BRATISLAVA 17. júla (SITA) - Ani na 33. ročníku Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti nebude chýbať Slovenský deň. V Českej republike sa naši filmári formou vyhradeného dňa predstavia už po štrnásty raz. Festival sa bude konať od 20. do 29. júla, kinematografii svojich východných susedov zasvätili Česi 24. júl. V programovej ponuke je 28 slovenských filmov a a tri koprodukčné snímky s minoritnou slovenskou účasťou. Najsilnejšie zastúpenie bude mať tohto roku v Uherskom Hradišti tvorba režiséra Dušana Hanáka. Festival uvedie jediný 35 milimetrový film o českom hercovi Werichovi s názvom Šesť otázok pre Jana Wericha (1963). Na návštevníkov čaká aj projekcia snímky Prišiel k nám Old Shatterhand (1966). V sekcii 10 filmov, ktoré otriasli filmovým svetom budú Slovensko reprezentovať Hanákove Obrazy starého sveta (1972). Režisér sa na festivale zúčastní osobne a preberie si Výročnú cenu Asociácie českých filmových klubov za osobný prínos do československej a slovenskej kinematografie.
Program Slovenského dňa dotvoria tri dlhometrážne hrané filmy. Snímky Rozhovor s nepriateľom (Patrik Lančarič, 2007) a Zima kúzelníkov (Dušan Trančík, 2006) budú sprevádzať aj delegácie tvorcov. Sedem titulov vybrali organizátori zo stredo- a dlhometrážnej dokumentárnej tvorby. Režisér Martin Šulík predstaví na festivale film Martin Slivka - Muž, ktorý sadil stromy (2007). Projekcia sa uskutoční v rámci nového projektu Stredná Európa, ktorý zastrešuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) a Asociácia českých filmových klubov (AČFK). Svoj najnovší dokument z prostredia venezuelského pralesa Tepuy (2007) uvedie Pavol Barabáš. Viac o živote maliara, grafika, sochára a fotografa Rudolfa Sikoru sa dozvedia návštevníci Slovenského dňa z filmu Martina Hanzlíčeka Sám proti sebe (2006). Do cyklu Moja misia o slovenských misionároch vo svete je zaradená dvadsaťšesťminútová snímka Anjeli (Marek Poláček, 2005).
Slovenský deň má prezentovať najmä našu najnovšiu filmovú tvorbu. V sekcii Tak sme začínali – 110 rokov filmového podnikania na Slovensku však diváci uvidia aj vzácne diela z archívov Slovenského filmového ústavu, ktoré pochádzajú z rokov 1908 až 1980. Medzi inými aj jedny z prvých slovenských filmov - skeče Eduarda Schreibera z Lednických Rovní, ktoré nakrútil v rozpätí rokov 1908 až 1910. Ku kinematografii neodmysliteľne patria aj študentské filmy - za Slovensko sa ich v Uherskom Hradišti v dvoch blokoch predstaví desať. Slovensko budú reprezentovať i tituly, ktoré v rokoch 2006 a 2007 získali ocenenia na domácich i zahraničných filmových prehliadkach. Letná filmová škola ponúkne snímky Ekomorfóza (František Jurišič), NATUreCORD (Richard Kitta), Nazdravíčko (Ivana Zajacová a Jozef Mitaľ), Rieka života (Emília Rudinská), Pik a Nik (Martin Snopek) a Čo nás spája (Jakub Kroner a Daniel Kučera). Projekcie diel Na hrane (Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak) a Tričko (Martin Hossein Fazelli) budú sprevádzať zástupcovia tvorcov. Bohaté delegácie budú mať i koprodukčné snímky Tajnosti (Alice Nellis, 2007), Obsluhoval jsem anglického krále (Jiří Menzel, 2006) a Roming (Jiří Vejdělek, 2007).
Sprievodný festivalový program bude patriť dvom výstavám a dvom krstom. V rámci cyklu Človek a staroba otvoria v Galérii Slováckeho múzea prehliadku fotografických portrétov starých ľudí z Liptova s názvom Dnešné a včerajšie svety, ktoré zachytil Martin Martinček. Prezentovať sa bude aj súbor Fotografie Dušana Hanáka - výber z fotografického cyklu Záznamy a odkazy. Počas vernisáže pokrstia Kalendár 2008 z edície Slovenského filmového ústavu s 12 fotografiami Vladimíra Vavreka z nakrúcania filmu Obrazy starého sveta. V rámci festivalu oficiálne predstavia i režisérsky zostrih filmu Útek do Budína, ktorý sa dočkal svojej DVD podoby.
Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Katarína Lednická. Viac o festivale nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.lfs.cz a www.aic.sk.