SME

Kašický: Prioritou misie v Afganistane, na Cypre a Balkáne

V operáciách krízového manažmentu sa bude Slovensko namiesto súčasných siedmich pôsobísk prioritne angažovať v Afganistane, na Cypre a na Balkáne.

Počet vojakov v zahraničných misiách by mal však zostať zachovaný. Médiá o tom dnes informoval minister obrany František Kašický.

Podľa Kašického ide o rozhodnutie vlády v zmysle záväzku z Programového vyhlásenia prehodnotiť účasť SR v zahraničných operáciách a misiách. Namiesto aktuálneho pôsobenia v siedmich misiách by sa malo Slovensko prioritne angažovať len v troch - v Afganistane, na Cypre a na Balkáne, povedal minister. "Vysielať budeme organické jednotky, kde budeme aj vo velení," spresnil Kašický s tým, že sa jednotky doma vycvičia a v misiách budú pôsobiť ako celok. "Neznamená to, že sa nebudeme podieľať na ad hoc misiách," povedal minister poukazujúc na aktuálne pôsobenie našej zdravotníckej jednotky v Libanone. Kašický dôvodil aj stanoviskom Generálneho štábu (GŠ), podľa ktorého sedem misií nie je dobré riešenie. Za vhodnejšie podľa neho aj GŠ považuje vyslanie tímov na tri miesta, čo prinesie aj finančnú úsporu. "Bude to však dlhší proces, treba to vyjednať v NATO a OSN," dodal Kašický.

SkryťVypnúť reklamu

Naši vojaci v zahraničí bez väčších problémov

Bezpečnostná situácia v pôsobiskách slovenských vojakov v zahraničných misiách je s výnimkou Iraku stabilizovaná a vyslané jednotky bez väčších problémov plnia určené úlohy. Vyplynulo to z dnešných telefonických rozhovorov ministra obrany Františka Kašického s veliteľmi slovenských kontingentov za účasti médií.

Šesť slovenských vojakov, pôsobiacich v rámci operácie koaličných síl Iracká sloboda, pracuje podľa veliteľa jednotky, podplukovníka Richarda Kollára, v tábore, chránenom americkými varovnými systémami, ktoré upozorňujú na rakety, letiace smerom do tábora. "Zvukový signál znamená, aby do troch sekúnd človek niečo urobil, teda ľahol si," povedal Kašickému Kollár. V bagdadskom tábore, kde sú aj naši vojaci, je však podľa neho podstatne lepšia situácia ako v iných, ktoré sú pod sústredenou paľbou militantov, odmietajúcich relatívne upokojenie situácie, ktoré podľa Kollára nastalo v posledných dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Na misii ISAF v Afganistane 57 vojakov

Veliteľ slovenskej jednotky, pôsobiacej v rámci misie ISAF pod velením NATO v Afganistane, major Daniel Draganovský, ministra informoval, že na základni v Kandaháre, kde pôsobia, je pokoj, "aj keď hrozby sú". Naši vojaci nemali podľa Draganovského problémy s adaptáciou a v súčasnosti plnia úlohy pri mechanickom a ručnom odmínovaní a rekonštrukcii prístupových ciest k letiskovým plochám.

Vzhľadom na vysoké denné teploty, dosahujúce podľa Draganovského 45-49 stupňov, pracujú naši vojaci od 4:30 do poludnia, aby sa vyhli najväčším horúčavám. S ubytovaním v kontajneroch ani s pitným režimom problémy nemajú, dodal. V misii je momentálne 57 našich vojakov.

Situácia v Kosove je citlivá

Situácia na misii KFOR pod velením NATO v Kosove je podľa veliteľa, podplukovníka Bartolomeja Hobľáka pokojná, avšak citlivá, čo podľa neho súvisí s nedovoleným ozbrojovaním či pašovaním, ktorého sa miestni obyvatelia dopúšťajú v dôsledku nezamestnanosti. Vplyv situácie v súvislosti s rokovaniami o konečnom štatúte provincie na správanie sa k našim vojakom, na ktorý sa opýtal minister, podľa Hobľáka nezaznamenali. "Od prezentácie sily sa prešlo k prezentácii prítomnosti," povedal Hobľák. Kašického tiež informoval o problémoch jednotky s poruchovými Aligátormi a chýbajúcim nosným systémom na osobnú výbavu vojakov. Minister Hobľáka informoval o rokovaniach na skvalitnenie Aligátorov. Problematika nosného systému sa podľa Kašického rieši. V misii KFOR v Kosove v súčasnosti pôsobí 134 vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Misia ALTHEA pod velením Európskej únie v Sarajeve v Bosne a Hercegovine, kde pôsobia 35 slovenskí vojenskí policajti, má podľa veliteľa, poručíka Juraja Antola, veľmi pozitívne hodnotenie. Počiatočné jazykové problémy už podľa neho odstránili, potrebovali by goratexové odevy a zlepšenie spojenia.

V Libanone sa situácia zlepšuje

Zlepšujúcu sa bezpečnostnú situáciu hlásil Kašickému aj veliteľ jednotky zdravotníkov, pôsobiacich v misii UNIFIL pod velením OSN v Libanonskom Tibnine, podplukovník František Nikel. Šesťčlenná jednotka, z ktorej sú štyri ženy, podľa Nikela od začiatku pôsobenia v máji ošetrila celkovo 673 pacientov a urobila 28 ťažkých a 117 ľahkých operácií. Jednotka, ktorá svoje pôsobenie ukončí v zmysle mandátu 1. augusta, pracuje v stanoch pri vonkajšej teplote 45-50 stupňov. Ošetrujú prevažne strelné poranenia, priestrely, poštípania hadmi a škorpiónmi či dehydratácie, informoval Kašického Nikel. "Strava je bez chuti, súťažíme, kto koľko plastových príborov zlomí na mäse," odpovedal na ministrovu otázku.

SkryťVypnúť reklamu

Bezproblémové pôsobenie hlásil Kašickému veliteľ slovenskej jednotky misie UNDOF pod velením OSN na Golanských výšinách, major Vladimír Grišlo. Vojaci sú podľa neho upozornení na nebezpečenstvo uštipnutia hadmi a škorpiónmi, ktoré im však pomáhajú eliminovať miestne psy a mačky. V tomto kontingente pôsobí 95 slovenských vojakov.

Problémy na Cypre spôsobujú požiare

Problémy vojakom, pôsobiacim v rámci misie UNFICYP pod velením OSN na Cypre, spôsobujú v súčasnosti podľa veliteľa, podplukovníka Jaroslava Schönvického, najmä požiare. Spôsobujú totiž výbuchy mín na niektorých mínových poliach, ktoré potom treba nanovo vyznačovať, vysvetlil Schönvický. V rámci misie UNFICYP pôsobí 196 našich vojakov.

Celkovo pôsobí v súčasnosti v zahraničných misiách 535 slovenských vojakov, ďalší štyria v sú v pozorovateľských.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Inter Bratislava - Dziki Varšava: LIVE STREAM zo zápasu Severoeurópskej ligy ENBL

Sledujte s nami LIVE STREAM zo zápasu semifinále Severoeurópskej ligy ENBL: BK Inter Bratislava - Dziki Varšava.


Belgický cyklista Tim Merlier.

Tradičné preteky vo Flámsku a Holandsku majú úplne rovinatý profil a o triumf tak bojovali šprintéri.


TASR
Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu