AKTUALIZOVANÉ 18:29

Polícia obvinila manažérov VOP Nováky

Štyroch manažérov štátnej spoločnosti VOP Nováky obvinila polícia. Podľa vyšetrovateľov neodstránili riziká v bezpečnosti práce.

Helikoptéra prelieta nad VOP Nováky(Zdroj: SME - Ján Krošlák)
Polícia obvinila štyroch manažérov štátnej spoločnosti VOP Nováky, v ktorom explózia munície začiatkom marca zabila osem ľudí. Podľa vyšetrovateľov neodstránili riziká v bezpečnosti práce. Obvineniu čelí tiež podnikový bezpečnostný technik. Všetkým piatim hrozí za všeobecné ohrozenie väzenie od štyroch do desiatich rokov, povedala dnes ČTK policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová.

Podľa polície zamestnanci "neprijali a nevykonali žiadne opatrenie na odstránenie rizikového stavu v podniku". Na nedostatky pritom upozornili kontroly bezpečnosti práce a ochrany zdravia, dodala Hlaváčová.

Z vyjadrenia polície jasne nevyplýva, či medzi obvinenými sú bývalí alebo aj súčasní vedúci zamestnanci podniku.

Podľa vyjadrenia pozostalých všetci títo členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní munície. Každý z nich mal právo a povinnosť zastaviť a zakázať protizákonné skladovanie munície a zastaviť a zakázať delaborovanie munície v protizákonných podmienkach. Poškodení pozostalí majú poznatky, že protizákonný stav uskladňovania nadmerného množstva munície v objekte delaborácie, alebo v tesnej blízkosti delaboračných procesov trval dlhodobo a nebol to náhodný stav, vytvorený tesne pred výbuchom. Bolo len otázkou času, kedy ignorancia členov manažmentu VOP voči predpisom a zákonom prerastie k obrovskej tragédii, uvádzajú trestnom oznámení poškodení rodinní príslušníci.

Rekonštrukcia za účasti pracovníkov

Približne pred dvoma týždňami sa údajne v priestoroch VOP v rámci vyšetrovania príčin výbuchu uskutočnila aj rekonštrukcia situácie pred výbuchom. Zúčastnilo s na nej viacero pracovníkov, ktorí boli v tej osudnej chvíli v práci.

Explózia vo Vojenskom opravárenskom podniku, v ktorom sa likvidovala munícia, zničila 2. marca budovy závodu a poškodila okná niekoľko kilometrov v okolí Novák. Okrem ôsmich obetí sa ďalší ľudia pri výbuchu zranili. Pozostatky poslednej obete našli až koncom júna. Do práce v podniku sa medzitým vrátila väčšina z pôvodných takmer 400 zamestnancov.

Chronológia udalostí, ktoré súvisia s marcovým výbuchom v Novákoch

2. marca 2007
- V priestoroch Vojenského opravárenského podniku Nováky vybuchol krátko po 13.30 hod. muničný sklad. Podľa prvých informácií vybuchla delaboračná miestnosť muničného skladu, kde sa munícia likviduje. Predbežná informácia bola dve obete na životoch, päť ťažko zranených a 40 ľahko, v popoludňajšej zmene pracovalo 25 ľudí.

3. marca
- Miesto výbuchu vo VOP Nováky, kde vznikol približne 20-metrový kráter, začali prehľadávať aj pomocou psov, pretože nezvestných bolo stále šesť pracovníkov postihnutej delaboračnej dielne.

- Ťažko zraneného 24-ročného pacienta previezli po explózii v muničnom sklade vo Vojenskom opravárenskom závode (VOP) Nováky vrtuľníkom do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta. K jeho prognóze sa lekári nevyjadrili. Pacient mal ťažko zranenú hlavu - otvorené poranenie lebečnej časti hlavy s poranením mozgu a otvorené poranenie tvárovej časti. Mladý muž mal poranené pľúca a tkanivo na ľavej nohe, do ktorej sa mu zapichla doska.

- Záchranári našli mŕtve telo tretej obete výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch.

4. marca
- Minister obrany František Kašický ponúkol svoju demisiu predsedovi vlády a prezidentovi v súvislosti s výbuchom vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky.

- Premiér Robert Fico vyhlásil, že nepodá návrh na odvolanie ministra obrany Františka Kašického. Premiér ocenil prácu šéfa rezortu obrany a krízového štábu pri odstraňovaní následkov výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku.

- Do Novák odcestovala skupina krízovej intervencie a psychosociálnej pomoci, ktorej úlohou bolo pomôcť príbuzným obetí explózie v priestoroch Vojenského opravárenského podniku (VOP). Skupinu zriadilo Operačné stredisko zdravotnej záchrannej služby SR na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva.

5. marca
- Zdravotný stav najťažšie zraneného muža, ktorého po explózii v muničnom sklade v Novákoch transportovali záchranári vrtuľníkom do banskobystrickej nemocnice, sa stabilizoval, bol ale stále kritický. U 24-ročného Mareka z Prievidze lekári nevylúčili ani prípadné trvalé následky.

6. marca
- Treťou obeťou výbuchu v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku (VOP) v Novákoch bola pracovníčka podniku, ktorá bola na zozname nezvestných. O výsledkoch analýzy DNA informoval minister obrany František Kašický.

7. marca
- Premiér Robert Fico oznámil, že vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy po jednom milióne korún pre pozostalú manželku, resp. manžela a každé nezaopatrené dieťa po obetiach výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch.

