Štátne lesy (ŠL) TANAPu zatiaľ nebudú pokračovať v odstraňovaní kalamitného dreva v národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina.
"Už nie je dôvod sa ponáhľať, keďže lykožrút vyletel do okolitých, dovtedy nepoškodených živých porastov. Súčasná situácia v premnožení lykožrúta je katastrofálna a možno povedať i nezvratná," uviedol na dnešnom brífingu riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Podľa neho možno očakávať ďalšie nekontrolovateľné množenie podkôrneho hmyzu a vážne poškodenie biotopov európskeho významu.
V súlade s odporúčaním Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) konzultovať ďalší postup so Štátnou ochranou prírody požiadajú ŠL TANAPu Národné lesnícke centrum vo Zvolene a Štátnu ochrany prírody v Banskej Bystrici o vypracovanie opatrení na ďalšiu činnosť.
P. Líška nevylúčil, že lesníci sa v Tichej a Kôprovej doline v štvrtom stupni ochrany objavia. Ak budú odstraňovať drevo, nebude to preto, aby zamedzili vyleteniu lykožrúta, pretože ten už vyletel, ani z ekonomických dôvodov. „Už na jar to nebola ekonomická záležitosť,“ doplnil P. Líška. Na kalamitných plochách budú chcieť lesníci zabezpečiť obnovu plôch drevinami, ktoré sú vhodné do týchto dolín. Ako príklad uviedol Líška jedľu, ktorá tam dnes nie je. V minulosti tvorila jedľa prirodzenú súčasť lesov v oboch dolinách. „Ak ju odtiaľ človek niekedy vybral, teraz ju tam musí doniesť.“ Opatrenia lesníkov budú zamerané aj na zníženie požiarneho rizika. Líška predpokladá, že opatrenia navrhnuté Štátnou ochranou prírody a Národným lesníckym centrom začnú vykonávať najskôr na jeseň.
Ak by lesníci začali opäť v dolinách pracovať, svoje protesty by mohli obnoviť aj ochranári. "Nevylučujem ani priamu akciu, viac sa však budeme spoliehať na právne kroky," povedal ČTK Erik Baláž z Lesoochranárskeho združenia VLK. Podľa Baláža konanie lesníkov ešte môže ovplyvniť rozhodnutie Európskej komisie, ktorá v týchto týždňoch skúma práce v Tichej a Kôprovej doline.
Štátne lesy TANAP-u od ochranárov požadujú náhradu škôd, ktorú im údajne spôsobili blokovaním prác. Podľa Líšku blokády spôsobili podniku škody za 1,8 milióna korún. Lesníci sa pokúšajú získať peniaze rokovaniami o zmieri, ak k dohode nedôjde, podnik bude podávať žaloby na jednotlivých ochranárov, ktorí sa na jar snažili práce zastaviť. Ochranári v uplynulých dňoch už dostali od lesníkov listy s výzvou na úhradu škody. Podľa Baláža podnik od jednotlivcov požaduje niekoľko desaťtisíc korún.
S odstraňovaním kalamitného dreva v národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina začali ŠL TANAPu 11. apríla v území so 4. stupňom ochrany s odôvodnením, že práce majú zamedziť ďalšiemu šíreniu podkôrneho hmyzu a vytvoriť "nárazníkový" priestor s bezzásahovou zónou. Práce sprevádzali od začiatku protesty ochranárskych mimovládnych organizácii, pri ktorých zasahovala aj polícia.Lesníci sa pokúsili odviezť polámané stromy z Tichej a Kôprovej doliny v apríli, práce však na podnet ochranárov zastavila Slovenská inšpekcia životného prostredia. Pôvodne mal o legálnosti ťažby rozhodnúť inšpektorát v Košiciach, ministerstvo však neskôr celý prípad pre podozrenie z neobjektívneho hodnotenia presunul do Žiliny.
Vetrová kalamita v novembri 2004 polámala stromy na ploche vyše 12.600 hektárov. Len Štátne lesy TANAP-u prišli o viac ako dva milióny kubíkov dreva. Doteraz zo zasiahnutej plochy odviezli 93 percent kmeňov.
Autor: mš, zh

Beata
Balogová
