Bratislava 6. júla (TASR) - Na Slovensku pôsobí momentálne päť vysokých škôl technického zamerania zriadených na základe príslušných zákonov a so súhlasom štátu. Jedna z nich, Technická univerzita v Košiciach si v týchto dňoch pripomína 55. výročie svojho založenia. Škola bola zriadená v roku 1952 ako Vysoká škola technická. Dnešný názov získala univerzita zákonom č. 94/1991 Zb. z 13. februára 1991.
Technická univerzita v Košiciach bola síce založená v polovici 20. storočia, jej korene však treba hľadať v hlbokej minulosti. Už v roku 1657 bola v Košiciach založená Universitas Cassoviensis, ale technické vzdelanie bolo na úroveň vysokoškolského povýšené až v roku 1762, keď bola rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou založená Banícka akadémia v Banskej Štiavnici. Tá poskytovala vzdelanie a vyvíjala výskumnú činnosť v celom komplexe vedných odborov, od rudného baníctva po výrobu a spracovanie kovových materiálov.
Zárodky technického vysokého školstva v Košiciach siahajú do roku 1937, keď bola Zákonom č. 170 Československej republiky zriadená Štátna vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. S vyučovaním sa malo začať už v školskom roku 1938/39, no predvojnové udalosti po Viedenskej arbitráži prinútili presťahovať ju najskôr do Prešova, potom do Martina, až nakoniec zakotvila v Bratislave a dala základ dnešnej Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
K skutočnému zrodu Vysokej školy technickej v Košiciach došlo na základe Vládneho nariadenia č. 30./1952 Zb. z 8. júla 1952, ktorým bola zriadená s tromi fakultami, a to fakultou ťažkého strojárenstva, baníckou a hutníckou fakultou. V roku 1969 pribudla elektrotechnická fakulta, v roku 1976 stavebná fakulta. V roku 1992 bola v Prešove zriadená fakulta odborných štúdií, ktorá sa v roku 1996 transformovala na dnešnú fakultu výrobných technológií. V roku 1992 bola zriadená aj ekonomická fakulta, čím univerzita opustila rámec rýdzo technických disciplín a v tomto trende pokračovala aj v roku 1998, keď bola založená fakulta úžitkových umení.
Kým prvých absolventov troch fakúlt TU, vtedy ešte Vysokej školy technickej v rokoch 1956-1957 bolo približne 100, vlani už prevzalo diplomy takmer 2300 poslucháčov deviatich fakúlt. Významné je zapojenie školy do projektu Údolie informačných technológií (IT Valley), ktoré patria spolu s materiálovým a technologickým výskumom medzi preferované odbory vo výskumnej profilácii školy. Na TU v Košiciach pôsobia nasledujúce fakulty: Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Hutnícka fakulta, Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Stavebná fakulta, Ekonomická fakulta, Fakulta umení a Letecká fakulta. Tieto fakulty majú sídlo v Košiciach. Súčasťou košickej TU je aj Fakulta výrobných technológií sídliaca v Prešove.
Technická univerzita v Košiciach pokrýva široké spektrum potrieb vzdelávania nielen pre región východného Slovenska, ale v mnohých odboroch je jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania na Slovensku aj v stredoeurópskom priestore. Úzko spolupracuje s inými univerzitami a s priemyselným zázemím regiónu i celého Slovenska.
Univerzita ako prvá v SR získala v roku 2005 certifikát kvality a rámci Asociácie európskych univerzít sa podrobila vlani hodnoteniu kvality ako prvá aj evaluačnému procesu.