Na rozhodnutie inšpekcie sa čakalo viac ako dva mesiace. Ťažbu, ktorá trvala približne dva týždne, totiž inšpektori zastavili 26. apríla. O oprávnenosti zásahu lesníkov voči následkom víchrice z roku 2004 mal pôvodne rozhodnúť košický inšpektorát. Napokon sa však celý prípad pre podozrenie z neobjektívneho hodnotenia košických odborníkov presunul do Žiliny.
"Zákon porušený nebol," povedal Štefánek. Nevedel však povedať, aké následky by mohlo mať rozhodnutie inšpekcie pre ochranárov, ktorí ťažbu niekoľko dní blokovali. "Toto nie je v kompetencii inšpekcie, cieľom kontroly bolo len posúdenie už realizovaného zásahu," spomenul hovorca inšpekcie.
V právomociach inšpektorov podľa Štefáneka nie je ani možnosť rozhodnúť, či lesníci môžu v ťažbe pokračovať. "Ak by pokračovať chceli, odporučili sme, aby to konzultovali s obvodným, prípadne krajským, úradom životného prostredia," dodal Štefánek.
Ochranári sú naďalej presvedčení o protizákonnosti ťažby. "Podali sme v tejto veci už deväť trestných oznámení," povedal ČTK zástupca ochranárov zo združenia Vlk Juraj Lukáč. K samotnému rozhodnutiu inšpekcie zaujmú podľa neho aktivisti jednoznačné stanovisko až keď si preštudujú písomné vyjadrenie. To totiž podľa Lukáča zatiaľ neexistuje. "Také rozhodnutia ani nemožno zákonne napadnúť," dodal Lukáč. Záver inšpekcie, ktorý vyznel v prospech lesníkov, je podľa neho aj výsledkom toho, že prípad bol presunutý z Košíc do Žiliny.
Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP), ktoré ťažbu pováľaných stromov spustili, by sa mali k prípadu vyjadriť v pondelok na tlačovej konferencii, informoval ČTK sekretariát podniku. V minulosti opakovane tvrdili, že drevo bolo potrebné píliť a odviezť, aby sa v kmeňoch nepremnožil škodlivý hmyz lykožrút. Tichá a Kôprová dolina sa nachádzajú síce v najprísnejšie chránených územiach Tatier, kde by človek ani po katastrofách nemal zasahovať, lesníci však boli presvedčení, že ťažbou neohrozia chránené zvieratá a rastliny. Škody, ktoré vznikli blokovaním ťažby, chceli lesy vymáhať od protestujúcich aktivistov.
Mimovládni ochranári naopak tvrdili, že zásah lesných robotníkov bol proti prírode aj zákonom. Lesníci totiž podľa nich dostatočne nepreukázali predpísanými štúdiami, že pílenie a vyvážanie dreva dvom tatranským dolinám neuškodí. Aktivisti sa na postup lesníkov sťažovali aj bruselským úradníkom.
Na stranu lesníkov sa v spore postavilo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré zvyčajne ľudské aktivity v prírode obmedzuje. Na zastavenie ťažby kalamitného dreva podľa ministerstva nebol zákonný dôvod.