Lekár Khálid Ahmed, ktorý študoval v rokoch 1995 až 2001 v Martine na Jesseniovej lekárskej fakulte, nie je totožný s mužom ktorého britská polícia podozrieva z účasti na teroristickom útoku na letisko v Glasgowe. SME to dnes potvrdil jeho priateľ, lekár Emad Abo Ebeid. Khálid Ahmad sa narodil v Londýne a má britské občianstvo.
Lekárovi palestínskeho pôvodu Emadovi Abo Ebeidovi sa dnes podarilo telefonicky skontaktovať s priateľom zo štúdia medicíny na Slovensku Khálidom Ahmadom. Ten poprel akúkoľvek účasť na príprave teroristických útokov. Nie je v nemocnici, ani zadržaný. Je v Londýne a teší sa dobrému zdraviu.
„Neveril som, žeby môj priateľ bol schopný teroristického útoku. Zatelefonoval som mu a bol z toho šokovaný. Keď sa to dozvedel, chcel očistiť svoje meno a snažil sa spojiť s úradmi. Je v Londýne a povedal mi, že s tým nemá nič spoločné. Odsúdil podobné útoky. Nemal a nikdy nebude mať nič spoločné s al-Káidou ani inými podobnými organizáciami," povedal dnes Emad Abo Ebeid.
Po útoku na letisko v Glasgowe napísal britský denník Daily Telegraph, že jeden z útočníkov Khálid Ahmed, študoval v Bratislave. Slovenské ministerstvo vnútra neskôr informáciu spresnilo a konštatovalo, že muž s rovnakým menom vyštudoval medicínu v Martine.
Informácie boli od začiatku rozporné. SME sa podarilo zistiť pred niekoľkými dňami, že nesúhlasí vek Khálida Ahmeda, ktorý uvádza ministerstvo s vekom Khálida, ktorý študoval v Martine. Khálida na fotografii Daily Telegraph nespoznal ani jeho priateľ Emad Abo Ebeid.
Briti nás žiadajú o pomoc
Britské úrady dnes oficiálne požiadali slovenské orgány o pomoc pri potvrdení alebo vyvrátení totožnosti britského občana Chálida Ahmeda.
Ahmad, ktorý pred viac ako týždňom vrazil horiacim autom do terminálu letiska v škótskom Glasgowe, údajne študoval medicínu na Slovensku. "Môžem potvrdiť, že dnes predpoludním prišla na Slovensko oficiálna žiadosť britských úradov o pomoc pri potvrdení či vyvrátení totožnosti tejto osoby. Výsledky by mali byť známe najskôr v pondelok," povedal dnes pre TASR hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Ako ďalej zdôraznil hovorca rezortu slovenského ministerstva vnútra, slovenská polícia ešte pred doručením oficiálnej žiadosti začala v tomto prípade konať a robiť úkony. Tomáš už vo štvrtok uviedol, že slovenská polícia je pripravená spolupracovať s britskými orgánmi v prípade britského občana.
Ahmadov stav zostáva kritický
"Môžeme len potvrdiť, že človek s takýmto menom, ale s rokom narodenia 1976, študoval na území Slovenska v Martine v rokoch 1995 až 2001. Išlo o občana Veľkej Británie narodeného v Londýne, ktorý mal povolenie na pobyt za účelom štúdia. Po roku 2001 zo Slovenska odišiel do Veľkej Británie a odvtedy hraničná a cudzinecká polícia o ňom už neeviduje žiadne informácie," uviedol vo štvrtok pre TASR hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Prvé správy zahraničných médií hovorili o tom, že 27-ročný britský občan Chálid Ahmed bol študentom medicíny v Bratislave. Podľa zistení Úradu hraničnej a cudzineckej polície SR však tento študent v rokoch 1995-2001 navštevoval Jesseniovu lekársku fakultu Univerzity Komenského v Martine.
Chálid Ahmed je v súčasnosti hospitalizovaný s ťažkými popáleninami v nemocnici Royal Alexandra Hospital v Paisley neďaleko Glasgowa a jeho zdravotný stav zostáva kritický. Útok na glasgowské letisko uskutočnil spolu s komplicom - Iračanom Balilom Abdallom, ktorý pracoval ako lekár v spomenutej nemocnici.
Slovenská informačná služba (SIS) sa ku kauze britského občana Chálida Ahmada nevyjadruje a nepodáva k prípadu bližšie informácie.
Slovenská informačná služba sa prirodzene zaoberá podozrivými osobami v súvislosti s terorizmom, o svojej operatívnej činnosti však neinformuje. Pre TASR to dnes uviedol hovorca SIS Karol Sorby. Hovorca nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, či britský občan v období svojho údajného štúdia na Slovensku patril pre tajnú službu k záujmovým osobám.
Kafíl Ahmed na Univerzite Komenského neštudoval
Teroristický útočník na glasgowské letisko menom Kafíl Ahmad (Kafeel Ahmed) nevyštudoval inžinierstvo na Univerzite Komenského v Bratislave v roku 2001, ako to dnes uviedla britská stanica BBC.Pre TASR to dnes povedal rektor UK František Gahér. Ako spresnil, na Univerzite Komenského sa taký odbor vyštudovať nedá. "Preverovali sme také meno a u nás neštudoval," dodal rektor. BBC dnes okrem univerzity opravila aj meno útočníka, ktorého médiá pred tým uvádzali ako Chálida Ahmeda (Khalid Ahmed) a pripisovali mu pôvodne lekársky doktorský titul, ktorý mal získať práve na Slovensku.
