Belehrad však už najnovší návrh odmietol, i keď sa netýka priamo nezávislosti Kosova. Rusko, ktoré má v Bezpečnostnej rade právo veta, sa dlhodobo Srbska zastáva. Nestálym členom rady je do konca tohto roka aj Slovensko.
"Dúfam, že (návrh) bude prijateľný pre všetkých členov Bezpečnostnej rady aspoň v tej miere, že tí, ktorí majú právo veta, tento návrh rezolúcie vetovať nebudú," vyhlásil dnes Kubiš. Návrh, ktorý vytvorili USA v spolupráci s európskymi partnermi, vychádza podľa neho v ústrety srbskej strane, pretože otvára možnosť ďalších rokovaní bez akéhokoľvek predpovedania výsledku.
Predložený text podľa Kubiša zohľadňuje aj pozície, ktoré vyjadril slovenský parlament. Dodal, že slovenská diplomacia chce naďalej do pripravovanej rezolúcie o Kosove presadiť, že ide o ojedinelý prípad, ktorý nebude zakladať precedens. Predpokladá, že o texte začne BR OSN rokovať na budúci týždeň.
Návrh umožňuje Európskej únii, aby prevzala zodpovednosť za ďalšie etapy spolupráce s Kosovom namiesto medzinárodnej štruktúry, ktorá dnes v provincii pôsobí a na aktuálne úlohy v tomto smere už nestačí, dodal minister.
Kosovo sa usiluje o získanie samostatnosti od Srbska, kosovskí Albánci tvoria takmer 90 percent populácie tejto provincie, ktorú už osem rokov spravuje OSN. Belehrad sa však odmieta zriecť oblasti, ktorú považuje za historickú kolísku srbského národa.
Aj keby po uplynutí štvormesačnej lehoty určenej na nové rokovania zástupcovia Srbska a kosovských Albáncov nedospeli k dohode, neznamenalo by to, že automaticky vstupuje do platnosti nezávislosť Kosova spočiatku obmedzená medzinárodným dohľadom. Podľa predstaviteľov USA však rokovania povedú tak či tak k nezávislosti. USA sú pripravené uznať Kosovo aj vtedy, ak jeho nezávislosť nebude akceptovať Rusko.
Nový návrh rezolúcie OSN tiež predpokladá, že medzinárodné spoločenstvo na konci 120-dennej lehoty ukončí dohľad nad Kosovom a kontroly sa miesto neho ujme EÚ. Podľa Kubiša Slovensko angažovanie únie v Kosove podporuje.
Autor: zh

Beata
Balogová
