Členovia predstavenstva banky, ktorá bola blízka niekdajšej vládnej Strane demokratickej ľavice, podpísali koncom 90. rokov podľa polície miliónové úvery pre dve firmy z Košíc a pre spoločnosť z Nitry a z Martina. Obaja čelia obvinení z úverového podvodu, hrozí im väzenie do dvanásť rokov. Stíhaní sú na slobode.
Dvojica prevádzala peniaze z pôžičiek na účty iných zahraničných alebo slovenských spoločností, použili ich tiež na čiastočné splácanie predchádzajúcich úverov, povedal riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
Obvinení vedúci predstavitelia banky boli podľa Gašpara s týmito firmami majetkovo aj personálne prepojení. "Peniaze po presune z účtov cez jednotlivé firmy sa vlastne dostali opätovne do ich moci, do firmy, ktorú ovládali personálne, a ktorá mala taktiež úvery vo vzťahu k Devín banke," poznamenal Gašpar. "Úverom splácali úver," dodal policajný prezident Ján Packa.
Obvinení žiadali peniaze napríklad na zakúpenie vrtných veží, výrobných zariadení či nákup pšenice, ani v jednom prípade ich však nepoužili na tento účel, povedal Gašpar. Polícia pri vyšetrovaní prípadu zhromažďovala dôkazy aj v zahraničí, napríklad Rusku a Írsku.
Devín banka, ktorú si predošlé vlády vybrali na vysporiadanie ruského dlhu, sa dostala v roku 2001 do nútenej správy. Podľa skorších informácií polície čelia obvineniu z protiprávneho nakladania s peniazmi aj ďalší ľudia z bývalého vedenia banky, ktorí údajne v rokoch 1998 až 2001 spreneverili takmer miliardu korún. Aj v tomto prípade polícia stíha za spreneveru Kanisa a Lisú.
Údajné podvody však sprevádzali banku aj po jej krachu. V prípade tunelovania Devín banky bolo pôvodne obžalovaných deväť ľudí, ktorí mali podvodným spôsobom ukradnúť zo skrachovanej banky 57 miliónov korún. V súvislosti s tunelovaním banky sa stali aj viaceré vraždy ľudí nastrčených k finančným podvodom. V kauze už súdy uložili dlhoročné tresty väzenia, v jednom prípade aj doživotný trest.