"... požiadal som pána premiéra aj o to, aby talianska spoločnosť Enel bola konštruktívna, pokiaľ ide o rozhovory o výške ceny elektrickej energie, pretože je to oblasť, ktorá významne ovplyvňuje aj infláciu a je samozrejme mimoriadne citlivá pre obyvateľov a podnikateľský sektor na Slovensku," povedal Fico na tlačovej konferencii.
V Enele vlastní taliansky štát najväčší podiel akcií, ďalšie podiely majú menší akcionári. V SE Enel v privatizácii ešte za bývalého kabinetu Mikuláša Dzurindu získal 66 percent akcií. "Enel si uvedomuje túto veľkú zodpovednosť a uvedomoval si ju aj v okamihu, keď sa zúčastnil na privatizácii tohto podniku v tejto krajine. Preto som potvrdil svoju vôľu pánovi premiérovi venovať sa aj problémom s tým spojeným," reagoval na Ficovo vyhlásenie Prodi.
Enel je jedným z hlavných bodov rokovania
Pôsobenie Enelu v SE bolo podľa Fica jedným z hlavných bodov rokovania. Slovenský premiér zdôraznil nesúhlasný postoj k privatizácii SE, ktorú uskutočnila minulá vláda Mikuláša Dzurindu. Potvrdil však, že Slovensko dodrží zmluvy s Enelom a považuje ho za významného strategického investora.
Premiéri podľa neho diskutovali aj o podmienkach prenájmu vodnej elektrárne v Gabčíkove, s ktorými Ficov kabinet nesúhlasí.
Prodi okrem toho podľa slovenského premiéra potvrdil, že práce na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa začnú tento rok na jeseň.
Prodi chválil ekonomický pokrok Slovenska
Vstup Slovenska do Schengenu k 1. januáru 2008 považuje taliansky premiér za reálny.
Prodi vyjadril obdiv ekonomickému pokroku Slovenska a poznamenal, že sem bude musieť chodiť častejšie, inak by to kvôli rýchlym zmenám nespoznal. Slovensko sa podľa jeho slov stalo významným hospodárskym partnerom Talianska. Prodi ocenil aj spoluprácu oboch krajín v Bezpečnostnej rade OSN.
Slovensko bude oficiálne podporovať kandidatúru Talianska na zorganizovanie svetovej výstavy Expo 2015, uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico a dodal, že Slovensko bude potom od Talianska očakávať súčinnosť pri ambíciách SR v súvislosti s jej zastúpením v organizáciách a orgánoch OSN.
"Spolupráca v BR OSN je veľmi úspešná a stále je vôľa ju ešte rozvíjať," konštatoval taliansky premiér s tým, že vstup SR do eurozóny v plánovanom termíne je reálny a bude nás v tom podporovať. "Návšteva talianskeho premiéra na Slovensku je potvrdením výborných vzťahov, ktoré sú medzi SR a Talianskom. Náš rozhovor medzi štyrmi očami potvrdil, že medzi nami nie sú žiadne otvorené politické otázky, ktoré by nás zaťažovali," pripomenul Fico a pokračoval, že Taliansko je náš štvrtý najvýznamnejší obchodný partner a rovnako štvrtý najvýznamnejší investor.
Fico tiež uviedol, že Prodiho informoval o strategických cieľoch vlády SR, pokiaľ ide o výstavbu diaľnic, Schengen a zavedenie eura. "Vyzval som pána premiéra na účasť talianskych spoločností, pokiaľ ide o dostavbu diaľničnej siete na Slovensku," prízvukoval slovenský predseda kabinetu.
Diskusia aj o zahraničnej politike
Šéfovia vlád sa dotkli aj problematiky zahraničnej politiky, a to najmä politickej situácie v okolitých krajinách a Kosova, kde sú ich názory podľa Fica veľmi blízke. "Pokiaľ ide o Kosovo, potvrdzujeme náš záujem dať skutočne silný impulz a rozvíjať vzťahy s EÚ. Treba pokračovať spolu s inými európskymi krajinami," povedal Prodi.
Čo sa týka rozsudku líbyjskej Najvyššej súdnej rady nad bulharskými sestričkami a palestínskym lekárom Prodi poznamenal, že zmena pôvodného trestu smrti na doživotie je v súlade s očakávaniami postihnutých rodín.
"Všetci sme žiadali líbyjskú stranu o humánny prístup, pokiaľ ide o túto kauzu. Verím, že práca, ktorú urobili viacerí európski politici, priniesla svoj výsledok aj v podobe zmeny rozsudku. Očakávam, že v krátkom čase dôjde k rozhodnutiu a ich prepusteniu z väzenia," uviedol Fico. Zároveň sa vyjadril aj o poskytnutiu financií Líbyi. "O príspevku do fondu pre deti, ktoré sú postihnuté AIDS, sa hovorí len v súvislosti s líbyjským dlhom. Nič nie je dohodnuté," prízvukoval šéf slovenského kabinetu.
Fico nesúhlasí so základňou v Česku, je príliš blízko Slovenska
Premiér Robert Fico nesúhlasí s výstavbou protiraketových základní v susednom Česku a Poľsku. Okrem toho, že o základniach sa podľa neho dostatočne nerokovalo s Európskou úniou, Ruskom a NATO, sa mu tiež nepáči, že zariadenia by boli príliš blízko Slovenska. Povedal to po dnešnom stretnutí s talianskym premiérom Prodim. Zdôraznil však, že je to jeho osobný názor, nie postoj slovenskej vlády.
"Som proti takýmto raketovým základniam a proti takýmto radarovým základniam na území Európskej únie v takej bezprostrednej blízkosti k Slovenskej republike. Nás sa to absolútne dotýka," tvrdil Fico.
Prahu a Varšavu o umiestnenie základní požiadali Spojené štáty. Prípadnou výstavbou protiraketového štítu sa však cíti byť ohrozené Rusko. Washington naopak argumentuje, že systém by bol namierený proti takzvaným "darebáckym" štátom, ako napríklad Irán.
Premiér by osobne nesúhlasil s umiestnením na Slovensku
Fico už viackrát zopakoval svoj odmietavý postoj k základniam, väčšinou však tvrdil najmä to, že on osobne by nesúhlasil s podobnými základňami na slovenskom území. Dnes tiež poznamenal, že Rusko a Spojené štáty sa zrejme na riešení tohto problému nedohodnú, pretože obe strany už zaujímajú príliš extrémne pozície. Zopakoval, že o základniach sa malo rokovať s Ruskom od začiatku. "Teraz sa zrazu ten záujem ukazuje, ale my na Slovensku hovoríme, že už sa chytá zajac za chvost," tvrdil premiér.
Slovenský premiér je známy občasnou kritikou politiky Spojených štátov. Ostro napríklad odsúdil americký zásah voči režimu Saddáma Husajna v Iraku, odkiaľ jeho kabinet stiahol slovenských ženistov. Opačný názor na základne ako Fico v minulosti ponúklo slovenské ministerstvo zahraničných vecí. To tvrdilo, že prispejú k bezpečnosti v strednej Európe.
Zatiaľ čo poľský premiér Lech Kaczyński už vyhlásil, že o výstavbe základne v Poľsku je prakticky rozhodnuté, v Česku sa proti radaru ozývajú odmietavé hlasy opozičných sociálnych demokratov a komunistov. Objavili sa aj požiadavky na referendum.
Autor: zh

Beata
Balogová
