Návrhom na vytvorenie občianskeho združenia Za jednotné Slovensko a slovenský ľud chcú reagovať signatári tradičných stretnutí Slovákov z južného Slovenska na vytvorenie Južanskej rady za sebaurčenie (JRzS) okolo komárňanského podnikateľa Jánosa Bószu. Cieľom združenia má byť podľa jedného zo signatárov Stanislava Bajaníka ochrana národných a etnických práv Slovákov, osobitne na juhu krajiny. Bajaník to povedal na dnešnom 19. stretnutí Slovákov z južného Slovenska v Komárne.
Podľa Bajaníka sa na juhu Slovenska znovu objavujú myšlienky smerujúce k atomizácii a autonomizácii. Hoci len v malých skupinkách, majú podľa neho tendenciu rozširovať sa, pričom poukázal na podobné aktivity na Ukrajine, v Srbsku či Rumunsku. "Keďže sa ukázalo, že cestou politických strán to nepôjde, našla sa forma občianskych združení," povedal Bajaník s tým, že už od vzniku samostatnej SR sa podobné aktivity objavujú, pri JRzS je však novým momentom pokus definovať tzv. južanský ľud. Bajaník tiež navrhol, aby po zaregistrovaní JRzS i nového združenia Za jednotné Slovensko a slovenský ľud so sídlom v Komárne sa oba subjekty stretli a vyjasnili si postoje a zámery.
Bývalá veľvyslankyňa SR v Rade Európy Eva Garajová pripomenula, že ani rámcový dohovor o ochrane práv menšín, ani slovensko-maďarská zmluva o dobrom susedstve neobsahuje pozitívnu diskrimináciu resp. kolektívne práva, ale vychádzajú z individuálnych práv. "Kritérium etnicity je pri regionálnej samospráve druhoradé a prekonané," povedala Garajová s tým, že základná zmluva hovorí o integrácii osôb patriacich k menšinám. Nezamestnanosť na juhu a následné dochádzanie za prácou do Maďarska, čoraz viac škôl s maďarským vyučovacím jazykom či maďarčiny v úradnom styku však podľa nej tomuto obsahu zmluvy nezodpovedajú. K pokojnému a dobrému spolunažívaniu na juhu podľa Garajovej neprispievajú ani niektoré vyhlásenia maďarských politikov resp. predstaviteľov SMK. "Aktivity Južanskej rady za sebaurčenie zatiaľ nie sú výrazné, ale treba ich sledovať," povedala Garajová s tým, že relevantnosť by získali, ak by sa k nim pridala SMK.
Účastníci dnešného stretnutia, prevažne zástupcovia Matice slovenskej z miest južného Slovenska, sa prihovárali za zvýšené monitorovanie dodržiavania právnych noriem vo vzťahu k príslušníkom väčšinového národa, ktorí žijú vo viacerých mestách a obciach na juhu Slovenska v postavení menšiny. V prijatom memorande, ktoré adresujú vláde i parlamentu, odmietli akékoľvek občianske i politické aktivity, vedúce k oslabeniu a narúšaniu tolerantného občianskeho spolunažívania a vyzvali JRzS, aby "upustila od aktivít, vyvolávajúcich neželané občianske napätie a možné etnické nepokoje v demokratickej a suverénnej SR, kde sú na vysokej štandardnej úrovni zabezpečené všetky menšinové práva v duchu platných medzinárodných a medzištátnych zmlúv."