BRATISLAVA 13. júla (SITA) - Najviac detí, ktoré nechodia do škôlky a v septembri nastúpia do školy, je na východe Slovenska. "Najhoršie je na tom okres Gelnica, kde prípravou v materskej škole prešli iba približne dve tretiny budúcich prvákov," uviedol masmediálny odbor ministerstva školstva.
Materskú školu navštevovalo deväť z desiatich budúcich prvákov. Rodičia v tomto roku zapísali do základných škôl vyše 56-tisíc detí. Do materskej školy chodilo viac ako 91 percent, čím miera zaškolenosti dosiahla rovnakú úroveň ako v predchádzajúcom roku. Najviac budúcich prváčikov, ktorí majú za sebou minimálne jeden rok prípravy v škôlke, zasadne do školských lavíc v Bratislavskom kraji (97,6 %). Naopak, pod slovenským priemerom sa nachádzajú Banskobystrický kraj (89,8 %), Prešovský kraj (85,8 %) a Košický kraj (81,2 %). Čo sa týka okresov, až 28 zaostáva za priemernou mierou zaškolenosti, pričom až 20 sa nachádza na východe krajiny. Nepriaznivý trend by mala pomôcť vyriešiť nová koncepcia predškolskej výchovy, ktorá ráta s preplácaním mesačných príspevkov.
Ministerstvo školstva začiatkom roka uvažovalo, že pre päťročné deti zavedie povinnú škôlku. Napokon od svojho zámeru upustilo. Vláda v marci schválila nepovinnú škôlku pre deti s tým, že päťročné deti ju budú mať zadarmo. Štát bude preplácať mesačné poplatky rodičom, ktorých deti budú v poslednom ročníku škôlky. V súčasnosti sa poplatky pohybujú od 50 do 380 korún. Ročne si to vyžiada zo štátneho rozpočtu vyše 263 miliónov korún.
Vláda sa musela rozhodovať medzi dvoma alternatívami - povinnou a nepovinnou škôlkou, pretože rezort sa nedokázal dohodnúť so školskými odborármi a samosprávou. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan po rozhodnutí vlády uviedol, že kabinet nerozhodol najlepšie. "Keď päťročné dieťa bude mať možnosť chodiť do škôlky zadarmo, tak už to je pokrok, ale nie je to najideálnejšie."