Bratislava 11. apríla (TASR) - Kompromisný návrh územnosprávneho členenia Slovenska na 3+1 kraje a dvanásť vyšších územných celkov (VÚC) predloží na rokovanie parlamentu Strana občianskeho porozumenia (SOP) v prípade, že koalícia nenájde v tejto veci spoločné riešenie. Podpredseda SOP Ján Šimko tento zámer asymetrického členenia štátu predstavil dnes prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi. Na utorkovej Koaličnej rade boli s ním oboznámení aj ostatní partneri a Šimko s ním vystúpi aj na premiérom pripravovanom stretnutí koaličných partnerov na budúci utorok.
Schuster podporuje zriadenie štyroch krajov, Šimkovu myšlienku na vybudovanie 12 VÚC si však neosvojil. Zastáva názor, aby rozhodnutie o počte VÚC zostalo vecou jednotlivých regiónov. Hranice kraja by mali byť pritom stanovené pevne a v rámci každého kraja by došlo k ďalšiemu členeniu na VÚC. "Tieto samosprávne regióny by mali kopírovať hranice štátnej správy, aby sa nestalo, že by vznikol región medzi dvoma krajmi," spresnil hlavný poradca prezidenta Ján Bílek. "V tomto sa pán prezident nestotožnil ani s počtom 8, ani 12, hovorí, že treba dohodu jednotlivých regiónov, lebo niekde možno budú dva kraje veľa a niekde to bude málo," dodal.
Hlava štátu sa stotožnila s návrhom podpredsedu SOP prevziať garanciu nad procesom reformy verejnej správy s tým, že bude rokovať o tejto otázke nielen s koaličnými, ale aj s opozičnými poslancami, čo Šimko akceptoval. Stretnutia prezidenta s poslancami by sa mali začať konať do dvoch týždňov.
Ako uviedol Ján Šimko, verí, že jeho návrh územnosprávneho členenia podporia Slovenská demokratická a kresťanská únia, Strana maďarskej koalície a Kresťanskodemokratické hnutie, teda strany ktoré boli za dvanástku. Rovnako vychádza v ústrety poslaneckým klubom Strany demokratickej ľavice a spoločnému klubu Strany občianskeho porozumenia, Liberálnodemokratickej únie a Strany zelených na Slovensku presadzujúcim osmičku. Podľa jeho slov tento návrh nezamietli na spoločných rokovaniach ani odborníci z ministerstva vnútra, ktorí ho považujú za akceptovateľný po odbornej stránke. Najefektívnejší je však podľa neho symetrický model členenia na 3 plus 1, ktorý má navyše aj tradíciu. Je zbytočné, aby boli úrady všeobecnej verejnej správy, ktorá má minimálne kompetencie, v dvanástich alebo ôsmich mestách, tvrdí podpredseda SOP. Rozsah ich agendy podľa neho najlepšie zodpovedá modelu tri plus jedna. Dvanásť VÚC zase dáva možnosť, aby občania demokraticky rozhodovali o nakladaní so svojimi finančnými prostriedkami.