ov OSN využitý na menej ako 20%.
Táto informácia odznela na spoločnej tlačovej besede prezidentov SR a ČH Ivana Gašparoviča a Filipa Vujanoviča po ich rokovaní. V rámci stredajšieho programu svojej dvojdňovej oficiálnej návštevy SR sa Vujanovič predpoludním stretne s našimi podnikateľmi a bude im tlmočiť záujem oboch prezidentov na zintenzívňovaní slovensko-čiernohorskej obchodnej a ekonomickej spolupráce, ktorá je v súčasnosti veľmi chudobná.
Gašparovič súčasnú úroveň ekonomickej spolupráce označil za minimálnu s tým, že priestor vidí napríklad v oblasti turizmu a obnove infraštruktúry. Vujanovič vyjadril nádej, že úroveň hospodárskej spolupráce bude v krátkom čase nasledovať veľmi vysokú úroveň spolupráce politickej.
Prezidenti hovorili aj o možnostiach pôsobenia slovenských firiem v Čiernej Hore, konkrétne o rekonštrukcii vodovodnej siete.
O dôraze na hospodársky aspekt návštevy svedčí aj fakt, že Vujanovič v stredu navštívi bratislavský závod automobilky Volkswagen a stretne sa so slovenskými podnikateľmi.
"Slovensko si tak trochu dáva za povinnosť, aby sme Čiernej Hore, ako potenciálnemu členovi euroatlantických štruktúr pomáhali pri získavaní priestoru a pri prekonávaní tých podmienok, ktorý vyžaduje najmä Európska únia," uviedol na tlačovej besede Ivan Gašparovič. Pripomenul, že SR poskytne Čiernej Hore know-how v súvislosti s jej približovaním sa k štandardom EÚ. SR je pripravená krajine pomôcť aj pri zostavovaní čiernohorskej ústavy.
Obaja prezidenti sa nevyhli ani diskusii o juhosrbskej provincii Kosovo, ktorého väčšinové albánske obyvateľstvo sa snaží získať nezávislosť. Prezident Čiernej Hory, ktorá susedí i so Srbskom aj s Kosovom, sa však nechcel k možnej nezávislosti príliš vyjadrovať. "Domnievam sa, že by nebolo dobré, keby sa Čierna Hora v tomto veľmi citlivom procese v súčasnosti vyjadrovala, aký zaujme postoj," povedal novinárom.
Slovenský prezident poukázal na určitú podobnosť nedávneho vývoja v oboch krajinách s tým, že skúsenosti Slovenska môžu pomôcť pri integračných snahách Čiernej Hory.
Vujanovič označil členstvo v EÚ a NATO za strategický cieľ Čiernej Hory a vyjadril vďaku za pomoc, ktorú Slovensko pri napĺňaní týchto ambícií poskytlo a plánuje poskytnúť v budúcnosti.
Čierna Hora získala vlani nezávislosť po referende, na ktorom sa podieľali slovenskí diplomati Miroslav Lajčák a František Lipka. Vujanović prišiel oficiálne na Slovensko ako prezident nezávislej Čiernej Hory po prvý raz.
Vujanovič vyzdvihol vysokú profesionalitu slovenských diplomatov a vysoký rating slovenskej diplomacie, o čom svedčí aj nedávne vymenovanie Lajčáka na post vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne.
Politické vzťahy Slovenska a Čiernej Hory označili prezidenti za veľmi dobré. Vujanovič navštívil Slovenskú republiku ako prvý prezident nezávislej Čiernej Hory, pričom vyzdvihol úlohu slovenskej diplomacie pri organizovaní minuloročného referenda o nezávislosti jeho krajiny od Srbska. Obyvatelia 600-tisícovej krajiny o nezávislosti rozhodli 21. mája, Čierna Hora ju vyhlásila 3. júna 2006.
Autor: zh

Beata
Balogová
