Bratislava 5. júla (TASR) - Vyčítanie nečinnosti vláde v takej miere, ako sa v súčasnosti objavuje zo strany opozície, je na Slovensku pomerne nový prvok, ale určite z hľadiska demokratického diskurzu je to prípustná rétorika. Povedal to pre TASR politológ zo Slovenskej akadémie vied Juraj Marušiak.
"Je síce pravda, že vláda Roberta Fica nevystupuje príliš inovatívne, na strane druhej sa ale snaží pokračovať vo veciach, ktoré sa riešili v minulých obdobiach," mieni Marušiak s tým, že sa to týka najmä politiky Slovenska na pôde Európskej únie, kde SR k problematike zmluvy o EÚ vystupuje síce nie ako aktívny, ale aspoň ako konštruktívny partner.
Poukázal tiež na to, že určité kroky kabinetu napriek vytýkaniu ničnerobenia sa realizovali bezprostredne po voľbách, ako odchod vojakov z Iraku alebo zásahy do zdravotníckej reformy. "Samozrejme, viaceré veci sa neuskutočnili v takom rozsahu, v akom boli prisľúbené," uviedol.
Výroky opozície o slabej aktivite kabinetu treba podľa neho chápať v kontexte politického mocenského boja. "Je to prirodzené. Nemôžme čakať od opozície, že bude činnosť vlády chváliť. Avšak v takýchto jej snahách, ako aj v konaní, respektíve nekonaní koalície je nutné hľadať záujmy istých ekonomických skupín," vysvetlil politológ.
Podľa neho Ficove tvrdenie o politickej stabilite, ktorá tu panuje po prvom roku jeho vlády a neexistencii napätia medzi členmi koalície, nie je celkom presné. "Úplný pokoj tu nie je. Aj dnes vidíme konflikty, ktoré sa snaží vytvárať predovšetkým Vladimír Mečiar a problémy tiež vyvolávajú aj niektoré výroky Jána Slotu," konštatoval Marušiak.
Možno však podľa neho hovoriť o stabilite v medzinárodnom kontexte a v kontexte Vyšehradskej štvorky, kde je podľa neho vo všeobecnosti omnoho väčšie politické napätie.