Príbelce/Očová/Medzibrod 11. júla (TASR) - Príbelce v okrese Veľký Krtíš sú jednou z mála slovenských obcí, kde dodnes stretnete na ulici ženy v tradičných ľudových krojoch. K zvykom predkov sa ale nehlási len staršia generácia, veľmi blízko majú k nim aj najmladší. "Do tradičných krojov sa dnes oblieka asi 80 našich žien," povedal TASR starosta Príbeliec Pavel Kollár. Tie vedú k tradíciám aj svoje deti a vnukov.
Obec, ktorá sa prihlásila do súťaže o Dedinu roka 2007, neustále žije bohatým kultúrnym životom. V priebehu roka sa tu konajú desiatky kultúrnych a spoločenských podujatí, ale aj viaceré aktivity na skrášlenie a obnovu dediny. "Niet asi rodiny, ktorá by svojím dielom neprispievala k spoločenskému dianiu v obci," hovorí starosta. Príbelce na rozdiel od iných v regióne mladnú. "Prichádzajú k nám najmä mladí ľudia z blízkych i vzdialenejších miest a stavajú si tu domy, prípadne opravujú staré, rodičovské," podotkol Kollár. Rastie aj vzdelanostná úroveň - v dedine s 580 obyvateľmi žije asi 70 mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Príbelce boli za svoj družný život ocenené v súťaži o dedinu roka už predvlani, keď im hodnotiaca komisia Slovenskej agentúry životného prostredia priznala titul Pospolitá dedina roka.
Aj Očová ako ďalšia obec Banskobystrického kraja, ktorá sa tento rok uchádza o titul Dedina roka 2007, sa má čím pochváliť. Podpolianska obec s 3 tisíc obyvateľmi bola kedysi známa ovčiarstvom, ale aj spevom a tancom. Dnes sa snaží na tieto tradície nadviazať. "Už tri roky organizujeme festival Očovská folklórna hruda a do dediny sa nám darí lákať aj zahraničných turistov," povedal TASR starosta obce Ján Kubiš.
Čulý ruch vládne v Očovej aj v týchto dňoch, keď sa rozbieha rekonštrukcia starého mlyna v strede obce. Vzniknúť by mal z neho remeselný dvor, v ktorom budú lektori vyučovať tradičné ľudové remeslá. Na financovanie stavby získali z eurofondov 25 miliónov korún. Podľa plánu bude v mlyne, ktorý naposledy pracoval pred asi 50 rokmi, obnovené aj koleso, cez ktoré má tak ako kedysi pretekať voda. Podobný projekt vypracovala samospráva aj na neďaleký starý gazdovský dom, kde by mala v najbližších rokoch vyrásť kováčska dielňa a informačná kancelária.
Starostka Medzibrodu v okrese Banská Bystrica Zdenka Huťková tvrdí, že obec má čo ukázať aj ponúknuť návštevníkom. "Chceme tiež pozdvihnúť sebavedomie Medzibroďanov, že žijeme v peknej dedine a môžeme byť na ňu hrdí," charakterizovala dôvod prihlásenia sa do súťaže Dedina roka 2007.
Obec sa podľa nej pýši najmä bohatou spolkovou činnosťou. Pôsobí v nej štrnásť "živých" spolkov, veľa ľudí združuje najmä hasičský zbor, Jednota dôchodcov, Červený kríž, zväzy rybárov či poľovníkov. Pozoruhodná je podľa Huťkovej najmä mládežnícka organizácia Chlapci z Medzibrodu, ktorá vznikla z iniciatívy mladých. Vymysleli ojedinelú Haruľovú šou, ktorá preslávila Medzibrod široko-ďaleko.
Medzibrod má i bohaté kultúrne tradície, ktoré udržiavajú tri divadelné súbory. Starší ochotníci robia už 95 rokov klasické divadlo z dedinského prostredia a operety. Divadlo mladých Medzibrodway prezentuje modernejšie hry zo súčasnosti, ako aj autorské. Po určitej pauze obnovilo činnosť detské divadlo. Už päť rokov sa konajú v Medzibrode Tajovského divadelné dni - regionálna prehliadka ochotníckych divadelných kolektívov.
Obec s vyše 1300 obyvateľmi v minulosti patrila Ľupčianskemu panstvu. Vyznačovala sa šikovnými remeselníkmi, najmä nožiarmi. Boli v nej vychýrené kováčske dielne.