KOŠICE 18. júla (SITA) – Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu - to je názov projektu, ktorý dnes na tlačovej besede v Košiciach predstavili zástupcovia Karpatskej nadácie a literárnej spoločnosti Pravé orechové. Projekt je reakciou na výzvu Stredoeurópskej nadácie v rámci programu Vážime si umenie a kultúru.
„Úlohou spisovateľov z literárnej spoločnosti Pravé orechové je do februára 2008 zozbierať vo vytypovaných desiatich obciach východoslovenského regiónu päťdesiat historických príbehov, ktoré spracujú do poviedok, a vydať ich,“ informoval šéf literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó. Zbierka poviedok má zohľadňovať národné, národnostné i etnické zloženie mapovanej oblasti. Autori literárne spracujú po desať príbehov z obcí rýdzo slovenských, ale tiež z obcí s početnou maďarskou, rusínskou a nemeckou menšinou i rómskym etnikom. Všetky poviedky budú prezentované na internetových stránkach www.praveorechove.com a výber z nich bude preložený do angličtiny pre internetové stránky www.story.box.sk. V máji 2008 vyjde kniha, ktorá bude obsahovať pätnásť najlepších príbehov. Úlohou projektu je tiež záchrana historického fotografického fondu.
„Karpatská nadácia si kladie za cieľ podporu dobrých susedských vzťahov, sociálnej stability a udržateľného ekonomického rozvoja v Karpatskom euroregióne. Preto je nám filozofia Pravého orechového veľmi blízka, zhodujeme sa v názoroch na potrebu ochrany i rozvoja jedinečnosti kultúry východného Slovenska. Veríme, že záchranou starých povestí, legiend i skutočných historických príbehov prispejeme k ich trvalému uchovaniu ako súčasti našej historickej i terajšej identity,“ uviedla riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel. Projekt sa zatiaľ realizuje v obciach Drienovec a Miková, koncom týždňa sa začne aj v Herľanoch. "Vyberali sme obce, ktoré majú vhodný historický potenciál. Ich povesti poznajú zvyčajne len najstarší obyvatelia. Pretože od čias masívneho rozšírenia televízie sa ústne tradovanie starých príbehov prerušilo, hrozí im trvalý zánik,“ povedal Szabó. Ako ďalej uviedol, medzi vytypované obce zaradili aj Krajnú Bystrú v okrese Svidník, kde sa medzi obyvateľmi tradujú úsmevné príbehy z detstva „najznámejšieho krajčíra na Slovensku“ - Vasiľa Biľaka. Z doterajších výstupov projektu si cení aj historickú fotografiu z Mikovej, na ktorej je matka, starý otec a babička i pradedo a prababička Andyho Warhola. O projektové výstupy z obce Miková prejavil záujem aj Andyho synovec – americký knižný ilustrátor James Warhola.
Literárna spoločnosť Pravé orechové pôsobí pod záštitou Košického samosprávneho kraja. Vznikla v roku 2001 ako občianske združenie spisovateľov, ktorí sa venujú literárnej tvorbe na základe vypočutého, prípadne naštudovaného zo starých archívnych materiálov. Doposiaľ vydali tri knihy, štrnásť rozhlasových poviedok a hier, realizovali šestnásť projektov a na www.praveorechove.com ponúkajú na čítanie 140 poviedok.