Bratislava 13. júla (TASR) - Na vzniku najväčšieho laboratória na svete pre časticovú fyziku v švajčiarskej Ženeve sa podieľa aj 70 slovenských vedcov a technikov. Členstvo v organizácii, ktorá výstavbu zastrešuje, nás stálo v tomto roku vyše 70 miliónov korún.
Súčasťou komplexu je aj urýchľovač LHC (Large Hadron Collider), ktorý sa má spustiť do prevádzky na budúci rok. Dnes si ho pozrel aj minister školstva Ján Mikolaj. Obvod podzemného tunela, v ktorom je urýchľovač umiestený, je 27 km. Okrem protónov bude urýchľovať aj atómové jadrá, a tak bude možné študovať ich zrážky medzi sebou ako aj s jadrom.
Podľa riaditeľky odboru masmediálnej politiky ministerstva školstva Heleny Polákovej s tým súvisí aj vznik kvalitnej virtuálnej počítačovej siete, ktorá bude nevyhnutná na rýchlu výmenu výstupných informácií z urýchľovača a zjednotí výpočtové centrá do jednej virtuálnej organizácie. Vtedy dostanú šancu na spoluprácu aj ďalší naši vedci.
"Dohodou Európskej organizácie jadrového výskumu (CERN) a Európskej komisie sa táto sieť stane základom pre celoeurópsku vedeckú počítačovú sieť," vysvetlila Poláková. Zároveň dodala, že na Slovensku už jej základ funguje. Jedno centrum sa nachádza na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a druhé centrum je vo Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied v Košiciach.
"Každé centrum tej siete by malo mať perspektívne do 150 - 200 najmodernejších počítačov, tieto dve naše by mali do roku 2010 získavať na to financie z nášho rezortu," dodala Poláková.
CERN, ktorá výstavbu urýchľovača zastrešuje, je najvýznamnejšia vládna medzinárodná organizácia pre výskum v oblasti štruktúry hmoty. Vznikla v roku 1954 a združuje 20 európskych krajín. Slovensko vstúpilo medzi nich v roku 1993 a vzájomnú spoluprácu zastrešuje rezort školstva.
Členstvo v organizácii obohacuje vedeckú a technickú úroveň našich ústavov a podnikov. Podľa Sitárovej je kredit našich fyzikov v rámci projektu vysoký a svedčí o tom aj menovanie predsedu nášho Výboru pre spoluprácu s CERN prof. Branislava Sitára do funkcie viceprezidenta Rady CERN.
Okrem toho zapojenie Slovenska do tohto projektu umožňuje našim podnikom zúčastňovať sa na tendroch na dodávanie komponentov a služieb potrebných pre výrobu. V databáze je v súčasnosti registrovaných 53 našich podnikov.