Bratislava 18. júla (TASR) - Až dve tretiny Slovákov, 66 percent, súhlasí s názorom, že každé európske rozhodnutie je predmetom rokovania, v ktorom sa berú do úvahy názory národných vlád všetkých členských štátov. Vyplýva to z jarného prieskumu Eurobarometer 67, ktorý pravidelne, v polročných cykloch, skúma verejnú mienku občanov EÚ.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že až 75 percent slovenských respondentov, čo je viac ako je celoeurópsky priemer, chce, aby o daniach rozhodovala národná vláda samostatne. Podobne 72 percent Slovákov je toho názoru, že by národná vláda mala rozhodovať samostatne aj o dôchodkoch, zdravotnej a sociálnej starostlivosti (68 percent), vzdelávacom systéme (67 percent) a poľnohospodárskej a rybárskej politike (58 percent).
Podľa autora národnej správy Eurobarometer 67 pre SR Ivana Kuhna je paradoxné, že napriek tomu, že dve tretiny slovenských občanov si myslia, že každé európske rozhodnutie je predmetom rokovania, až nadpolovičná väčšina Slovákov chce veľkú časť právomocí ponechať vo výlučnej kompetencií národného štátu.
Slovenskí občania sú, naopak, za to, aby ich vláda rozhodovala spoločne s EÚ v oblastiach boja proti terorizmu (92 percent), obrany a zahraničnej politiky (81 percent), boja proti zločinu (76 percent), prisťahovalectva (69 percent), podpory regiónov trpiacich ekonomickými problémami (67 percent) a ochrany životného prostredia (64 percent).
Podľa Kuhna je z týchto údajov zrejmé, že Slováci si želajú EÚ s kompetenciami predovšetkým v tých oblastiach, v ktorých SR nemá silné národné záujmy (zahraničná politika) alebo nemá kapacitu ich efektívne uplatňovať (obrana a boj proti terorizmu), alebo majú občania pocit, že národná vláda v danej oblasti zlyhala (boj proti zločinu).
Slováci evidentne nechcú, pokračuje Kuhn, aby sa ich krajina vzdala tých kompetencií, ktoré prinášajú konkurenčnú výhodu (dane), ktoré podľa ich názoru fungujú lepšie ako v celoeurópskom priemere (vzdelávací systém), alebo v oblastiach, kde majú pocit, že SR bola poškodená spoločnou európskou politikou (poľnohospodárska a rybárska politika).