Či sa vráti komunizmus a čo je populizmus, musel v stredu vysvetľovať študentom Detskej Univerzity Komenského premiér Robert Fico.
Práve z používania metód bývalého režimu a populistickej rétoriky premiéra obviňuje pravicová opozícia. Ficovi však tieto otázky neprekážali a deti ubezpečil, že návrat bývalého režimu nehrozí.
"Som absolútne presvedčený, že na Slovensko sa už nikdy nevrátia roky, ktoré tu boli v minulosti," povedal školákom premiér, na ktorého boli zvedavé viac ako tri stovky detí. Často aj s pomocou rodičov si pre neho prichystali desiatky zvedavých otázok.
Kto je to populista?
"Kto je to populista?" zaznelo tiež z publika. "Je to výraz, ktorý vychádza zo skúsenosti, že hovorí človek to, čo väčšina v danej krajine považuje za správne," tvrdil premiér pred deväť až 13-ročnými žiakmi. Dodal, že toto slovo sa používa ako nadávka, ale aj ako uznanie. Podľa slovníka cudzích slov je však populista ten, kto sa snaží lacnými sľubmi ovplyvňovať verejnosť či voličov.
Premiér tiež musel deťom na prvej prednáške tohoročnej Detskej univerzity vysvetľovať, čo vlastne robí a prečo je prezidentom Ivan Gašparovič a nie on. "Predseda vlády je ako triedny učiteľ, niekto, kto riadi určitý kolektív," prirovnal premiér. Prezidentom zatiaľ nie je, pretože kandidoval v iných voľbách.
Fico však dnes nečelil len "dospeláckym" otázkam typu, či plánuje zvýšiť dôchodky. "Pred hodinou ste boli v TA3, ako ste sa tak rýchlo dokázali presunúť do auly?" znela úvodná otázka jedného zo školákov. Premiér chlapcovi s úsmevom vysvetlil, že televízia vysielala tlačovú konferenciu vlády, ktorej úrad je neďaleko.
Premiér-superstar? Pre deti určite
Predseda vlády bol pre deti veľkou atrakciou, viacerí si ho tiež fotografovali na mobilné telefóny. Keď sa na záver prednášky chystal odísť, deti sa na neho s dupotom vrhli a chceli podpis. Aj keď sa premiér ponáhľal do Portugalska, nenechal ani jedno z detí sklamané.
"Potvrdilo sa, že deti sú veľmi bezprostredné, spýtajú sa čokoľvek," zhodnotil Fico, ktorého vraj ako dlhoročného politika otázky detí nezaskočili. Rovnako ho nebolela ani ruka z rozdávania autogramov. Fico, ktorý má sám takmer 14-ročného syna, však pripustil, že zrozumiteľne vysvetľovať deťom, čo je to demokracia, môže byť problém.
Premiérova prednáška otvorila 5. ročník Detskej Univerzity. Jej organizátor Divadlo Aréna pozýva viaceré známe osobnosti, aby deťom vysvetlili to, čo ich zaujíma. Tento rok sa tak školáci, prázdninujúci na univerzite, dozvedia napríklad, prečo v bruchu škŕka, prečo sa človek potí a prečo nohy smrdia.
Ideálne je, ak je vo vláde jedna strana, tvrdí Fico
Premiér Robert Fico dúfa, že po ďalších parlamentných voľbách v roku 2010 budú vládu tvoriť namiesto dnešných troch politických strán len dve. Publiku na Detskej univerzite Komenského dnes povedal, že čím viac strán, tým viac je problémov. Neskôr svoje názory zopakoval i novinárom. Aj keď analytici Ficovu koalíciu považujú za pevnú, jeho koaliční partneri aj v posledných týždňoch netajili niektoré výhrady k Ficovmu Smeru-SD.
"Nie je to tajomstvo, že uprednostňujem vládu z čo najmenšieho počtu strán," zopakoval po prednáške novinárom Fico. "Videli sme, že keď boli štyri strany vo vláde, samé problémy, aj tri strany je veľa," dodal Fico, podľa ktorého však členovia vládnej koalície musia spolu vychádzať, keďže ich zvolili ľudia.
Deťom v aule Univerzity Komenského sa premiér zdôveril, že osobne uprednostňuje, aby bola vláda zostavená len z jednej politickej strany. "Takéto prípady sú, veď pozeráte televíziu, počúvate rádio a iste mnohí čítate aj noviny," vysvetľoval deväť až 13-ročným školákom premiér, ktorý ako príklad ponúkol Britániu, kde funguje väčšinový volebný systém.
Vládne strany oficiálne krízu popierajú
Všetky tri vládne strany, ktoré prevzali moc pred rokom v júni, dodnes akúkoľvek krízu popierajú. Viaceré ich vzájomné problémy však prenikli na verejnosť. Naposledy sa koaličné strany sporili o novelu vysokoškolského zákona, ktorú na istý čas zablokovala ĽS-HZDS.
Obaja Ficovi koaliční partneri neboli spokojní s viacerými personálnymi nomináciami v štáte. Napríklad predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že tajnú službu ovláda vládny Smer-SD. ĽS-HZDS tiež ešte v decembri kritizovalo koaličných partnerov za straníckych nominantov v Slovenskom plynárenskom priemysle a verejnoprávnej STV. Tento rok tiež mala strana Vladimíra Mečiara výhrady k Smerom-SD predloženej novele Zákonníka práce.
SNS zase bola nespokojná s počtom kresiel vo vláde, ale aj s personálnym obsadením Vojenskej spravodajskej služby. Predseda SNS Ján Slota sa tiež sťažoval, že s ním Fico nekomunikuje. Predstavitelia SNS kritizovali i nominantov Smeru-SD ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča a ministra obrany Františka Kašického.
Autor: zh

Beata
Balogová
