Bratislava 11. apríla (TASR) - Prepracovanými návrhmi zákonov o verejnoprávnych médiách - Slovenskej televízií (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo) sa bude zaoberať vláda SR na svojej 151. schôdzi, ktorá dnes začala v Bratislave. Oba návrhy doplnilo Ministerstvo kultúry potom, čo ich na minulotýždňovom rokovaní kabinetu vetoval vicepremiér Pál Csáky (SMK). Dôvodom bol fakt, že text návrhov podľa jeho slov nezabezpečoval adekvátny priestor pre vysielanie v jazykoch národnostných menšín.
Ministerstvo v doplnenom riešení navrhuje, aby STV a SRo vysielalo aj v jazykoch národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území SR a to v rozsahu, ktorý vyplýva z ich pomerného zastúpenia. Výrobu alebo nákup programu pre túto programovú službu zabezpečujú samostatne pôsobiace organizačné jednotky oboch médií. Rozsah a finančné zabezpečenie vysielania programovej služby schvaľuje na návrh generálneho riaditeľa rada na základe princípu pomerného zastúpenia jednotlivých národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území SR. Podľa pondelkového vyjadrenia ministra Kňažka je súčasťou dôvodovej správy explikácia tohto paragrafu v zmysle, že sa bude vychádzať zo súčasného stavu. To znamená, že sa rešpektuje existencia niektorých samostatných redakcií menšinového vysielania. Dá sa preto očakávať, že kabinet prijme oba návrhy právnych noriem a bude sa nimi zaoberať Národná rada SR.
Návrhy zákonov posilňujú nezávislosť verejnoprávnych médií, definujú režim ich hospodárenia, ustanovujú podmienky tvorby a používania ich finančných zdrojov a pravidlá nakladania s majetkom. Tento majetok by sa mal stať obdobne ako v Českej republike vlastníctvom oboch verejnoprávnych inštitúcií. Zmenou je postavenie rád STV a SRo, ktoré budú voliť a odvolávať ústredných riaditeľov. Počet členov rád sa rozšíri z doterajších deväť na pätnásť a zároveň sa ustanoví nový volený orgán dozorná rada ako kontrolný orgán, ktorý bude priebežne kontrolovať hospodárenie v televízii a rozhlase. Vzhľadom na nové postavenie a právomoci rád sa skončí funkčné obdobie ich súčasných členov a parlament zvolí nových tak, aby boli zastúpené aj profesijné organizácie. Dôležitou zmenou je aj návrh, aby štát zo štátneho rozpočtu kompenzoval pokles príjmov za osoby oslobodené od platenia koncesionárskych poplatkov formou dotácie zo štátneho rozpočtu. Jej výška by sa mala každoročne ustanoviť v zákone o štátnom rozpočte v nadväznosti na výšku koncesionárskeho poplatku a na priemerný počet osôb oslobodených od platenia koncesionárskych poplatkov za predchádzajúci kalendárny rok.
Súčasťou dnešného, takmer 50-bodového programu vlády je aj novela Trestného zákona, ktorá zavádza nový trestný čin sexuálneho násilia. Trestný tak bude aj násilný orálny a análny styk, či iné sexuálne praktiky. Trestať sa bude aj neoprávnené vyrobenie a obstaranie platobnej, či telefónnej karty a navrhuje sa i to, aby sa konanie páchateľa posudzovalo ako trestný čin už v prípade spáchania škody vo výške minimálnej mesačnej mzdy, teda 4400 Sk.
Na rokovacom stole sa ocitne viacero ekonomických právnych noriem - Správa o zabezpečení solventnosti Sociálnej poisťovne v druhom štvrťroku a predpokladaný vývoj do konca roku 2001, návrh na vydanie rozhodnutia o privatizácii š.p. Slovenský plynárenský priemysel, štátny podnik, Bratislava, zámer a postup privatizácie Západoslovenských energetických závodov, š.p., Stredoslovenských energetických závodov, š.p., Východoslovenských energetických závodov, š.p., a SE-TEKO, o.z. Košice, ako aj návrh na vydanie rozhodnutia o privatizácii podniku Imuna, š.p., so sídlom v Šarišských Michaľanoch.
Vláda SR posúdi Návrh Charty práv pacienta v SR a Návrh deklarácie NR SR o ochrane a zabezpečení rozvoja mediálneho prostredia. *alf som NNNN