PREŠOV 17. júla (SITA) – Celkom 60 nových bronzových tabúľ, 44 smerových šípok a 20 tabúľ s mapou nájdu turisti v meste Prešov a jeho širšom okolí, ktorých cieľom je spropagovať mesto a región v povodí rieky Torysa. Mesto ich nechalo vyrobiť a inštalovať vďaka projektu Šarišská špacírka v náklade vyše 2,2 mil. Sk. Prešovská radnica na tento projekt získala 95 % finančných zdrojov z eurofondov a sumou 112,5 tis. prispela z vlastných prostriedkov. Ako informovala na dnešnej tlačovej besede vedúca útvaru strategického rozvoja Mestského úradu v Prešove Ľubica Tomášová, peniaze z projektu použili aj na vydanie troch typov propagačných materiálov v slovenskej, poľskej a anglickej verzii. Vyšli v šesťtisícovom náklade a turisti ich dostanú bezplatne v mestských informačných centrách a historických objektoch v Prešove a ďalších deviatich mestách na trase Šarišskej špacírky. Propagované trasy sú zverejnené aj na webstránke mesta.
Projekt Šarišská špacírka ponúka turistom tri zaujímavé trasy. Prvou je okruh mestom Prešov, kde je vyznačených 40 objektov. Sú medzi nimi sakrálne stavby, najkrajšie meštianske domy, radnica, Bosákova banka, historické vzdelávacie inštitúcie, Kalvária či objekty starého Solivaru. Druhý okruh ponúka turistickú trasu po kultúrno-historických pamiatkach okresu, kde sú zahrnuté hrady vo Veľkom Šariši, Kapušanoch, Pamätník sedliackeho povstania v Haniske, drevený kostolík v Brežanoch, kaštieľ vo Finticiach. Najdlhšia trasa vedie z Prešova povodím Torysy k poľským hraniciam cez Veľký Šariš, Sabinov, Lipany, Kamenicu, Plaveč, Ľubotín až do Mníška nad Popradom. V spomínaných mestách a obciach nájdu turisti 20 nových značiek na významných budovách. Smerové šípky sú súčasťou značenia popri cestách. Dvadsať orientačných tabúľ s mapou inštalovali na významných parkoviskách.
Ako ďalej uviedla Tomášová, na projekt Šarišská špacírka nadväzuje poľský projekt Multikultúrny turistický chodník poľsko-slovenského pohraničia, ktorý realizuje powiat Nowy Sacz. Tento partner, ktorý získal na svoj projekt trojnásobne viac peňazí z EÚ, prevzal na seba náklady značenia v jednom smere od poľskej hranice po Prešov. Ide o prvý úspešný projekt s poľskou stranou, na ktorý získala prešovská radnica finančnú podporu z Európskej únie.