Lehota pod Vtáčnikom 18. júla (TASR) Deficit štátu na protipovodňovú ochranu od roku 2000 doteraz predstavuje šesť miliárd korún. Podľa zákona o povodniach a podľa tzv. vodného zákona má byť totiž protipovodňová ochrana plne hradená zo štátneho rozpočtu.
V rozhovore pre TASR to uviedol generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., Peter Nemčok v Lehote pod Vtáčnikom, kde si bol spolu s veľvyslancom Švajčiarska na Slovensku Josefom Areggerom pozrieť suchý polder, vybudovaný s finančnou pomocou švajčiarskej vlády.
Nemčok konštatoval, že SVP má rozpracovanú protipovodňovú ochranu v dvoch variantoch až do roku 2015. Je pripravených 400 až 500 väčších i menších projektov. Keďže je k vodárom štátny rozpočet aj v tomto roku macošský, z vlastných zdrojov realizujú iba najzákladnejšie veci. Predpokladajú však, že budúcoročný štátny rozpočet bude pamätať aj na ochranu pred povodňami.
V súčasnosti sa však už rozbehla veľká akcia na protipovodňovú ochranu Bratislavy, financovaná z fondov Európskej únie. Majú pripravené aj podobné projekty pre ochranu Banskej Bystrice a Prešova. Sú to všetko finančne náročné diela, ale podľa Nemčoka je potrebné myslieť aj na ochranu menších obcí, kde povodne dokážu takisto narobiť veľké škody.
Príkladom účinnosti takých opatrení je aj Lehota pod Vtáčnikom. Z poskytnutých prostriedkov takmer 20 miliónov korún od švajčiarskej vlády SVP vybudoval nad obcou takzvaný suchý polder, ktorý dokáže zachytiť storočnú vodu pri jarnom topení snehu alebo prívalových dažďoch. V minulosti totiž postihli túto druhú najväčšiu obec na hornej Nitre s 3850 obyvateľmi tri- i štyrikrát do roka ničivé povodne. Voda vždy prudko stekala z pohoria Vtáčnik a zaplavila veľkú časť dediny. Na majetku obce i občanov dokázala urobiť až šesťmiliónové škody. Avšak už v priebehu výstavby poldra v rokoch 2003 až 2004 suchá nádrž dvakrát zabránila takýmto povodniam. Odvtedy zadržala prívalové vody už najmenej štyrikrát.