Počas dnešnej dopravno-preventívnej akcie v Žilinskom kraji to skonštatoval riaditeľ Územného spolku Slovenského červeného kríža (SČK) Turiec Štefan Škandera, ktorý preveroval vedomosti vodičov v Martine.
Kontrola dopadla podľa Škanderu lepšie ako v minulých rokoch. Uvedomujú si, že by o tom mali niečo vedieť. Niektorí sa dokonca hanbia, že nevedia viac, a to je veľmi pozitívne. Druhá vec je, že majú staré informácie o poskytovaní prvej pomoci, lebo minulý rok sa menili. Zmeny nastali predovšetkým v tom, že nepriama masáž srdca, čiže stláčanie hrudníka, sa robí tridsaťkrát, a nie pätnásťkrát ako bolo do minulého roku určené - pomer dva vdychy a pätnásť stlačení hrudníka. Teraz je to dva vdychy a tridsať stlačení hrudníka, skonštatoval Škandera.
Zlepšil sa aj stav lekárničiek v autách, ale často sú podľa Škanderu zabalené v pôvodnom obale. Niektorí vodiči sa odvolávali na informáciu, že lekárnička sa nesmie otvoriť, aby bola kontrolovateľná. Týchto ľudí treba vyviesť z omylu. Otvoriť by ju mali. Už preto, aby vedeli, čo tam je a zamysleli sa aspoň pár minút nad tým, ako by to použili. Samozrejme, že to použiť veľmi nevedia, povedal Škandera.
Vodičom počas dnešnej akcie pripomínali aj základné zásady pri príchode k havárii. Presvedčiť sa, aké sú následky havárie či sú tam mŕtvi, ranení a či netreba niekomu zastaviť vonkajšie silné krvácanie. Ďalej, či netreba vyslobodiť ľudí z auta a potom zavolať záchranku. Pretože kým ona príde, ja môžem poskytovať prvú pomoc. Ale ona musí mať rýchlo avízo. Záchranná služba je koncipovaná, aby bola na mieste do pätnásť minút. Preto je potrebný hoci aj laik, ktorý je na mieste prvý, lebo ten čas tam hrá obrovskú úlohu, dodal Škandera.