Bratislava 10. júla (TASR) -
"Nepoviem žiadnu novinku, že ide o beh na dlhé trate," uviedla v rozhovore pre TASR. V tejto súvislosti zdôraznila, že pomoc Rómom je aj pomocou väčšinovej skupine obyvateľstva, "pretože ak je 150 tisíc ľudí na chvoste spoločnosti, dotýka sa to v prvom rade majoritnej society".
Podotkla, že nástupom do funkcie si spolu so svojím tímom zobrala istú povinnosť, ako tento problém časti rómskej komunity riešiť, keďže nie všetci Rómovia potrebujú pomoc. "Ide o viacúrovňovú oblasť. Inak treba pristupovať k tým, ktorí žijú v osadách, inak k tým v mestách a inak k inteligencii," povedala Botošová.
Splnomocnenkyňa vlády za ďalší veľký problém označila aj otázku identity, ktorú, ako poznamenala, nikto predtým nebudoval. Podľa štatistík sa k tejto národnostnej menšine prihlásilo len do 90 tisíc Rómov. Za jeden z dôvodov považuje aj to, že deklarovanie rómskej národnosti malo na verejnosti skôr negatívny dopad na konkrétneho človeka ako pozitívny. "A to treba zmeniť. Tým spôsobom, aby sa vysvetľovalo, že Rómovia sú rovnako občanmi Slovenska ako napríklad Rusíni, Maďari či ako príslušníci židovského etnika, ktorí majú občiansky preukaz so všetkými právami a povinnosťami," podčiarkla.
V otázke vzdelávania navrhuje zvoliť alternatívu výučby nielen tých najmenších, ale aj dospelých. Možnosť vidí tiež v tom, aby rodičia chodili počas vyučovania do tried, kde sa zoznámia s prostredím, v ktorom sa ich dieťa pohybuje a zistia, aké sú na nich kladené nároky. "Zároveň tak možno pochopia, že nestačí, aby chodili len do školy, ale že sa im treba venovať tiež doma," vysvetlila Botošová.
V auguste by mala byť hotová konečná podoba stratégie pre rómsku národnostnú menšinu s dôrazom na sociálne znevýhodnené skupiny pre roky 2007 až 2015, v ktorej sa zameria na tri hlavné okruhy - vzdelávanie, sociálnu oblasť a zdravotný stav. Pri jej vypracovaní chce kooperovať aj s jednotlivými ministerstvami.
"Základné poslanie úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity je koordinácia," pripomenula Botošová. Z tohto dôvodu sú jeho zamestnanci pripravení spolupracovať s orgánmi štátnej správy a prezentovať svoje odborné rady súvisiace s prijímaním rôznych legislatívnych opatrení.
Poznamenala, že každý jej predchodca v istom historickom období splnil svoje poslanie a úlohy, čo sa týkalo aj bývalej splnomocnenkyne Kláry Orgovánovej. "Nezačínam s nulovým variantom, ale nadviažem na programy, ktoré sú dobré. V prípade, že budú nové, tak ich prijmem a premietnem do činnosti úradu."
Botošová má v pláne tiež navštíviť všetky rezorty a v spolupráci s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom diskutovať s ich predstaviteľmi na najvyššej úrovni. Podpredsedu vlády označila za človeka, ktorý má chuť a vôľu pustiť sa do riešenia tejto problematiky.
"Keďže som robila v tejto oblasti niekoľko rokov, tak akýkoľvek politik, ktorý sa zaoberal rómskou problematikou, strácal voličské hlasy," pripomenula. Dodala, že aj vicepremiér je v tomto riziku, ale budú vyvíjať snahu, aby verejnosť pochopila, že všetci predstavitelia vládneho kabinetu musia prevziať zodpovednosť aj za tú skupinu obyvateľstva, ktorá si sama nevie pomôcť.
Botošová sa svojej funkcie ujala 21. júna po tom, ako vláda na svojom rokovaní odvolala deň predtým na návrh Dušana Čaploviča vtedajšiu splnomocnenkyňu Kláru Orgovánovú.