Detva 5. júla (TASR) - Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou (FSP) v Detve vystúpi od piatka do nedele takmer 1500 účinkujúcich. Diváci na 42. ročníku festivalu uvidia 10 scénických programov v amfiteátri, 10 sprievodných podujatí a osem výstav. Trojdňový folklórny maratón bude sprevádzať súťaž a tradičná tvorivá dielňa výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens.
"Sviatok folkloristov otvoria v piatok domáce súbory. Osem folklórnych telies, desiatky sólistov, dovedna 290 účinkujúcich potvrdí fakt, že tradičná ľudová kultúra má v regióne Podpoľania stále svoje právoplatné miesto. Pozdravy hostí prinesú vysokoškoláci z festivalu Akademický Zvolen 2007. Okrem trojice domácich vysokoškolských súborov, ktoré sú každoročnými účastníkmi zvolenského festivalu, to budú zahraničné súbory z exotického Kamerunu a zo Španielska," informoval tlačový tajomník FSP Ján Zaťko.
V poradí už štvrtý scénický program s ľudovou kultúrou obcí Gemera predstaví na festivale súčasný stav starostlivosti o túto kultúru a upozorní na vzácne tradície, ktoré by sa nemali vytratiť zo života ľudí. Program priblíži aj systematickú prácu kultúrno-osvetových inštitúcií Gemera a Malohontu. Tohoroční jubilanti - folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice (50. výročie vzniku) a detský folklórny súbor Zornička zo Zvolena (40. výročie založenia) predvedú svoje umenie v sobotu.
K ľuďom, ktorí sa zapísali do povedomia návštevníkov FSP, určite patrí profesor Štefan Nosáľ, umelecký šéf a choreograf Lúčnice. Sobotňajším programom Kvety pre pána profesora pri príležitosti 80. narodenín tohto významného podpolianskeho rodáka organizátori festivalu ocenia a pripomenú najmä jeho miesto pri formovaní FSP a zároveň aj jeho podiel na prezentácii slovenského ľudového umenia doma i v zahraničí.
Do Detvy príde 270 krajanov - tanečníkov, spevákov a hudobníkov z desiatich krajín sveta, aby opäť ukázali, čo si zachovali z klenotnice slovenskej ľudovej kultúry. Im bude už tradične patriť nedeľa.
"Záverečný program 42. FSP vychádza zo zhrňujúceho pohľadu na folklórny sviatok pod Poľanou. Aj keď je to možné len v skratke a istých náznakoch, návštevníkom a širokej verejnosti chce sprostredkovať pohľad na toto podujatie, na nositeľov tradícií a folklórnych prejavov, tvorcov programov a pritom nezabudnúť ani na tých, ktorí stáli pri zrode slávností," doplnil Zaťko.