BRATISLAVA 17. júla (SITA) - Do zahraničia treba za veľvyslancov posielať skutočných odborníkov, uviedol pre agentúru SITA prezident Ivan Gašparovič, ktorý dnes prijal vedúcich zastupiteľských úradov SR. "Keď som nastúpil do úradu, prízvukoval som, že do krajín, ktoré sú v oblasti zahraničnej politiky v pozíciách prioritných, je treba, aby sme posielali kariérnych diplomatov a nie politických nominantov a zatiaľ sa mi to podarilo dodržiavať," dodal prezident. Neposudzuje veľvyslancov z politického ani odborného hľadiska, pretože toto je v kompetencii vlády.
Prezident sa nechcel vyjadrovať k systému schvaľovania veľvyslancov, keď pred Zahraničný výbor NR SR predstupujú už schválení veľvyslanci, aby členom výboru prezentovali koncepciu činnosti svojich veľvyslanectiev v cieľových krajinách. Po zasadnutí ZV NR SR koncom júna sa podpredsedníčka výboru Zdenka Kramplová pre agentúru SITA vyjadrila, že s prezentáciami sa nestotožnila, nepozdávali sa jej ani niektorí veľvyslanci po osobnostnej ani odbornej stránke. Prihovorila sa za to, aby sa veľvyslancom pripravovali prezentácie podľa výsledkov slovenskej diplomacie v konkrétnej krajine. Uviedla, že výbor by privítal, keby predstupovali kandidáti na veľvyslancov ešte predtým, ako ich schváli vláda a prezident. Prezident Gašparovič na margo toho pre agentúru SITA uviedol, že "to, čo poslankyňa Kramplová povedala, je ich vec, ako si to oni na výbore zhodnotia, či zmenia tento systém, ktorý je daný ústavou."
Každý veľvyslanec musí plniť programové vyhlásenie vlády, takže základné parametre jeho pôsobenia sú dané tak či tak, uviedol pre agentúru SITA minister zahraničných vecí Ján Kubiš a dodal, "že zahraničný výbor má možnosť koncepciu ovplyvniť vlastnými poznámkami a pripomienkami, takže ten priestor tam je, pokiaľ ide o vlastný výkon zahraničnej politiky. Rád si vypočujem pripomienky členov zahraničného výboru, ak budú systémové. V takom prípade si rád pohovorím s predsedom zahraničného výboru."
Veľvyslanec SR v Malajzii Milan Lajčiak uviedol pre agentúru SITA, že veľvyslanec by sa mal zúčastniť na tvorbe koncepcie činnosti svojho veľvyslanectva, pretože sa s ňou musí stotožniť a v cieľovej krajine ju tvorivo plniť. "Či si túto koncepciu vypracuje úplne sám alebo mu niekto pomôže, je jeho vec. Podstatné je, aby ju dokázal kvalitne prezentovať," dodal Lajčiak.
Novovymenovaná veľvyslankyňa na Cypre Anna Tureničová, ktorá v pondelok predniesla v mene ôsmich nových veľvyslancov príhovor, považuje za svoju najväčšiu výzvu pokračovanie v sprostredkovateľskej úlohe SR v bikomunitnom dialógu medzi cyperskými Grékmi a Turkami. Označuje to za pridanú hodnotu slovenskej diplomacie, pretože slovenský kanál je v súčasnosti jedinou možnosťou na zachovanie komunikácie medzi dvoma cyperskými komunitami. Tureničová sa bude snažiť, aby tento Slovenskom organizovaný dialóg prispel k riešeniu cyperskej otázky.