Podľa BBC však útočník, ktorý pri útoku utrpel vážne popáleniny, je pravdepodobne inžinier s titulom PhD z oblasti dizajnu a technológií. Pracovať mal na univerzite Anglia Ruskin v Cambridge. Inžiniersky titul mohol získať na univerzite v Bratislave.
Predchádzajúce správy britských médií hovorili o atentátnikovi ako o Chálidovi Ahmedovi s tým, že v Bratislave, alebo zase podľa slovenských zdrojov v Martine mal vyštudovať medicínu.
Indický spravodajský portál Indiatimes dnes informoval, že Kafíl Ahmed je letecký inžinier s titulom PhD, ktorý dosiahol vo Veľkej Británii. Bakalársky titul z mechanického inžinierstva získal na vysokej škole v indickom meste Dávangéré, štúdiá ukončil v roku 2000.
V rokoch 2001-03 Ahmed ako študent pokračoval na Queens University v írskom Belfaste. Titul PhD dosiahol na Anglia Polytechnic University, kde neskôr aj pracoval. O žiadnych štúdiách Kafíla Ahmeda na Slovensku sa Indiatimes nezmieňujú.
Kafíla Ahmeda zatkla britská polícia v sobotu po tom, čo sa s džípom naplneným horľavinami pokúsil o útok na terminál škótskeho letiska. Polícia zatkla aj jeho brata Sabíla.
Britské úrady dnes oficiálne požiadali slovenské orgány o pomoc pri potvrdení alebo vyvrátení totožnosti britského občana Chálida Ahmeda, alebo Kafíla Ahmeda.
Ahmed, ktorý pred viac ako týždňom vrazil horiacim autom do terminálu letiska v škótskom Glasgowe, údajne študoval medicínu na Slovensku. "Môžem potvrdiť, že dnes predpoludním prišla na Slovensko oficiálna žiadosť britských úradov o pomoc pri potvrdení či vyvrátení totožnosti tejto osoby. Výsledky by mali byť známe najskôr v pondelok," povedal dnes pre TASR hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Ako ďalej zdôraznil hovorca slovenského ministerstva vnútra, slovenská polícia ešte pred doručením oficiálnej žiadosti začala v tomto prípade konať a robiť úkony.
Britský premiér: Dostávame sa k jadru ozbrojenej bunky
Britský premiér Gordon Brown vyjadril dnes presvedčenie, že vyšetrovatelia "sa dostali do jadra (teroristickej) bunky", zodpovednej za pokusy o útoky v Glasgowe a Londýne.Predseda vlády však zároveň vyzval Britov na ostražitosť vzhľadom na možné nebezpečenstvo, že teroristi by mohli využiť "zaľudnené miesta na výbuchy".
Ako Brown povedal v televízii BBC, cieľom teroristov v Glasgowe a Londýne bolo spôsobiť čo najväčšie škody a obete na životoch.
"Som presvedčený - z toho, čo viem -, že sa dostávame do jadra bunky, ktorá je zodpovedná za to, k čomu došlo. Chcem, aby ľudia vedeli, že úrady konali veľmi rýchle v snahe predísť možným incidentom v budúcnosti," uviedol ministerský predseda.
Obyvatelia majú podľa Browna vzhľadom na nedávne udalosti pred sebou "leto zintenzívnených" bezpečnostných previerok.
Podieľam sa na tajnom projekte, tvrdil Ahmed rodine
Polícia v juhoindickom meste Bengalúr medzitým vypočúva rodiny mužov zatknutých v súvislosti s incidentmi v Londýne a Glasgowe. Informovali o tom dnes tamojšie médiá.
Policajný tím od štvrtka večera vypočúva rodinu bratov Kafíla a Sabíla Ahmadovcov, ktorí figurujú medzi ôsmimi podozrivými v prípade, uviedla televízna sieť NDTV.
Ako informoval denník Times of India, Kafíl sa svojej rodine zveril, že pracuje na "rozsiahlom tajnom projekte".
"Podieľam sa na rozsiahlom tajnom projekte. Týka sa globálneho otepľovania. Podrobnosti nemôžem prezradiť," povedal svojim príbuzným v Bengalúre pred májovým odchodom do Británie.
Tridsiateho júna, deň po tom, ako v centre Londýna polícia objavila a zneškodnila bomby uložené v automobiloch, Ahmed svojej matke telefonicky oznámil, že jeho "prezentácia bola neúspešná", a povedal jej, aby sa zaňho modlila.
Tretím podozrivým Indom je 27-ročný lekár Muhammad Haníf, zatknutý kvôli obvineniam z terorizmu políciou v austrálskom Brisbane. Haníf, bratranec bratov Ahmadovcov, bol podľa Times of India v úzkom kontakte so Sabílom.
Rodiny Ahmedovcov a Hanífa tvrdia, že všetci traja muži sú nevinní, a žiadajú indické úrady o pomoc.
Autor: wm, mv, zh, mš

Beata
Balogová
