Súkromné zdravotné poisťovne na Slovensku sú pripravené žalovať štát v prípade, ak by ich vytlačil z prostredia zdravotného poistenia. Malo by sa tak stať na základe návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý dnes schválila s pripomienkami Legislatívna rada vlády SR (LRV SR) a posunula na rokovanie vlády.
Oficiálne stanovisko a pripomienky LRV SR zatiaľ Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP SR) nepozná, povedal dnes pred novinármi prezident ZZP SR Igor Dorčák.
Súkromné zdravotné poisťovne odhadujú, že by mohli utrpieť škodu vo výške 30 miliárd korún. Podľa právnych analýz sa podľa Dorčáka ukazuje, že žaloby by boli úspešné.
Dorčák: Novela je v rozpore s Ústavou
Prezident ZZP SR zároveň upozornil na riziko monopolizácie zdravotného poistenia. Negatívne by zasiahla pacientov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj súťaž medzi zdravotnými poisťovňami. Dorčák vyslovil presvedčenie, že aj koaliční partneri zaujmú k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení kritické stanoviská.
Opäť poukázal na to, že novela je v rozpore s Ústavou SR, konkrétne s ochranou vlastníckeho práva. Je tiež v rozpore s ústavným právom na podnikanie a s princípom právnej istoty.
Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené o správnosti svojich krokov
Ministerstvo zdravotníctva SR je presvedčené o správnosti svojich krokov, ktoré viedli k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení a neobáva sa avizovaných súdnych sporov. Uviedla to pre TASR hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.
O správnosti krokov rezortu presviedčajú petičné hárky, ktoré na MZ SR dostávajú. V nich občania podporujú ministra, vyslovujú svoj súhlas s tým, aby na Slovensku existovala iba jedna zdravotná poisťovňa, ktorej hospodárenie a nakladanie s verejnými financiami bude kontrolovať štát. K 9. júlu takýmto spôsobom vyjadrilo tejto zmene podporu 6042 občanov, ďalšie petičné hárky neustále prichádzajú, informovala Balázsiková.
Podľa hovorkyne politická opozícia zneužíva zložitosť tejto problematiky a dezinformuje občanov svojimi dezinterpretáciami legislatívy a katastrofickými scenármi založenými na fabuláciách vedenia združenia zdravotných poisťovní SR.
Právnici vlády: Valentovičov návrh nie je protiústavný
Zámer ministra zdravotníctva sprísniť pravidlá pre hospodárenie šiestich existujúcich zdravotných poisťovní nie je podľa právnikov z Legislatívnej rady vlády protiústavný. Rada preto vláde Roberta Fica odporučila zmeny schváliť, povedala novinárom jej podpredsedníčka Anna Vitteková.
V štyroch súkromných zdravotných poisťovniach majú totiž podiel aj zahraniční investori. Poisťovne preto namietali, že zmenou pravidiel prevádzkovania zdravotných poisťovní sa im znehodnotia peniaze, ktoré použili na spustenie spoločností.
"Poukázali sme na isté riziká o ochrane investícií," pripustila aj Vitteková, ktorá je zároveň štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti. Problém je síce podľa nej možné vyriešiť, detaily však spresniť nevedela. "Nech sa potom vyjadrí Ústavný súd," reagovala Vitteková aj na výhrady, že zákon môže byť protiústavný, pretože nariaďuje, ako majú poisťovne vybraté peniaze použiť.
Zisk by mal podľa nového zákona putovať nemocniciam a ambulanciám
Minister Valentovič plánuje znížiť limit peňazí, ktoré môžu poisťovne použiť na svoju prevádzku, a to zo štyroch na tri percentá z vybraného povinného poistného. Celkovo by pri tom mali poisťovne tento rok hospodáriť asi s 90 miliardami korún. Zároveň chce zákonom nariadiť, že prípadný zisk budú musieť použiť na pomoc nemocniciam, či ambulanciám. Zdravotné poisťovne však namietali, že zisk je prirodzeným motívom, aby zlepšovali svoje služby.
Autor: zh

Beata
Balogová
