Novovzniknuté občianske združenie Južanská rada za sebaurčenie chce v budúcnosti zbierať podpisy na vypísanie referenda o vytvorení územnej autonómie v južných častiach Slovenska, kde žije aj asi polmiliónová maďarská menšina. ČTK to dnes povedal šéf združenia a komárňanský podnikateľ János Bósza. Organizácia sa v najbližších mesiacoch plánuje oficiálne zaregistrovať na ministerstve vnútra a začať verejne diskutovať s ľuďmi o autonómii.
"Prvoradé pre nás bude ísť medzi ľudí a vysvetľovať im pojem autonómia. Čaká nás dlhá a ťažká cesta, ale nerobíme nič protizákonné," poznamenal Bósza. Referendum o územnej autonómii by mohlo byť aktuálne neskôr, možno o rok alebo dva, dodal. Pre vyhlásenie referenda by združenie potrebovalo zozbierať 350.000 podpisov občanov Slovenska.
Na valnom zhromaždení združenia, ktoré sa začalo v piatok v obci Moča neďaleko Komárna, sa podľa Bószu zišli asi dve desiatky členov. Autonómne územie, o vytvorenie ktorého sa organizácia snaží, by malo mať vlastný parlament; so zvyškom Slovenska by ho spájala spoločná zahraničná a obranná politika.
Kontroverzný zámer organizácie zrejme nemá väčšie šance na úspech, vznik územnej autonómie nepresadzuje okrem slovenských politických strán ani opozičná Strana maďarskej koalície (SMK). "Nechceme konkurovať SMK. Chceme rozbehnúť diskusiu o sebaurčení na občianskej báze," reagoval Bósza.
Autonómia by sa mala podľa internetovej stránky združenia rozprestierať približne na územní, ktoré zabralo Maďarsko pred druhou svetovou vojnou po viedenskej arbitráži. Zahŕňa tak napríklad Senec či Nové Zámky na západe krajiny, ale aj východoslovenskú metropolu Košice.
Čiastočnú autonómiu napríklad v oblasti kultúry či školstva v minulosti presadzovala SMK. Otvorenejšie o širšej autonómii viackrát hovoril poslanec SMK Miklós Duray, ktorého sprevádza povesť kontroverzného politika. Po nedávnej zmene na predsedníckom poste SMK, keď dlhoročného šéfa strany Bélu Bugára vymenil Pál Csáky, sa pritom Durayova pozícia v strane posilnila.
Bósza sa zviditeľnil počas tohtoročného kongresu SMK v Komárne, kde od delegátov zbieral podpisy za autonómiu. Zo stoviek členov SMK sa však pri jeho stánku počas dňa pristavovali delegáti strany len ojedinele.
Mesežnikov: Slováci sa nemusia báť
Aktivity Občianskeho združenia (OZ) Južanská rada za sebaurčenie môžu nájsť podporu len v postojoch nacionalisticky orientovaných politikov. Uviedol pre TASR politológ Grigorij Mesežnikov v reakcii na víkendovú ustanovujúcu schôdzu rady, ktorá má za cieľ dosiahnuť uznanie práva na sebaurčenie aj pre "južanský ľud".
Slováci sa však podľa odborníkov nemusia báť. "Združenie nemá podporu Strany maďarskej koalície (SMK) a rovnako počet zúčastnených netvoril dostatočne reprezentatívnu vzorku občanov dotknutej oblasti," uviedol politológ. Zároveň vylúčil, že by tendencie takýchto aktivistov nabrali na sile v prípade, že by Kosovo dosiahlo samostatnosť.
"Slovensko-maďarské vzťahy vylučujú akúkoľvek repliku, že by sa mohlo také niečo stať," uzavrel Mesežnikov.
Od OZ Južanská rada za sebaurčenie sa dištancovala aj SMK. Podľa slov zástupcu predsedu Józsefa Berényiho s predsedom združenia Jánosom Bószom nikdy nespolupracovali a nezúčastnili sa ani na dnešnom zhromaždení.
"Čo sa týka menšinovej samosprávy, tak pripravujeme nový program strany, ktorý bude hotový do apríla budúceho roka," uviedol Berényi pre TASR. Akú formu do neho zapracujú, ešte nevedel povedať.
Autor: ks

Beata
Balogová
