SME

Eurobarometer: Spokojnosť Slovákov so životom rastie

Spokojnosť občanov Slovenskej republiky so svojím životom neustále rastie. Toto je jeden z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 67, ktorý na tlačovej besede prezentovalo Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike.

Spokojnosť občanov Slovenskej republiky so svojím životom neustále rastie. Toto je jeden z výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer 67, ktorý na dnešnej tlačovej besede prezentovalo Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike. U nás prieskum uskutočnila spoločnosť TNS AISA SK od 13. apríla do 1. mája 2007, pričom na anketové otázky odpovedalo 1 106 respondentov starších ako 16 rokov.

Podľa Barometra 67 je so svojím životom veľmi spokojných alebo skôr spokojných 72% občanov Slovenskej republiky, kým v rámci celej Európskej únie (EÚ 27) je takto naladených v priemere 80% ľudí. Napriek pretrvávajúcej menšej spokojnosti Slovákov v porovnaní s celoeurópskym priemerom už niekoľko rokov pozorujeme na Slovensku mierny, ale kontinuálny rast spokojnosti. Od jesene 2004 u nás vzrástol počet veľmi spokojných a skôr spokojných ľudí o 13 percentuálnych bodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V odpovedi na otázku, aké sú očakávania občanov na nasledujúcich 12 mesiacov, medzi názormi Slovákov a občanov celej únie nie sú podstatné rozdiely. Zlepšenie očakáva 36% občanov SR (37% v EÚ), zhoršenie očakáva 14% Slovákov (11% v EÚ) a žiadnu zmenu neočakáva 47% Slovákov (49% v EÚ). V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Eurobarometer stúpol počet Slovákov očakávajúcich v najbližších 12 mesiacoch zlepšenie svojho života o tri percentuálne body a dosiahol tak najvyššiu úroveň od vstupu Slovenska do EÚ. Zlepšenie ekonomickej situácie vo svojej krajine počas nasledujúcich 12 mesiacov očakáva 40% Slovákov, čo je o 12 percentuálnych bodov viac ako v EÚ 27.

Najväčším problémom je nezamestnanosť

Slováci, podobne ako občania ostatných štátov EÚ považujú nezamestnanosť za najväčší problém, ktorému musí ich krajina čeliť. Tento problém označilo za jeden z dvoch najdôležitejších problémov 36% slovenských respondentov a 34% opýtaných v EÚ. Ešte na jar 2006 označilo nezamestnanosť ako najväčší problém 61% Slovákov. Druhým najdôležitejším problémom je pre Slovákov ekonomická situácia (29%), kým v celoeurópskom priemere je to kriminalita (24%). Kriminalitu za závažný problém považujú aj Slováci. Ako jeden z dvoch najvážnejších problémov ju označilo 27% slovenských respondentov. Celkovo jej slovenskí respondenti prisúdili spolu s problémami zdravotnej starostlivosti tretie miesto v hierarchii problémov, ktoré musí naša spoločnosť riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Až 80% slovenských občanov si myslí, že v EÚ majú najväčšiu moc najväčšie krajiny. V celoeurópskom priemere zastáva tento názor 75% respondentov. Iba 35% Slovákov si myslí, že záujmy SR sa v EÚ berú dostatočne do úvahy, v EÚ 27 sa to domnieva 45% ľudí.

Slováci dôverujú inštitúciám EÚ viac ako domácim

Slováci tradične prejavujú vysokú mieru dôvery inštitúciám Európskej únie. Najdôveryhodnejšou európskou inštitúciou je Európsky parlament (EP), ktorému dôveruje 72 % slovenských občanov, čo je o 16 % viac ako je celoeurópsky priemer (EÚ 27). Rade Európskej únie dôveruje 62 % Slovákov (47% v EÚ 27) a rovnako 62 % našich občanov dôveruje Európskej komisii , kým v EÚ 27 je takto naladených 52 % ľudí. Názory slovenských občanov na silu hlasu ich krajiny v EÚ pôsobia paradoxne. Najväčšiu dôveru prejavujú EP, v ktorom je hlas Slovenska skutočne zanedbateľný, pretože SR v ňom zastupuje 14 z celkového počtu 785 europoslancov. Rada Európskej únie, v ktorej má Slovensko v porovnaní s EP oveľa silnejšiu pozíciu s právom veta, má u Slovákov nižšiu dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

