Policajný prezident Ján Packa sa dnes zastal šéfa Národnej protidrogovej jednotky Mariana Pecka, ktorý v minulosti čelil obžalobe z násilného vydierania. Packa zdôraznil, že súdy v minulosti Pecka oslobodili. Policajný viceprezident Michal Kopčík doplnil, že medializácia prípadu vytvorila v jednotke zlú atmosféru.
"Riaditeľa Národnej protidrogovej jednotky Mariana Pecku z funkcie neodvolám, pretože by som porušil zákon," povedal novinárom Packa. "Platí právoplatný rozsudok nezávislého súdu, ktorý nikto nemá právo spochybňovať," dodal.
Policajný prezident tiež potvrdil, že aj Pecko v najbližšom možnom čase podstúpi test na detektore lži, ktorý je dnes povinný u všetkých špičkových policajtov.
Pecko je príslušníkom Policajného zboru (PZ) od marca 1992 a do dnešnej funkcie sa podľa prezidenta PZ dostal vďaka kariérnemu postupu. Packa by šéfa NPJ odvolal len ak by mal na to konkrétny dôvod, prípadne ak by jeho práca a práca jednotky neboli v poriadku. "Hodnotím prácu funkcionára po 100 dňoch. Ak nebude mať také výsledky ako doteraz, vrátane regiónov, tak ho kľudne odpálim z funkcie a nebudem nad tým rozmýšľať ani minútu," povedal na tlačovej besede Prezídia PZ k medializácii osoby riaditeľa NPJ Packa. Ako ďalej dodal, šéfa NPJ by odvolal za konkrétne veci a nie za fiktívne, alebo niečí názor.
Podľa policajného prezidenta informovali médiá tendenčne
Pecko patril podľa médií medzi členov elitnej policajnej skupiny v Banskej Bystrici, ktorí v roku 1995 údajne uniesli a zbili Stanislava Ďuríka za to, že mal dlhovať peniaze manželke jedného z iných elitných policajtov Miroslava Jacka. Práve toho súdy ako jediného z jedenásťčlennej skupiny aj uznali za vinného.
Jacko a jeho údajní komplici vrátane Pecka mali podľa obžaloby biť Ďuríka a prinútiť ho vykopať si vlastný hrob, aby od neho vymámili splatenie päťtisícového dlhu.
Denník Sme nedávno napísal, že počas vyšetrovania prípadu sa Pecko k činu priznal, no neskôr to pred súdom odmietol. Packa však argumentoval prezumpciou neviny; médiá podľa neho o prípade informovali tendenčne. "V tejto veci niektorí minimálne porušili kódex novinárskej etiky," tvrdil Packa.
Packa nevidí dôvody na to, aby podľahol kampani, ktorá sa spustila proti súčasnému šéfovi NPJ v niektorých slovenských médiách.
Príchod Pecka sprevádzali zmeny v odmeňovaní
Viceprezident Kopčík poznamenal, že pre informovanie o prípade je v protidrogovej jednotke zlá atmosféra. "Nie veľmi vhodným spôsobom boli prezentované veci voči osobe pána Pecka," povedal Kopčík. Policajný prezident doplnil, že napätie súvisí aj s tým, že Pecko zaviedol v jednotke po svojom vymenovaní do funkcie koncom apríla nové pravidlá. Tie sa týkajú sprísnenia preplácania odpracovaných hodín a nadčasov, čo sa vraj viacerým policajtom nepáči.
Príchod nového šéfa do NPJ v apríli 2007 sprevádzali zmeny v systéme práce a odmeňovania príslušníkov policajnej protidrogovej jednotky. "Pred ustanovením do funkcie pán Pecko deklaroval svoj pohľad na to, ako by mala NPJ fungovať v novom systéme po jeho ustanovení do funkcie," uviedol viceprezident PZ Michal Kopčík. Ako ďalej dodal, Pecko zaviedol nové kritériá hodnotenia aj nové kritériá práce. "Nie všetkým pracovníkom sa toto fungovanie páči, ale treba určitý čas, či dôjde k pochopeniu týchto myšlienok a či sa s tým títo ľudia stotožnia alebo nestotožnia," povedal Kopčík, podľa ktorého žiaden príslušník NPJ nepodal žiadosť o prepustenie do civilu. "Pecko zaviedol poriadok v pracovnej morálke a v evidencii nadčasových hodín," uviedol Packa. Podľa neho si PZ môže dovoliť zaplatiť len tie nadčasy, ktoré boli naozaj odrobené.
Šéf NPJ dostal po nástupe do funkcie od vedenia PZ trojmesačnú lehotu na vypracovanie správy o prijatých opatreniach, efektívnosti jeho zmien v jednotke a ďalšom smerovaní. Do konca stanovenej lehoty podľa viceprezidenta ostáva Peckovi už len zopár dní. "Celý materiál s ním bude prebraný a budú z toho vyvodené ďalšie kroky ako postupovať s protidrogovou jednotkou," informoval Kopčík. Podľa viceprezidenta PZ sú však tri mesiace málo na to, aby sa dala zhodnotiť efektívnosť nového systému práce v NPJ.
Banskobystrickí "kukláči" sa nedávno dostali do pozornosti médií aj v súvislosti s vraždou podnikateľa Jána Kubašiaka v Polomke. Pri vyšetrovaní prípadu sa polícii podarilo odhaliť gang súčasných i bývalých banskobystrických policajtov, ktorí mali pri svojich lúpežných prepadoch používať násilie a branie rukojemníkov. Podľa médií je medzi obvinenými aj Jacko.
Autor: zh; VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
