SME

Zatvorená rotunda obrala Šivetice o turistov

Malá obec Šivetice neďaleko Revúcej má všetky predpoklady, aby mohla ťažiť z turistického ruchu. Opak je však pravdou, hostí im z roka na rok ubúda. Vzácna románska rotunda čaká už roky na generálnu opravu.

Ak by sa podarilo rotundu obnoviť a turisti by sa vrátili, má obec veľké plány. „ Máme tradíciu šivetickej keramiky, kumštu chceme priučiť aj mladých,“ hovorí starosta. Uvažujú, že by keramické výrobky ponúkali turistom priamo pri rotunde a sprístupnili bAk by sa podarilo rotundu obnoviť a turisti by sa vrátili, má obec veľké plány. „ Máme tradíciu šivetickej keramiky, kumštu chceme priučiť aj mladých,“ hovorí starosta. Uvažujú, že by keramické výrobky ponúkali turistom priamo pri rotunde a sprístupnili b (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

ŠIVETICE. Šivetice by mohli byť turistickým rajom. Na blízkom kopci sa nachádzajú ruiny stredovekého hrádku, na cintoríne narazíte na skutočný skvost - románsku rotundu. Na dosah sú nádherné prírodné partie Muránskej planiny. Napriek tomu v obci akoby zastal čas. Nenájdete tu jedinú informačnú tabuľu o vzácnych pamiatkach, nehovoriac o stravovaní, či ubytovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starosta Ľudovít Sendrei hovorí, že dôvodom je zatvorená rotunda. Tú už pred rokmi pripravili na rekonštrukciu, no dodnes sa s ňou nezačalo. „ Obec s tým nemôže urobiť nič, rotunda je majetkom cirkvi. Ide však o nákladnú rekonštrukciu a na to ani cirkev prostriedky nemá. Pri takýchto významných pamiatkach by mal pomôcť štát," hovorí starosta. Reštaurátorský prieskum sa podľa neho urobil, ale ostatné ostalo stáť. Rotunda je dnes prázdna, bez zariadenia a oltára. Roky čaká na obnovu a záchranu vzácnych fresiek. „ Stále sa zaujímame, kedy sa s obnovou začne. Je to však v nedohľadne," hovorí Sendrei. On sám si pamätá časy, keď pred rotundou zastávali desiatky autobusov s turistami z celého sveta. Tých však z roka na rok ubúda.

SkryťVypnúť reklamu

Iba na požiadanie

otundu vám na požiadanie otvorí miestna obyvateľka Anna Galicová. K tejto možnosti sa však musíte dopracovať sami, lebo na rotunde o tom žiaden oznam nevisí. „ Omnoho radšej by som turistom ukazovala rotundu dokončenú, s obnovenými freskami. Takto mnohí zahraniční návštevníci iba krútia hlavami, prečo sa s takou vzácnou pamiatkou nič nerobí," hovorí Anna Galicová. Priestor vo vnútri je prázdny. Bez lavíc, kazateľnice, oltára. Steny križujú mohutné trhliny. Človek sa až obáva, či celá stavba nie je staticky narušená. Anna Galicová to vylučuje. „ Po statickej stránke sa zabezpečila, stihla sa urobiť aj strecha. No potom prišiel niekoľkoročný útlm," dodáva.


Rotunda je zasvätená sv. Margite Antiochijskej a považuje sa za najväčšiu románsku rotundu na Slovensku. Postavili ju v 2. polovici 13. storočia. V kostole sú zachované vzácne fresky, ktoré zachytávajú scény zo života sv. Margity. Časť z nich je úplne zničená, ďalšia časť by sa však ešte dala zreštaurovať.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný šivetický majster

Ak by sa podarilo rotundu obnoviť a turisti by sa vrátili, má obec veľké plány. „ Máme tradíciu šivetickej keramiky, kumštu chceme priučiť aj mladých," hovorí starosta. Uvažujú, že by keramické výrobky ponúkali turistom priamo pri rotunde a sprístupnili by aj tvorivé dielne. Zatiaľ však úvahy odsunuli na neurčito. „ Kým sem ľudia opäť nebudú chodiť kvôli rotunde, je zbytočné rozbehnúť nejaké projekty," dodáva starosta.

Posledným šivetickým majstrom je František Szarka. Pred rokmi sa priženil do rodiny, kde svokor dokázal robiť z hliny zázraky. Mnohému sa priučil, iné prvky si odskúšal sám. Pôvodná šivetická keramika je podľa neho aspoň taká stará ako rotunda a v mnohom čerpá námety z obdobia jaskynných ľudí. „ Časť prvkov je odvodená z nálezov, ktoré sa našli v jaskyni Domica," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu


VIDEO: Ján Krošlák

Typickú výmaľbu keramiky tvoria šivetické vtáčiky a rastlinné motívy. Treba ich urobiť jedným ťahom a bez chyby, lebo v opačnom prípade by bol znehodnotený celý výrobok. „ Chce to kumšt, aj rutinu. Aj ja som na začiatku mnohé veci kazil," hovorí Szarka. Najčastejšími tvarmi sú amfory, krčahy, ale aj taniere. Ak by sa raz projekt rozvoja turizmu rozbehol, mohol by turistom ponúknuť rôzne druhy šivetických suvenírov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 742
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 357
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 304
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 837
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 798
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu