KOŠICE 4. júla (SITA) – Petíciu proti výstavbe novej tepelnej elektrárne v Trebišove doteraz podpísalo 8 600 ľudí a petičná akcia ďalej pokračuje. Dnes o tom na tlačovej besede v Košiciach informovali členovia petičného výboru Gejza Gore a Vladimír Besler. Ako uviedli, nie sú proti výstavbe elektrárne ako takej, ale proti jej umiesteniu na okraji mesta, v areáli bývalého cukrovaru. „Sme totiž presvedčení, že tepelná elektráreň bude mať negatívny vplyv na zdravie obyvateľov, na životné prostredie a nepriaznivo poznamená život Trebišovčanov a širokého okolia, pričom výrazne a natrvalo zmení scenériu,“ povedal Gore. Dodal, že elektráreň bude od centra mesta vzdialená vzdušnou čiarou len 900 metrov, pričom najbližšie obytné domy budú prakticky na hranici jej areálu.
Ako uviedol Gore, v utorok večer sa v Trebišove konalo verejné zhromaždenie za účasti predkladateľa zámeru – spoločnosti Československá energetická spoločnosť (ČES), ktorá chce v Trebišove postaviť tepelnú elektráreň s výkonom 885 MW. „Zhromaždenie, na ktorom sa zišlo okolo 600 ľudí, malo búrlivý priebeh. Ani jeden z diskutujúcich sa však nevyslovil v prospech stavby elektrárne. Ľudia majú oprávnené obavy z produkcie škodlivých tuhých i plynných emisií, vysokej prašnosti a hlučnosti a tieto obavy nik nerozptýlil,“ povedal Gore. Dodal, že výstavbou elektrárne sa výrazne zhorší životné prostredie v Trebišove, kde dosiaľ boli namerané len malé hodnoty emisií kysličníka siričitého a uhličitého, oxidov dusíka a tuhých látok v ovzduší, po výstavbe elektrárne by vzrástli niekoľko stonásobne. „Napríklad všetky slovenské elektrárne v roku 2005 vyprodukovali dokopy 4,8 milióna ton kysličníka uhličitého, ktorý sa ráta medzi skleníkové plyny, samotná nová trebišovská elektráreň by za rok vyprodukovala 3,8 milióna ton kysličníka uhličitého,“ argumentoval Gore.
ČES podľa Goreho zatiaľ nesplnila tri z požiadaviek ministerstva životného prostredia – neboli vypracované dopadové štúdie na zdravie obyvateľstva, ako aj dopadová štúdia na navrhované vtáčie územie zaradené do NATURA 2000. V utorok, ako informoval Gore, bola nastolená ďalšia požiadavka, aby ČES vypracoval štúdiu vplyvov elektrárne na vinohradnícku Tokajskú oblasť, ktorá je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Požiadavku by malo nastoliť ministerstvo životného prostredia, ktorého zástupca sa na zhromaždení zúčastnil. Negatívne stanovisko k výstavbe elektrárne už zaujalo maďarské mesto Tokajskej oblasti Sátoraljaújhely.
Mesto Trebišov ešte minulý rok dalo len predbežný súhlas k zámeru výstavby tepelnej elektrárne. „V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie mesto zatiaľ nevydalo nijaké oficiálne stanovisko. Mesto musí prijať svoje stanovisko do 20. júla a zaslať ho ministerstvu životného prostredia. Včera (v utorok, pozn. redakcie) sa zástupca mesta vyjadril, že budú zohľadňovať názory občanov,“ dodal Gore.