Občania SR vysoko dôverujú nielen inštitúciám EÚ ale aj únii ako celku. Dôveruje jej 66 % občanov (57 % v EÚ 27). Domácim inštitúciám dôverujú Slováci oveľa menej. Slovenskému parlamentu dôveruje 39 % občanov, kým v EÚ 27 sa miera dôvery k národným parlamentom dostala na 43-percentný priemer. Slovenskej vláde dôveruje 42 % občanov (41 % v EÚ 27). Vyššiu dôveru majú Slováci k domácim médiám. Tlači dôveruje 53 % občanov (47 % v EÚ 27), televízii 71 % (58 % v EÚ 27) a rozhlasu dokonca až 79 % Slovákov (66 % v EÚ 27).

Pre Slovákov je synonymom slobody cestovanie, práca a štúdium

Európska únia pre Slovákov znamená predovšetkým slobodu cestovania, štúdia a práce kdekoľvek v EÚ. Jednu z týchto troch možností označilo 73 % oslovených respondentov v SR, čo je o 21 percentuálnych bodov viac ako signalizuje celoeurópsky priemer (EÚ 27). Synonymom ekonomickej prosperity je EÚ pre 40 % Slovákov, kým v rámci EÚ 27 je to o 20 percentuálnych bodov menej. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom stúpol počet respondentov, pre ktorých EÚ znamená slobodu cestovania, štúdia a práce kdekoľvek v EÚ zo 67 % na 73 %. EÚ je synonymom mieru je odpoveď, ktorú poskytlo 33 % slovenských respondentov i 33 % opýtaných v rámci EÚ 27.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia znamená nedostatočnú kontrolu hraníc pre 11 % opýtaných Slovákov a 18 % respondentov v rámci EÚ 27. EÚ znamená stratu kultúrnej identity pre 11 % Slovákov (12 % v EÚ 27), demokraciu pre 27 % Slovákov (22 % v EÚ 27), plytvanie peniazmi pre 11 % slovenských respondentov (20 % v EÚ 27).

Až 75 % občanov SR - o sedem percentuálnych bodov menej ako v EÚ 27 - chce, aby o daniach rozhodovala národná vláda samostatne. Podobne 72 % slovenských respondentov, rovnako ako v EÚ 27 chce, aby národná vláda rozhodovala samostatne o dôchodkoch. Ďalšími oblasťami, ktoré by mali ostať vo výlučnej kompetencii štátov, sú zdravotná a sociálna starostlivosť (68 % v SR, 66 % v EÚ 27), vzdelávací systém (67 % v SR, 64 % v EÚ 27) a poľnohospodárska a rybárska politika (58 % v SR a 45 % v EÚ 27).

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí občania sú naopak za to, aby ich vláda rozhodovala spoločne s EÚ v oblastiach boja proti terorizmu. Takto sa vyjadrilo 92 % občanov SR a 81 % respondentov v EÚ 27. Slováci sú za spoločné rozhodovanie vlády SR s EÚ aj v oblasti obrany a zahraničnej politiky, boja proti zločinu, prisťahovalectva, podpory regiónov trpiacich ekonomickými problémami a ochrany životného prostredia.

Eurobarometer 67 je prvým prieskumom po rozšírení EÚ o Bulharsko a Rumunsko, pričom vybrané otázky položili aj občanom Turecka a Chorvátska. Na anketové otázky odpovedalo 29 222 respondentov. Prvý prieskum verejnej mienky, z ktorého sa neskôr vyvinul Barometer, uskutočnili v roku 1962. Pravidelne sa prieskumy začali robiť v roku 1973, keď malo Európske spoločenstvo deväť členov. Pojem Barometer zaviedli v roku 1974.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu