"Ideme významným spôsobom meniť prístup k vyvlastňovaniu," avizoval premiér uľahčenie vyvlastňovania pri stavbe diaľnic. "Rešpektujem, že sme v Európskej únii, rešpektujem, že ľudia majú nejaké záujmy. Ale individuálny záujem jednej alebo dvoch súkromných osôb nemôže byť silnejší ako je verejný záujem spoločnosti," vyhlásil na tlačovej besede.
Aj v ďalšom roku chce vláda hľadať spôsoby, aby ľudia s vyšším príjmom platili štátu viac. Fico podporuje návrh ministerky Tomanovej na zrušenie maximálnej hranice odvodov do Sociálnej poisťovne. "Kto má platiť viac, keď nie bohatí. Bohatí musia prispievať viac do spoločného ako chudobní." Bohatých nech zastupuje pravica, myslí si Fico. Bude tiež bojovať za to, aby na Slovensku zostala jediná zdravotná poisťovňa. "Ak súkromné zdravotné poisťovne budú vytlačené z tohto prostredia do komerčného, tak nech si podnikajú, nech si berú úvery. Ale nie z verejných zdrojov."
Slovensko je podľa predsedu vlády rok po voľbách krajinou, kde sa "vďaka stabilite vládnej koalície a nekonfrontačnej vládnej politike" významne znížilo politické napätie, typické pre bývalé vlády Mikuláša Dzurindu. Vláda nezaťažuje občanov spormi. "Krajina patrí k najstabilnejším v európskom regióne, krajina ide dobre ekonomicky, prijímame rozhodnutia, ktoré naozaj ľuďom pomáhajú," uviedol.
Pochválil aj tajnú službu, ktorá minulý týždeň rozhádala vládnu koalíciu. "Slovenská informačná služba (SIS) bola zbavená škandálov a sústreďuje sa len na plnenie zákonných povinností. Dnes požíva najvyšší medzinárodný kredit v celej svojej histórii." Dôkazom je, že šéf SIS sa stal členom tzv. bernského klubu, kde sú riaditelia tajných služieb, "ktoré sú považované za stabilizované, štandardné a pôsobia v stabilizovanom prostredí."
"Celkovo by som skonštatoval, že na Slovensku rok po voľbách nie je v ekonomickej, sociálnej ani finančnej oblasti žiadny trend, pre ktorý by nová vláda mohla byť oprávnene kritizovaná," myslí si premiér. Odmieta tvrdenia opozície, že vláda čerpá z rozhodnutí jej predchodkyne. "Nachádzame sa rok po voľbách a tie trendy sú dobre nastavené, takže nemôže nikto povedať, že je to nejaké dedičstvo, alebo niečo podobné z minulosti." Dobrá nálada je podľa premiéra aj v spoločnosti. "Dnes je tu pomerne významná spokojnosť s činnosťou vlády. Na Slovensku je viac kľudu a viac podpory pre túto vládu ako kedykoľvek v minulosti."
Predseda vlády sa preto nebude zaoberať, "či niekto môže chodiť na koňoch po lesoch alebo sa bicyklovať mimo lesných chodníkov", o čom hovorí nový vládny zákon o lesoch. "Niekoho trápi, že niekto nemôže chodiť na koni po lese." To však podľa Fica nie je agendou sociálnej demokracie, ale pravice zastupujúcej bohatých. "Ak majú voličov, ktorí majú vlastné kone, a ktorí potrebujú chodiť po lese, tak nech ich zastupujú. To je ich agenda," dodal premiér, podľa ktorého sa na Slovensku profilujú dva hlavné politické prúdy - ľavicový a pravicový.