Bratislava 4. júla (TASR) - Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) ako najvyšší zástupca vysokoškolákov je so schválenou novelou zákona o vysokých školách spokojná čiastočne. Obáva sa však nastaveného modelu spoplatnenia externého štúdia, ktorý sa môže stať nástrojom na pokračovanie nelegálneho výberu poplatkov od študentov. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré TASR dnes poskytol predseda ŠRVŠ Jaroslav Juriga. Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o vysokých školách, ktorá spoplatňuje externú formu štúdia, v utorok 3. júla.
Novela podľa ŠRVŠ nedáva dostatočné garancie na rozviazanie doteraz platných zmlúv, ktoré uzatvárali so študentmi externého štúdia rôzne združenia, nadácie a spolky, často aj personálne prepojené s vysokými školami (VŠ). V tomto smere umožňuje aj naďalej nelegálne spoplatnenie tejto formy štúdia, tvrdí Juriga.
Rada podporuje ďalšie prijaté zmeny, ktoré zabezpečujú väčšiu angažovanosť správnych rád VŠ a schvaľovanie rozpočtu VŠ spolu s akademickým senátom. V tejto otázke plne podporuje odporúčania nezávislého hodnotenia Európskej asociácie univerzít, ktorá práve v otázkach riadenia slovenských VŠ vidí veľké nedostatky.
Rada vyhlasuje, že angažovanosťou v Študentskom pôžičkovom fonde sa bude usilovať uspokojiť všetkých žiadateľov o pôžičku na školné a vytvoriť pre ne také podmienky splácania, aby neboli pre študentov priveľkou záťažou.
Podporuje tiež zavedenie registra vysokoškolských garantov, od ktorého si sľubuje vyjasnenie situácie v otázkach garancie študijných odborov a programov. Neželaný stav, keď niektorí profesori a docenti garantujú svojimi vedomosťami niekoľko programov na viacerých vysokých školách, je jednou z príčin stagnujúcej kvality vzdelávania na slovenských VŠ.
ŠRVŠ si uvedomuje, že otázka školného je v slovenskej spoločnosti najmä politickou otázkou a nástrojom v rukách politikov, ktorí často do odbornej problematiky vysokoškolského vzdelávania vnášajú prvky straníckych či iných záujmov, píše Juriga vo vyhlásení.