Bratislava 10. júla (TASR) - Od vlády v súčasnosti nemožno očakávať väčšiu iniciatívu a aktivitu v oblasti právnej úpravy partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Sociológ Agentúry MVK Pavel Haulík tak reagoval na výzvu Iniciatívy Inakosť (II), ktorá očakáva od kabinetu konkrétne kroky v tejto oblasti.
Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič však nesúhlasí s tým, že je vláda málo aktívna. Prvým krokom bola podľa jeho slov júnová novela antidiskriminačného zákona, ktorá sa dotýka aj občanov inej sexuálnej orientácie. "Aj toto treba vítať, lebo sa isté zmeny v rámci antidiskriminačného zákona posunuli oproti tomu, čo tu bolo pred rokom 2006 za bývalej vlády," uviedol pre TASR.
Zároveň tiež pripomenul, že navrhol diskusiu o pripravenosti SR v tejto oblasti. "Ja proti registrovanému partnerstvu nemám nič, okrem adopcie detí. S tým nemôžu počítať," zdôraznil. Spoločnosť musí podľa neho pochopiť, že to nie je nič otrasné a strašidelné. "Potrebujem rok na diskusiu a potom nie je problém za pol roka pripraviť návrh zákona," uzavrel Čaplovič.
Ako Haulík pre TASR vysvetlil, na Slovensku momentálne nie je veľa ochoty púšťať sa do týchto tém aj pre tradičné kresťansko-konzervatívne postoje. "Platí aj to, že dnes sú tu témy, ktoré sa pre politické strany zdajú byť výraznejšie ako táto." Premiéra Roberta Fica však nepovažuje za tvrdého odporcu tejto problematiky, "aj keď mu zrejme nie je veľmi blízka," konštatoval.
Podľa šéfa II Júliusa Koleniča prijatie zákona o životnom partnerstve osôb rovnakého pohlavia podmienil Čaplovič práve celospoločenskou a odbornou diskusiou. "V spoločnosti síce dochádza k istým zmenám v myslení, ale nie sú veľmi dramatické. Je to taký pomalý a postupný prechod k liberálnejším postojom," mieni sociológ s tým, že ak by sa výraznejšie stabilizovala politicko-ekonomická situácia a riešili by sa aj problémy, ktoré nie sú životne dôležité, tak by táto oblasť bola prijateľná.
Ak by podľa jeho slov predsa len došlo k posunu vo verejnej mienke, tak politické strany by na to nemohli nereagovať, a to najmä tie, ktoré nie sú príliš dogmaticky a ideologicky viazané.
Kolenič na konferencii v sídle Európskeho parlamentu vyslovil očakávanie, že slovenský kabinet ako celok si túto agendu zoberie za svoju a pristúpi iniciatívnejšie k odstraňovaniu diskriminácie gayov a lesbičiek na Slovensku. "Bolo by veľmi sympatické, keby si vláda, alebo pán premiér zobrali tento problém za svoj a navrhli právnu úpravu," povedal pre TASR.