SME

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča poistiť sa pri ceste do zahraničia

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Bez poistenia nie je podľa Mirka Karasa z konzulárneho oddelenia Ministerstva zahraničných vecí SR rozumné vycestovať do zahraničia. Ako uviedol Karas dnes na tlačovej besede, ...

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Bez poistenia nie je podľa Mirka Karasa z konzulárneho oddelenia Ministerstva zahraničných vecí SR rozumné vycestovať do zahraničia. Ako uviedol Karas dnes na tlačovej besede, aj keď ľudia nepredpokladajú na dovolenke žiadne problémy, číhajú na nich rôzne nástrahy, ako úmrtia, zranenie, strata dokladov či krádeže. Karas upozornil, že zastupiteľské úrady Slovenskej republiky neposkytujú priamo občanom peniaze v prípade ich straty. Financie im môžu zabezpečiť známi na Slovensku, ktorí ich posielajú na účet Ministerstva zahraničných vecí SR. Náhradný cestovný doklad v prípade straty alebo krádeže vydáva každý zastupiteľský úrad SR v zahraničí pri predložení potvrdenia od miestnej polície o jeho strate alebo krádeži. Poskytnutie náhradných dokladov dnes poskytuje 57 veľvyslanectiev, 10 generálnych konzulátov, jedna pobočka a 150 honorárnych konzulátov. V krajine, kde Slovensko nemá svoj zastupiteľský úrad, sa občania môžu obrátiť so žiadosťou o pomoc na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad štátov Európskej únie. Zastupiteľské úrady poskytujú pomoc občanom 24 hodín denne, ale je vhodné sa na úrad najskôr obrátiť telefonicky.

SkryťVypnúť reklamu

Náhradné cestovné doklady sa podľa slovenského veľvyslanca v Španielsku Jána Valka vydávajú na počkanie po overení si totožnosti občana. Proces netrvá viac ako niekoľko hodín. Je však potrebné, aby si žiadateľ vybral doklad osobne. Slovenský veľvyslanec v Chorvátsku Ján Báňas uviedol, že na zastupiteľskom úrade v Záhrebe priemerne vystavujú nové cestovné doklady jedenkrát za deň. Na overenie totožnosti postačuje iný doklad s fotografiou a občan zaň zaplatí 200-korunový poplatok.

Za neuveriteľné označil slovenský veľvyslanec v Taliansku Stanislav Vallo skutočnosť, že cestujúci si pred cestou nezistia kontakt a sídlo na slovenský zastupiteľský úrad. Vyslovil tiež prekvapenie nad tým, ako slovenskí dovolenkári pristupujú k dodržiavaniu cestovných predpisov v Taliansku. Ako príklad uviedol, že na zastupiteľský úrad sa obrátil vodič so žiadosťou o pomoc, ktorý za otočenie cez plnú čiaru do protismeru v tuneli dostal pokutu 1 700 euro.

SkryťVypnúť reklamu

V Chorvátsku by podľa Báňasa mali od roku 2008 pribudnúť dva honorárne konzuláty v Splite a Rijeke. Veľvyslanec upozornil, že do Chorvátska možno cestovať na občiansky preukaz aj keď nie je krajinou Európskej únie. Dovolenkári, ktorí smerujú do Dubrovníka, však potrebujú aj cestovný pas, pretože prechádzajú aj cez malý úsek územia Bosny a Hercegoviny. Dieťa do 5 rokov musí mať v aute sedačku a v krajine platí zákaz užívania alkoholu za volantom. Dovoz potravín do Chorvátska je obmedzený a do tejto krajiny je možné dovážať potraviny potrebné len na cestu. Báňas upozornil, že na dovážané množstvo potravín sa orientujú aj hraničné kontroly.

Valko odporúča, aby si dovolenkári rozložili svoje doklady na viaceré miesta, aby na jednom mieste nemali odložený pas s vodičským preukazom či hotovosť s kreditnou kartou. Cestujúci by si prípadne mali urobiť kópiu cestovných dokladov a mať ju so sebou. Podľa Slovenského veľvyslanca v Bulharsku Michala Kottmana, by sa ľudia mali aj v zahraničí správať slušne, pretože väčšina problémov vzniká zbytočne.

SkryťVypnúť reklamu


rs;rp;nr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu