SME

Do Bratislavy zavíta vlak venovaný spomienke na holokaust

Bratislava 8. júla (TASR) - Netradičná, putovná výstava projektu Vagón pozostávajúca z dvoch špeciálne upravených vozňov, ktoré dokumentujú smutnú históriu ...

Bratislava 8. júla (TASR) - Netradičná, putovná výstava projektu Vagón pozostávajúca z dvoch špeciálne upravených vozňov, ktoré dokumentujú smutnú históriu holokaustu, zavíta v pondelok 9. júla do hlavnej železničnej stanice v Bratislave.

Hlavné mesto sa tak stane v poradí 16. zastávkou vlaku, v ktorom si môžu záujemcovia prezrieť autentickú expozíciu venovanú 65. výročiu začiatku deportácií slovenských Židov do pracovných táborov. Výstava bude na stanici do piatku 13. júla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý vozeň bude expozičný na jeho obvodových stenách nájdu návštevníci zachytenú históriu protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií. Okrem židovského bude dokumentovať aj rómsky holokaust na Slovensku. V strede vozňa budú expozične zmapované osudy dvadsiatich konkrétnych osôb postihnutých rasovým prenasledovaním v rokoch 1938 1945.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom expozície je poskytnúť komplexnú faktografickú informáciu o holokauste na Slovensku previazanú na konkrétne ľudské osudy, a tak bezprostrednejšie odhaliť a vysvetliť jeho podstatu a obludnosť.

Druhý vozeň bude pocitový prázdny, zariadený tak, ako bol počas deportácií. Na podlahe budú graficky mriežkou vyznačené miesta pre jednu osobu a miesta pre ďalších ľudí, aby si mohli záujemcovia na vlastnej koži vyskúšať, ako deportovaných prevážali. Súčasťou expozície budú imitované postavy prevážaných (4 - 5 figurín). Deportácia bude simulovaná aj prostredníctvom zvukových a svetelných efektov. V tomto vozni záujemcovia nájdu aj veľkoplošnú obrazovku. Priblíži výpovede ľudí postihnutých rasovým prenasledovaním.

Projekt Vagón prináša Múzeum Slovenského národného povstania z Banskej Bystrice v spolupráci so Železnicami SR (ŽSR). Špeciálny vlak odštartoval svoju púť po tratiach ŽSR už 25. marca v Poprade a konečnou zastávkou bude železničná stanica v Čadci 26. októbra 2007. map vs

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 096
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 578
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 546
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 579
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 946
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 697
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 752
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu