Bratislava 13. júla (TASR) - Bolo by veľmi zlé, keby na nepripravenosť starých členských štátov Európskej únie mali doplatiť nové. V súvislosti s nepripravenosťou deviatich starých štátov EÚ na vstup do Schengenského informačného systému (SIS) to dnes pre TASR uviedol Béla Bugár (SMK), člen Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.
Tiež poznamenal, že EÚ už niekoľkokrát žiadala od nových členských štátov oveľa viac ako od starých. Napríklad v prípade poľnohospodárskeho a spracovateľského priemyslu Slovensko muselo splniť isté podmienky k vytýčeným termínom, zatiaľ čo staré štáty EÚ mali na to rok alebo dva navyše.
Až deväť tradičných štátov Európskej únie nie je pripravených na vstup do Schengenského informačného systému (SIS). Pre české Lidové noviny (LN) to povedal minister vnútra ČR Ivan Langer.
Nejde pritom o pripravovaný nový informačný systém SIS II, ale o rozšírenú verziu doterajšieho systému, tzv. SISone4all. "Portugalskí kolegovia nám povedali, že deväť krajín nesplnilo podmienky testovania počítačovej siete, ktoré prebehlo na konci júna a začiatku júla," povedal LN Langer, účastník rokovaní tzv. Salzburskej skupiny, v ktorej zasadajú ministri vnútra novopristúpených štátov EÚ.
"Požiadali sme podpredsedu Európskej komisie Franca Frattiniho a portugalského ministra vnútra, ktorý skupine v tejto chvíli predsedá, aby poslali všetkým členským štátom list, kde zdôraznia, že naplánovaný termín pre vstup do Schengenu, teda 1. január 2008, je dôležité dodržať," povedal Langer.
"Je síce pravda, že previerka nedopadla podľa očakávaní, ale sú to skôr drobné technologické problémy, ktoré by stanovené termíny nemali ohroziť," reagoval pre LN diplomat, ktorý sa na rozhovoroch v Innsbrucku zúčastnil. Podľa neho budú v štátoch, ktoré "prepadli", prebiehať ďalšie testy informačného systému tak, aby bol pripravený na skúšobnú prevádzku od 1. septembra.
Slovensko v Innsbrucku zastupuje minister vnútra Robert Kaliňák. Na otázku TASR, do akej miery vážny problém podľa neho vznikol, Kaliňák odpovedal, že vážny je "predovšetkým z pohľadu času, ktorého nemáme veľa". Salzburské fórum podľa neho rokuje aj o možnosti vyzvať všetky štáty na dodržanie časového harmonogramu.
"Na Slovensku prebehli previerky v júni veľmi dobre, avšak systém sa naďalej vyvíja, pretože máme ďalšie komponenty, ktoré budeme postupne napájať v júli a v auguste a všetky ďalšie ukazovatele našej pripravenosti sa budú hodnotiť v septembri," uzavrel Kaliňák. Ešte dodal, že sme zvládli prvú časť, ale tá hlavná nás iba čaká.
Ústrednou témou dvojdňovej konferencie Salzburského fóra, ktorá sa vo štvrtok začala v Innsbrucku, je rozširovanie schengenského priestoru.
Na stretnutí sa predstavitelia rezortov vnútra z Rakúska, Maďarska, Slovinska, Česka, Poľska, Rumunska a Bulharska chcú dohodnúť aj na prehĺbení policajnej spolupráce a vytvorení operatívnej siete v rámci strednej Európy. Chorvátsko sa na stretnutí zúčastňuje ako pozorovateľ.
K ďalším témam patria bezpečnostné otázky futbalových majstrovstiev Európy 2008, európska databáza, spolupráca so štátmi západného Balkánu a čiernomorskými štátmi.
Salzburské fórum vzniklo v roku 2000 z iniciatívy Rakúska a je formou stredoeurópskeho bezpečnostného partnerstva. Predsedníctvo sa mení každý polrok a ministri vnútra majú pravidelné stretnutia dvakrát ročne.
Účastníkom rokovaní v Salzburgu je aj eurokomisár pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini a minister vnútra Portugalska Rui Carlos Pereira, ktorého krajina prevzala predsedníctvo EÚ. Na záver stretnutia uverejnia Salzburské vyhlásenie.