KOŠICE 9. júla (SITA) – Zástupcovia mimovládnych organizácií Sosna, Abovská OSA a Priatelia Zeme – SPZ odovzdajú vo štvrtok košickému magistrátu petíciu proti Priemyselnému plánu spoločnosti KOSIT, ktorá chce zvýšiť kapacitu spaľovne. Dnes o tom na tlačovej besede informovali Ladislav Hegyi (Priatelia Zeme), Štefan Sabo zo Sosny a Paulína Urdová z Abovskej OSA. Ako uviedol Hegyi, podpisy pod petíciu, v ktorej žiadajú poslancov neschváliť zvýšenie kapacity spaľovne, začali zbierať 4. júla a dosiaľ ju podpísalo tisíc obyvateľov Košíc a okolia. Mesto je tretinovým akcionárom spoločnosti KOSIT a na programe jeho rokovania vo štvrtok je návrh na vyslovenie podpory priemyselnému plánu, ktorý ráta s postupným zvyšovaním kapacity košickej spaľovne odpadov zo súčasných 80 000 ton najprv na dvojnásobok a v ďalšej etape s vybudovaným úplne nového kotla s kapacitou 120 000 ton odpadov ročne.
Po prvej časti rokovania zastupiteľstva sa stretli zástupcovia mimovládnych organizácií s pracovníkmi spoločnosti KOSIT a viceprimátorom Jozefom Filipkom, „neviedlo však nikam, lebo KOSIT nechce zľaviť." Urdová ďalej uviedla, že Filipko prisľúbil navrhnúť, aby sa poslanci vo štvrtok zaoberali len prvou časťou plánu, ktorý ráta s vybudovaním zariadenia na výrobu elektriny a s rekonštrukciou kotla číslo 2 a vyslovili mu podporu. Druhá časť sa má vypustiť, lebo KOSIT nepredložil nijaké podklady, aké náklady by si vyžiadala ďalšia intenzifikácia.
„Rekonštrukcia a zvýšenie kapacity spaľovne je úplne zbytočné, neekonomické, lebo existujú vhodnejšie, finančne menej náročné a ekologicky prijateľnejšie alternatívy ako spaľovanie,“ povedal Hegyi. Doplnil, že v súčasnosti KOSIT spáli približne 60 000 ton odpadu ročne, pričom kapacita kotla je 80 000 ton. Za nereálne označil predpoklady, že by v priebehu najbližších troch rokov vzrástla produkcia odpadov až na dvojnásobok, aby bolo treba rekonštruovať aj druhý kotol. „Zaráža, že KOSIT chce investovať do zvyšovania kapacity spaľovne namiesto toho, aby intenzifikoval separovaný zber, recykláciu a kompostovanie, keďže v tomto smere sa ani zďaleka nepribližujeme európskym mestám. Napríklad rakúsky Innsbruck separuje, recykluje a kompostuje 54 percent z celkového objemu komunálnych odpadov, a úroveň okolo 50 percent dosahuje rad ďalších európskych miest, pričom v Košiciach je to podľa údajov z roku 2005 len šesť percent, podľa tvrdenia spoločnosti KOSIT v minulom roku to malo byť 12 percent. Ak budeme separovať, recyklovať a kompostovať polovicu z celkového objemu komunálneho odpadu, nebude ešte dlho treba zvyšovať kapacitu spaľovne,“ povedal Hegyi.
Štefan Sabo (Sosna) dodal, že zvýšením kapacity spaľovne sa jednoznačne zhorší životné prostredie, lebo hoci limity budú dodržané, kapacita spaľovne už po prvej etape vzrastie na dvojnásobok a rovnako dvojnásobne vzrastie celkový objem škodlivín vypúšťaných do ovzdušia. "Už teraz v okolí spaľovne je pôda kontaminovaná karcinogénnymi dioxínmi a ťažkými kovmi. Dioxíny sa našli aj vo vajíčkach, akumulujú sa v telách živočíchov a ľudí. Realizáciou zámeru by bolo ešte viac ako dosiaľ ohrozené zdravie vyše 23 000 obyvateľov okolitých obcí,“ povedala Paulína Urdová.
Ako dnes uviedli ochranári, v súvislosti so spaľovňou, zámerom stavať elektráreň v Trebišove a ťažiť urán na Jahodnej sa obrátili aj na mimovládne organizácie v Maďarsku a požiadali ich o podporu.