KOŠICE 12. júla (SITA) – Zástupcovia spoločnosti KOSIT sú spokojní, že poslanci mestského zastupiteľstva na dnešnom rokovaní podporili prvú etapu modernizácie košickej spaľovne komunálneho odpadu. Za podporu realizácii prvej etapy priemyselného plánu spoločnosti KOSIT hlasovalo 29 poslancov, šesť bolo proti a piati sa hlasovania zdržali. Mesto Košice má v akciovej spoločnosti KOSIT 34-percentný podiel. Poslanci v ďalšom bode uznesenia uložili riaditeľovi magistrátu pripraviť podklady na spolufinancovanie tejto investície mestom. V treťom bode uznesenia uložili riaditeľovi magistrátu pripraviť a vypracovať do konca roka podklady pre Program nakladania s odpadmi v meste Košice.
„Teraz rozbehneme naplno projektové a prípravné práce potrebné na rekonštrukciu kotla číslo K -1 a výstavbu turbíny na výrobu elektrickej energie. Našou snahou je, aby sme elektrinu začali vyrábať v priebehu roka 2008,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ Daniele Ceccotto. Dodal, že chceli implementovať celý projekt tak, ako bol pôvodne prezentovaný mestskému zastupiteľstvu a o jeho realizácii budú ďalej diskutovať.
Podľa prvej etapy Priemyselného plánu spoločnosti KOSIT sa má rekonštruovať kotol K-2, ktorý nie je v súčasnosti v prevádzke, vrátane zariadenia na čistenie spalín. Vybudovať majú tiež turbínu využívajúca paru z kotlov, ktorá zatiaľ nie je efektívne využitá, na výrobu elektrickej energie s výkonom 7,5 MW. Náklady na túto investíciu by sa mali pohybovať na úrovni 11 882 500 eur.
„Spaľovňu je potrebné rekonštruovať, nakoľko chýbajúca turbína spôsobuje prevádzkové problémy s letnou kumuláciou odpadu a možnými požiarmi. Nie je štandardné, aby spoločnosť trpela rozpadávajúci sa existujúci druhý kotol. Jeho rekonštrukciou sa výkon nezvýši, iba sa obnoví pôvodný,“ argumentujú zástupcovia spoločnosti KOSIT. Dôrazne popreli, že uvažujú o dovoze odpadu zo zahraničia.
Viceprimátor Jozef Filipko pre agentúru SITA uviedol, že „financovanie projektu na 90 percent zabezpečí spoločnosť KOSIT, zvyšných 10 percent zabezpečia akcionári, pričom mesto sa na investícii v rámci prvej etapy bude podieľať sumou okolo 12 miliónov korún“. Podľa jeho vyjadrenia modernizácia spaľovne zabezpečí jej funkčnosť a pripravenosť na likvidáciu rastúceho objemu odpadov a ich efektívnejšie, energetické zhodnocovanie.
Sklamanie z verdiktu poslancov neskrývali ochranári zastupujúci mimovládne organizácie Abovská Osa, Priatelia Zeme – SPZ a Sosna. Tí v krátkom čase zhromaždili vyše 2100 podpisov pod petíciu žiadajúce, aby poslanci neschválili ani prvú etapu modernizácie spaľovne, o čom poslancov na rokovaní informoval primátor František Knapík. Doložil, že mesto sa bude petíciou zaoberať.
„Mrzí ma, že mestskí poslanci podporili ekonomicky rizikový a ekologicky neprijateľný projekt,“ povedal Ladislav Hegyi zo združenia Priatelia zeme – SPZ.
Podpredseda mikroregiónu Hornád Michal Rečko sa na rokovaní zastupiteľstva zúčastnil, no nepožiadal o možnosť vystúpiť. Ako sme sa dozvedeli od starostu obce Kokšov-Bakša Cyrila Hudáka, starostovia dotknutých obcí sa dohodli, že prijmú spoločné stanovisko až po prijatí uznesenia mestského zastupiteľstva a preto nik z nich nepožiadal o vystúpenie.