LEVICE 13. júla (SITA) - Slovensko zníži účasť vo vojenských misiách v zahraničí. "Chceli by sme zostať v dvoch, troch misiách a v jednej pod vlajkou OSN. V súčasnosti pôsobíme v šiestich misiách, okrem toho je šesť dôstojníkov v operácii Iracká sloboda. Tých chceme stiahnuť do konca roka," povedal dnes štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška (Smer-SD). Prioritou je podľa neho Balkán. Chceme zostať na Balkáne (KFOR pod velením NATO v Kosove a misia EÚ v Bosne a Hercegovine ALTEA), v Afganistane (ISAF) a v jednej misii OSN. Dnes sme v troch - v Libanone (UNIFIL), kde je chirurgický tím, na Golanských výšinách (UNDOF) a na Cypre (UNFICYP), kde máme najviac vojakov. "Ešte nie je rozhodnuté, či zostaneme na Cypruse alebo zostaneme v UNDOF-e," uviedol.
Baška po rozlúčke s vojakmi, odchádzajúcimi do misie KFOR v Kosove zdôraznil, že Balkán je zahranično-politickou aj vojenskou prioritou Slovenska. Ministerstvo si uvedomuje, že v oblasti môže eskalovať napätie, ak sa Bezpečnostnej rade OSN nepodarí prijať rezolúciu, určujúcu budúci štatút tejto Albáncami obývanej provincie na juhu Srbska. "Je predčasné teraz hovoriť, ako bude štatút Kosova vyzerať. Sme pripravení zostať v KFOR, kým to bude nutné na zachovanie bezpečnosti a mieru," povedal Baška. Mandát BR OSN pre túto misiu hovorí o ochrane miestneho obyvateľstva, srbskej menšiny, objektov a majetku. Vojakom umožňuje použiť zbraň. Naši vojaci majú základňu v Šajkovaci, kde chránia srbskú menšinu. Patrolujú tiež pri pamätníku na Kosovskom poli, tri kilometre severozápadne od hlavného mesta provincie Prištiny.
Do KFOR odletí vystriedať terajšiu jednotku 128 vojakov a štyri vojačky z 13. mechanizovaného práporu z Levíc vrátane veliteľa Milana Slezáka. Po prvýkrát Slovensko posiela do misie organickú jednotku. Doteraz boli vojaci z rôznych útvarov a mali málo času sa zohrať. S kolegami sa prišiel rozlúčiť aj Martin Farkaš, jediný, čo prežil pád vojenského lietadla, ktorým sa vlani v januári vracali z misie v Kosove. Farkaš pôsobí v Leviciach. Je preto rád, že tento prápor dostal príležitosť ísť do misie. Vojaci sú podľa neho dobre pripravení aj na možnú eskaláciu napätia. "Riziko tam určite je. Verím, že sú dobre pripravení. Viem o tom, že príprava do misie bola veľmi tvrdá," povedal. Kolegom zaželal veľa šťastia a aby im polročný pobyt rýchlo ubiehal. O návšteve Kosova, kde pred haváriou pôsobil, neuvažoval.
Vojaci odletia do Kosova civilnými letmi z Bratislavy 17. a 27 júla. Technika pôjde autami. Štátny tajomník Baška pre SITA povedal, že armáda musí vyriešiť problém s lietadlami. Zatiaľ nie je jasné, či vojenské dopravné lietadlá kúpi alebo prenajme. Rozhodnúť by mala vláda v tomto volebnom období. "V súčasnosti sa pracuje na štúdii a oponentských posudkoch," uviedol. Snahu koaličnej SNS, aby vláda kúpila pre armádu tri Herkulesy, nechcel komentovať. "Na výber typu lietadla bude stanovená odborná komisia," vyhlásil Baška.