Bratislava 17. júla (TASR) - Predstavitelia Európskej komisie (EK) sa dnes v Bruseli stretnú so zástupcami Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR na rokovaní v súvislosti s infrigmentom voči Slovensku pre porušenie smerníc Európskej únie pri odstraňovaní kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP). Pre TASR to potvrdilo tlačové oddelenie MŽP SR.
Ide o technickú konzultáciu, kde rezort poskytne EK svoje informácie. Zúčastní sa na nej sedemčlenná delegácia na čele so štátnym tajomníkom MŽP SR Jaroslavom Jadušom a predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody Jánom Slabým.
Štátne lesy (ŠL) TANAPu začali 11. apríla 2007 odstraňovať kalamitnú drevnú hmotu v časti Tichej a Kôprovej doliny na území so 4. stupňom ochrany prírody. Plánovali odtiaľ vyviezť zhruba 25-tisíc metrov kubických (m3) z celkových 55-tisíc m3 smrekových kmeňov poškodených vetrovou kalamitou. Spracovanie a vyvezenie dreva malo zabrániť neúmernému rozšíreniu podkôrneho hmyzu a predísť možnému riziku požiarov.
Proti tomuto zámeru protestovali a priamo na mieste v ťažbe bránili mimovládne organizácie združené v sieti Ekofórum spolu so svojím členom Lesoochranárskym združením Vlk a organizáciou Greenpeace Slovensko. Podľa ochranárov sa ťažba vykonávala bez súhlasu na zásah do biotopu európskeho alebo národného významu a bez udelenia výnimky z podmienok ochrany chránených druhov živočíchov, o ktorej udelení rozhoduje MŽP SR.
Vlk následne podal podnet na prešetrenie vo veci spracovania kalamitného dreva na Inšpektorát životného prostredia v Košiciach. Odstraňovanie tak pokračovalo iba do 26. apríla, kedy práce dočasne pozastavila Slovenská inšpekcia životného prostredia. Vydaním rozhodnutia pre opakovaný únik informácií a pre pochybnosti o nepredpojatosti zamestnancov bol po Košiciach prešetrením poverený Inšpektorát v Žiline. Ten 13. júla rozhodol, že ŠL TANAPu neporušili ťažbou zákon o ochrane prírody.
Odstraňovanie dreva začalo na základe rozhodnutia Obvodného lesného úradu v Poprade a odborného stanoviska orgánu ochrany prírody a krajiny vydaného Krajským úradom životného prostredia v Prešove. Opodstatnenosť spracovania mala potvrdiť aj Štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav ochrany v Národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina. Jej vypracovaním poverili Štátnu ochrana prírody v Banskej Bystrici a Národné lesnícke centrum vo Zvolene po dohode ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva v decembri minulého roka.
ala sv ak