SME

Deklarácia nás posunula k rozdeleniu

Slovensko sa pred pätnástimi rokmi rozhodlo po druhýkrát v histórii vydať na cestu k samostatnosti.

Predseda vlády SR Vladimír Mečiar /vpravo v popredí/ predseda NR SR a Ivan Gašparovič /vľavo/ 17. júla 1992 v budove parlamentu v Bratislave zdravia poslancov po podpise Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republikyPredseda vlády SR Vladimír Mečiar /vpravo v popredí/ predseda NR SR a Ivan Gašparovič /vľavo/ 17. júla 1992 v budove parlamentu v Bratislave zdravia poslancov po podpise Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky (Zdroj: archív TASR)
Bratislava 13. júla (ČTK) - Slovensko dalo pred pätnástimi rokmi najavo, že sa chce po druhýkrát v histórii vydať na cestu k samostatnosti. Prijatím Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992 sa potvrdilo, že česko-slovenská federácia speje po dlhých a neúspešných štátoprávnych rokovaniach k rozdeleniu.

Kompetencie národných republík a forma spoločného štátu sa stali horúcou politickou témou krátko po páde komunistickej totality v novembri 1989. Niektoré otázky, ako napríklad názov štátu a podoba jeho znaku, vzápätí rozvírili národné emócie. Počas dvoch nasledujúcich rokov sa slovenské a české politické reprezentácie nedokázali definitívne zhodnúť na spoločnom pohľade. Zatiaľ čo česká strana presadzovala federáciu so silnejšími právomocami, slovenskí politici trvali na väčších kompetenciách pre jednotlivé republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po neprijatí kompromisných dohôd z Milov na jar 1992 sa pozornosť obrátila k júnovým parlamentným voľbám, ktoré v Česku vyhrala ODS Václava Klausa a na Slovensku HZDS Vladimíra Mečiara. Na rokovaní zástupcov týchto strán sa ukázalo, že rozdiely v pohľadoch na budúce štátne usporiadanie sú zrejme neprekonateľné. ODS trvala na federácii, HZDS chcela konfederáciu alebo úniu štátov s medzinárodne-právnou subjektivitou. Dohoda z rokovaní 19. až 20. júna napokon hovorila o rozdelení ČSFR, aj keď naďalej ponechávala otvorené dvere i pre iné riešenie.

Slovensko sa z pohľadu českých politikov otvorene vyslovilo za rozpad federácie práve v Deklarácii o zvrchovanosti. SNS chcela schváliť zvrchovanosť Slovenska ústavným zákonom, návrh však spochybnil vtedajší člen predsedníctva Slovenskej národnej rady Ľubomír Fogaš z SDĽ a predsedníctvo SNR nakoniec do pléna predložilo text deklarácie iba ako uznesenie.

SkryťVypnúť reklamu

V rozprave o deklarácii vystúpili zástupcovia všetkých poslaneckých klubov. Predseda slovenskej vlády Mečiar a predseda SNR Ivan Gašparovič návrh vyzdvihli. "Dosť už bolo nesamostatnosti, vazalskej závislosti, poníženého prosíkania o uznanie našich legitímnych práv," vyhlásil poslanec za SNS a herec Štefan Kvietik. Predseda opozičného KDH Ján Čarnogurský naopak varoval, že schválenie deklarácie môže viesť k neústavnému rozpadu federácie. Jeho hnutie neuspelo s návrhom, aby sa o štátoprávnom usporiadaní rozhodovalo v referende. Poslancom vtedajších strán maďarskej menšiny Spolužitie a MKDH zasa vadilo, že sa v deklarácii hovorí iba o slovenskom národe.

Poslanci nakoniec hlasovali o deklarácii menovite. Z prítomných 147 poslancov hlasovalo za dokument 113 zákonodarcov - išlo o poslancov HZDS, SNS a väčšinu z SDĽ vrátane súčasného premiéra Roberta Fica. Proti bolo 24 poslancov KDH a Spolužitia, desať poslancov za zdržalo hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že slovenskí vládni politici tvrdili, že sa deklaráciou nevyslovili jednoznačne za samostatnosť, v Česku panoval opačný dojem. Václav Havel ešte 17. júla 1992 oznámil, že odstúpi z funkcie prezidenta. Nasledujúci deň predseda Českej národnej rady Milan Uhde pri rokovaní s Gašparovičom povedal, že je potrebné pripraviť rozdelenie federácie a vznik dvoch samostatných štátov.

Základný postup rozdelenia spoločného štátu dohodli delegácie v čele s Klausom a Mečiarom na augustovom rokovaní v Brne. Zánik ČSFR stanovili na 31. decembra 1992. Prvý septembrový deň roku 1992 SNR schválila slovenskú ústavu, Česká národná rada nasledovala v decembri.

Cesta k definitívnemu schváleniu rozdelenia spoločnej republiky sa nezaobišla bez komplikácií. Opozícia sa pokúsila vo Federálnom zhromaždení presadiť, aby sa o budúcnosti štátu rozhodlo v referende, nakoniec však neuspela. Časť poslancov HZDS prekvapivo podporila vznik komisie pre premenu federácie na úniu. Českí vládni politici na čele s Klausom už však trvali na rozdelení ČSFR a Mečiar nakoniec súhlasil. V novembri vo Federálnom zhromaždení tesne prešiel ústavný zákon o zániku federácie, už predtým parlament schválil spôsob rozdelenia majetku. So začiatkom roku 1993 vznikli dva nové štáty, Slovenská republika a Česká republika.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Pergler fil fab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 089
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 825
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 166
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 118
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 089
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 477
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu