ŽIAR NAD HRONOM. Medzi bezdomovcov sa zrejme zaradí veľká časť sociálne odkázaných rodín, ktoré doteraz obývali bytovku Jadran. Vlastník poskytne náhradné ubytovanie iba rodinám, ktoré platili nájomné. Mesto nevie, koľko rodín môže prísť o bývanie, výstavbu sociálnych bytov však neplánuje.
Jadran zväčša obývali sociálne slabé rodiny. Veľká časť z nich nevládala vysoké nájomné uhrádzať. Majitelia viacerých bytov nám potvrdili, že nájomné za dvojizbový byt dosahovalo približne sedemtisíc korún. Mesto zatiaľ nevie, koľko rodín sa môže ocitnúť bez strechy nad hlavou.
VIDEO: Ján Krošlák
„Bytovka nepatrí mestu. Majiteľ nie je povinný informovať nás, koľkým nájomníkom poskytne náhradné bývanie,“ vyjadril sa hovorca mesta Martin Baláž. V bytovke žije približne tristo nájomníkov, veľká časť z nich patrí medzi dlhodobých neplatičov.
Bydlisko: cintorín
Bez bytu ostala už pred piatimi mesiacmi aj rodina Marcely Kaločajovej a Dušana Stupára. Nájomné nevládali platiť napriek tomu, že otec rodiny má trvalé zamestnanie. Pracuje na žiarskom cintoríne, kde rodina so 16-ročnou dcérou a 11-ročným synom v súčasnosti prebýva. Prespávajú na lavičkách uprostred cintorína.
„Mŕtvi nám neublížia, z toho nemáme strach. Skôr z ochladenia, ktoré nás vyženie aj z lavičiek,“ hovorí pani Marcela.
Za päť mesiacov skúsili už všetko. Podnájom, dodávku, aj toalety na cintoríne. „Bola tam voda aj čisto, ale teraz ich zamykajú. Ja by som síce mohol spávať v šatni na cintoríne, ale bez rodiny. To mi zas nedá srdce,“ tvrdí otec rodiny. Mesto opakovane žiadali o pridelenie bytu, no bez výsledku. „Spoliehali sme sa, že muž nepatrí k dlhodobo nezamestnaným a robí pre mesto naozaj tvrdú a často nepríjemnú prácu. No nič z toho,“ dodáva Marcela Kaločajová. Nemajú kde variť, umývajú sa u známych alebo na kúpalisku.
Byty v nedohľadne
Mesto výstavbu sociálnych bytov neplánuje. Jediná mestská ubytovňa, bývalá budova traktorovej stanice, je plná.
„Mesto uvažuje o výstavbe malometrážnych bytov, no tie nebudú mať charakter sociálneho bývania,“ povedal hovorca. Rodiny, ktoré ostanú bez bytov, si budú musieť hľadať náhradné ubytovanie samy.
„Možnosťou sú azylové ubytovne, prípadne útulky,“ dodáva Baláž. Tam však neprijmú rodiny celé, takže mnohí ľudia sa pravdepodobne budú tejto možnosti brániť.

Beata
Balogová
