Poprad 11. apríla (TASR) - Tak poslanci ako aj predstavitelia parlamentných politických strán by si mali uvedomiť, že realizácia reformy verejnej správy patrí k prioritám Programového vyhlásenia vlády SR. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré prijali na dnešnom rokovaní v Poprade predstavitelia Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí, Združenia miest a obcí Spiša a Ľubovnianskeho regionálneho združenia miest a obcí. Požadujú zmeniť zastaraný centralistický spôsob riadenia štátu a priblížiť správu vecí verejných občanom v regiónoch Slovenskej republiky.
Členovia troch regionálnych združení vyslovili podporu vládnemu návrhu zákona o samospráve vyšších územných celkov. Zdôraznili, že podporujú model vytvorenia dvanástich regionálnych celkov. Podľa nich územie každého z dvanástich krajov je dostatočne veľké na efektívne fungovanie všetkých sfér verejného života. Občania majú právo vedieť či a ako efektívne sú využívané ich dane a na druhej strane cítiť spoluzodpovednosť za rozvoj regiónu.
"Našou požiadavkou je vytvorenie samostatného regiónu Spiša ako jedného z dvanástich, o ktorom sme presvedčení, že bude životaschopným celkom", konštatovali zástupcovia miest a obcí. Vyjadrili očakávanie, že po desiatich rokoch "konečne" dosiahnu spravodlivejšie a adresné rozdeľovanie finančných prostriedkov a postupné vyrovnanie rozdielov medzi životnou úrovňou obyvateľov jednotlivých regiónov. Realizáciu reformy verejnej správy považujú za jednu z rozhodujúcich podmienok vstupu Slovenska do Európskej únie. Účastníci rokovania vyzvali poslancov Národnej rady SR a predsedov politických strán, aby prijali zásadné rozhodnutie o začatí reformy v súlade s uznesením vlády z 1. apríla tohto roka. Len tak umožnia občanom Slovenska podieľať sa na rozhodovaní o "svojom skutočnom domove a osude tejto krajiny". Vyslovili sa za systémový presun právomocí a financií zo štátnej správy na samosprávy miest a obcí a regionálne samosprávy, čím sa podľa ich názoru zabráni ďalšiemu úpadku životnej úrovne občanov.