- Na cintoríne v Zemianskych Kostoľanoch pochovali prvú z obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, 50-ročnú Máriu Kováčovú.

8. marca
- Na cintoríne v Prievidzi pochovali 40-ročného Petra Kalača, druhú z obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky. Medzi smútočnými hosťami okrem príbuzných a vyše sto priateľov a známych bol aj minister obrany František Kašický s manželkou, vedenie VOP Nováky na čele s riaditeľom Jozefom Berákom a ďalší.

9. marca
- Pozostatky tela štvrtej obete mužského pohlavia sa našli na mieste výbuchu delaboračnej haly vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP). Zatiaľ sa podarilo identifikovať tri obete výbuchu a päť osôb zostalo nezvestných.

13. marca
- Primátor mesta Nováky Dušan Šimka už niekoľko dní riešil dôsledky výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP). V rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že silný výbuch tu nastal aj v januári 2006. Riaditeľ VOP sa mu vtedy ospravedlňoval a tvrdil, že sa to už nebude opakovať.

14. marca
- Telo piatej obete mužského pohlavia našli na mieste nedávneho výbuchu delaboračnej haly vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch. Medzi nezvestnými po tragédii zostali tak ešte tri osoby.

15. marca
- Minister obrany SR František Kašický odvolal predsedu predstavenstva Vojenského opravárenského podniku (VOP) a jeho riaditeľa Jozefa Beráka. Dôvodom podľa ministra je, že stratil jeho dôveru. Za nového riaditeľa a predsedu jednočlenného predstavenstva minister vymenoval doterajšieho technického námestníka VOP Jána Lasaba.

- Na cintoríne v Prievidzi pochovali 46-ročného Jána Rybára, tretiu zo známych obetí výbuchu delaboračného skladu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky. Okrem príbuzných, manželky, matky a syna a vyše 300 priateľov a známych, sa zo zosnulým prišiel rozlúčiť aj minister obrany František Kašický s manželkou, ako aj vedenie VOP Nováky, na čele s jeho novovymenovaným generálnym riaditeľom Jánom Lasabom.

19. marca
- Na cintoríne v Prievidzi pochovali najmladšiu obeť výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky 21-ročného Prievidžana Jozefa Vidu. Medzi smútočnými hosťami okrem rodičov, sestry, ďalších príbuzných a vyše sto priateľov, spolužiakov a známych bol aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jaroslav Baška. Rozlúčiť sa prišli vedúci pracovníci VOP Nováky na čele s novovymenovaným generálnym riaditeľom Jánom Lasabom, nechýbal ani bývalý generálny riaditeľ Jozef Berák.

11. apríla
- Vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch našli pozostatky ďalšej nezvestnej ženy, informovala v Novinách Televízia Joj. Približne 200 metrov od epicentra výbuchu vytiahli spod sutín časť nohy a lebku v značnom štádiu rozkladu. Pozostatky ženy odviezli na analýzu DNA. Výbuch si vyžiadal päť obetí, dve ženy sú zatiaľ nezvestné.

7. mája
- Sedem z ôsmich obetí marcového výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky bolo oficiálne vyhlásených za mŕtvych. Identifikovali ich na základe analýz DNA. Následne vystavili listy o prehliadke mŕtvych u troch doposiaľ oficiálne nezvestných osôb. Zostala jedna osoba nezvestná.

9. mája
- Na cintoríne v Čereňanoch v okrese Prievidza pochovali 49-ročnú Emíliu Stručkovú, piatu z ôsmich obetí marcového výbuchu delaboračného skladu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky.

23. mája
- Na cintoríne v Koši pri Prievidzi sa rozlúčili s 56-ročnou Helenou Bitarovou, obeťou výbuchu muničnej delaboračnej haly vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky. Jej telesné pozostatky identifikovali iba pomocou analýzy DNA.

- Pozostalí po obetiach výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky podali v minulých dňoch trestné oznámenie na členov bývalého vedenia spoločnosti, ktorí podľa nich by mali byť zodpovední za smrť ich príbuzných.

24. mája
- Pozostalí obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP), a. s., Nováky vyzvali predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Jána Lasaba, aby k 1. júnu dobrovoľne odstúpil zo svojej funkcie a odišiel z VOP. Zdôvodnili to jeho zodpovednosťou člena minulého manažmentu na poste technického riaditeľa a predsedu Výbušninárskej komisie Ministerstva obrany SR.

15. júna
- Dvadsaťštyriročný Marek Prostiňák, ktorý utrpel ťažké zranenia pri marcovej tragédii vo VOP Nováky, postupne začal komunikovať s okolím. Pohyboval sa síce na vozíku a potreboval stály sprievod, robil však pokroky. Potvrdil to M. Malý, riaditeľ Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej.

6. júla
- Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne obvinila piatich ľudí v súvislosti s výbuchom munície v delaboračnej hale začiatkom marca tohto roka vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov. Podľa vyjadrenia pozostalých všetci títo členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní munície.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Equadiff 2017 – svetová konferencia o diferenciálnych rovniciach
 2. Priemerné ceny bytov v júni boli vyššie ako pred rokom
 3. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 4. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 5. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 6. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 7. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 8. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 9. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 10. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 361
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 687
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 264
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 180
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 912
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 006
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 712
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 290
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 090
 10. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku 1 782

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.