Košice 7. júla (TASR) - V historickom jadre Košíc bol v stredoveku verejný cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do konca 18. storočia. Odhalil to archeologický prieskum, ktorý robia pred rekonštrukciou priestoru medzi košickým Dómom sv. Alžbety a kaplnkou sv. Michala pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Výskum začali koncom mája a potrvá do konca júla. Ako uviedol archeológ Mário Bielich, doteraz preskúmali asi 30 hrobov. Získané archeologické nálezy z 15. a 16. storočia ukázali, že mesto bolo vtedy veľmi bohaté a patrilo medzi najvýznamnejšie centrá Uhorska. V hroboch našli rôzne šperky, zlaté prstene, strieborné gombíky či kovania. Chudobnejších Košičanov pritom pochovávali pri ohradovom múre cintorína, ale čím bohatší bol nebožtík, tým bližšie bolo jeho miesto posledného odpočinku k sakrálnej stavbe.
Podľa Bielicha získaný archeologický a antropologický materiál teraz spracovávajú v Nitre a potom ho vystavia pravdepodobne priamo v kaplnke. Zo svetských nálezov je významná napríklad keramická váza, na ktorú neznámy autor vyryl pohľad na mesto. Archeologický materiál priblíži aj stravovacie návyky stredovekých Košičanov.
Primátor mesta František Knapík TASR informoval, že na túto etapu rekonštrukcie historicky najcennejšieho "šošovkovitého" pamiatkového centra Košíc vyčlenili 13,5 milióna korún, ale doterajší výskum ukázal, že náklady budú vyššie. Rekonštrukcia pokračuje podľa harmonogramu a nový vzhľad by malo priestranstvo dostať na sviatok sv. Michala koncom septembra.
Košická kaplnka sv. Michala zo 14. storočia stojí na južnej strane Dóm sv. Alžbety a je zasvätená sprievodcovi duší na druhý svet - archanjelovi Michalovi. se vs