácii Aškenázyho poviedky. Okrem spomínaných cien porota vyhodnotí aj kategórie hra roku 2000, hudba a talent 2000.


CSS znepokojujú správy o plánovanom zrušení inštúcií pre zahraničných Slovákov

Budapešť 10. apríla (TASR) - Prekvapenie a znepokojenie v súvislosti so zámerom Ministerstva kultúry SR zrušiť Dom zahraničných Slovákov (DZS) a funkciu i Sekretariát splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov vyjadrila v týchto dňoch Celoštátna slovenská samospráva (CSS) z Budapešti v liste adresovanom ministrovi kultúry SR Milanovi Kňažkovi.

V texte, ktorý podpísal jej predseda Ján Fuzik, sa konštatuje, že spomínané informácie "stoja v ostrom protiklade so snažením prevažnej väčšiny slovenských krajanských spolkov vo svete, vrátane CSS v Maďarsku." Odosielatelia pripomínajú druhé zasadnutie Stálej konferencie Slovenská republika a zahraniční Slováci z júla 2000, na ktorej sa aj minister kultúry SR vyslovil za zvyšovanie starostlivosti o krajanov, ako aj Ústavu SR, zakotvujúcu povinnosť podporovať národné povedomie a kultúrnu identitu Slovákov žijúcich v zahraničí a ich vzťahy s materskou krajinou.

Ján Fuzik podčiarkuje kvalitu vzťahov medzi CSS a DZS a dodáva: "Nechápeme, čo a prečo sa deje v tejto súvislosti na Slovensku. Preto Vás touto cestou prosíme, vážený pán minister, aby ste nás -ak sú v úvode uvádzané správy pravdivé- informovali o Vašich zámeroch a širšej koncepcii v súvislosti s Domom zahraničných Slovákov a Sekretariátom splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov".

CSS zaslala list aj riaditeľovi DZS a splnomocnencovi vlády SR pre zahraničných Slovákov Claudeovi Balážovi. Konštatuje v ňom, že spomínané úmysly zarazili pracovníkov CSS už aj preto, že pozitívny vývoj v starostlivosti o zahraničných Slovákov doteraz smeroval k iným výsledkom. Slovenské samosprávy aj slovenské občianske združenia v Maďarsku s uspokojením privítali zriadenie Sekretariátu splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov a ich nádeje posilnila aj novelizácia ústavy SR, ako aj vyhlásenia politických činiteľov. Predsedníctvo CSS prerokuje v blízkej budúcnosti novovzniknutú situáciu. Môžem Vás však ubezpečiť o tom, pán riaditeľ a splnomocnenec vlády, že Slováci v Maďarsku považujú Dom zahraničných Slovákov za svoj užší domov na Slovensku, ktorý im poskytuje všestrannú pomoc a možnosť prezentácie vlastnej kultúry, uviedol v liste J. Fuzik.

Súčasne vyjadril podporu činnosti Sekretariátu splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov, pripravujúceho "tak dávno očakávané a urgované zriadenie Úradu pre zahraničných Slovákov". "Dúfame, že Ministerstvo kultúry SR opäť zváži a prehodnotí svoje stanovisko a že doterajší sľubný proces, ktorý predstavuje úplne nové ciele a kvality v oblasti starostlivosti o krajanov, sa bude môcť nerušene rozvíjať a čoskoro úspešne, podľa našich predstáv dovŕšiť," konštatuje sa v závere listu predsedu CSS.

Návrh na zrušenie funkcie aj sekretariátu splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov, ako i na ukončenie činnosti DZS avizovalo Ministerstvo kultúry SR 27. marca. Zdôvodnilo to nízkou efektivitou použitia finančných zdrojov štátneho rozpočtu a ich nevhodným rozdelením, na čo poukázali výsledky hodnotenia doterajšej činnosti a hospodárenia DZS. "Finančné náklady DZS boli v uplynulom roku 17,7 milióna korún, z čoho sa však viac ako 10,5 milióna použilo na mzdy, nájomné, strážnu službu a nákup materiálu. Na podporu konkrétnych projektov tak zostalo v rozpočte DZS iba 7,8 milióna korún," uviedlo MK SR v stanovisku, ktoré poskytlo TASR.

Navrhované zrušenie DZS považuje jeho riaditeľ Claude Baláž za eliminovanie všetkého pozitívneho, čo táto inštitúcia počas päťročnej činnosti vo vzťahu k občanom Slovenska žijúcim v zahraničí urobila. "Ide o účelovú interpretáciu argumentujúcu neefektívnosťou vynakladaných finančných prostriedkov, avšak DZS možno v tomto smere porovnať s ktoroukoľvek organizáciou v rezorte Ministerstva kultúry SR," povedal. A dodal, že podľa jeho informácií bol už vydaný súhlas na výstavbu podkrovných bytov v tejto budove. Iné dôvody Baláž neuviedol, avšak zdôraznil, že by bol nerád, ak by sa vzťah k zahraničným Slovákom stal nástrojom určitej politickej skupiny či strany v blížiacom sa predvolebnom období.

V roku 1995 zriadilo DZS Ministerstvo kultúry SR a tak v konečnom dôsledku môže byť aj jeho likvidátorom, nazdáva sa riaditeľ. V súvislosti so vzniknutou situáciu sa však chce obrátiť aj na prezidenta, ktorý už viackrát navštívil podujatia DZS organizované v Bratislave, ako aj v iných oblastiach Slovenska. Súčasný minister kultúry Milan Kňažko však podľa riaditeľa DZS zatiaľ ani jednu z týchto akcií nenavštívil.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 042
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 521
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 518
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 992
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 532
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 345
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 230
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 886
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 957
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 278

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

Petíciu za slobodu v písaní podporilo už vyše 2 400 ľudí

Rodičia a učitelia odštartovali petíciu za slobodu v písaní.

Sólymos tvrdí, že obce pri Vodnom diele Gabčíkovo by mohla spojiť nová cesta

Priepusty popod vodu by mohli prebudovať na cestu pre osobné automobily, cyklistov či chodcov.

Vedci sa boja o granty, agentúra zvažuje hromadné prepúšťanie

Agentúra na podporu výskumu a vývoja poslala zamestnancom dokument, kde im oznamuje, že bude hromadne prepúšťať.

Café Európa: Kde sú najchudobnejší ľudia na Slovensku (naživo)

Ako riešiť chudobu tam, kde sa u nás naozaj vyskytuje. Sledujte naživo.