Väčšina týchto zariadení dopláca na nedostatok letných atrakcií a svojim hosťom ponúka iba klasickú turistiku. Hotely sú momentálne obsadené približne na tretinu svojej kapacity a ani v nasledujúcich týždňoch väčší príliv turistov neočakávajú. Výnimkou sú zariadenia vo Vysokých Tatrách a čiastočne v Malej Fatre, vyplýva z ankety ČTK.
"Je to horšie ako vlani, momentálne máme obsadených približne 30 percent postelí a ani v nasledujúcich týždňoch neprekročí počet ubytovaných polovicu kapacity hotela," povedala Martina Helienková z horského hotela Poľana nad Detvou, do ktorého prichádzajú okrem domácich hostí najmä Maďari a Česi.
Spoza rieky Moravy prišla v tomto roku aj väčšina hostí ubytovaných v hoteli Totem na Čertovici. Podľa majiteľa Miloša Sakalíka má zariadenie, postavené v blízkosti horského priechodu, obsadenú necelú polovicu lôžok. Oba hotely sa špecializujú na lyžiarsku sezónu a v lete hosťom ponúkajú najmä turistické výlety. Z Čertovice sú v okruhu 30 kilometrov v dosahu nízkotatranské jaskyne a termálne kúpaliská.
Podľa Kataríny Markuliakovej z hotela Trangoška v Nízkych Tatrách bude aj túto letnú sezónu zariadenie s kapacitou 59 miest vyťažené približne na štvrtinu. Turisti využívajú polohu hotela na úpätí Chopka k hrebeňovým túram. "V lete je to návštevnosť oveľa slabšia ako v zime," dodala Markuliaková.
Tatranci sú spokojní
Iná je situácia vo Vysokých Tatrách, kde sú hotely tradične zaplnené aj v letnej turistickej sezóne. Napríklad v hoteli Hrebienok je momentálne viac ako 90 percent postelí obsadených. "Voľné miesta máme najmä vtedy, keď niekto stornuje pobyt," tvrdí recepčná hotela Andrea Mikulská.
V posledných rokoch zaznamenávajú vo Vysokých Tatrách skracovanie dĺžky pobytu. Vysoké Tatry sú však stále nad celoslovenským priemerom. Kým na Slovensku je priemerná dĺžka pobytu 3,6 dňa, vo Vysokých Tatrách je to 3,9 dňa. „Začína prevládať predĺžená víkendová turistika, čo zodpovedá zrýchlenému tempu života,“ doplnil Chudý. Kratšie pobyty súvisia aj s tým, že z Tatier sa vytrácajú turisti, ktorí prišli na celý týždeň do hôr len za turistikou. Okrem vysokohorskej turistiky už návštevníci využívajú aj služby akvaparkov v podhorí Vysokých Tatier, najmä Aquacity v Poprade.
Minimálne na pol dňa navštívia poľské Zakopané a ďalší deň si nechávajú na prehliadku kultúrnych a prírodných pamätihodností okolia, ako sú Levoča, Kežmarok či Belianska jaskyňa. Súčasní turisti sú podľa Chudého pohodlnejší. Už máloktorí turisti nastupujú na túru v skorých ranných hodinách. V posledných rokoch tiež ubúdajú rezervácie pobytov a mnohí návštevníci sa rozhodujú v závislosti od aktuálneho počasia a pracovných povinností.
Záujem je najmä o kúpaliská
Podľa Bibiány Dzurillovej, ktorá prevádzkuje informačnú kanceláriu v Tatranskej Lomnici, v týchto horúcich dňoch je veľký záujem najmä o kúpaliská a bazény, „ktorých je v Tatrách akútny nedostatok“. Aj keď mnohé hotely majú svoje bazény, nie všetky sú otvorené pre širokú verejnosť. Mnohí turisti preto navštevujú verejné kúpaliská v podhorí Vysokých Tatier. Napriek tomu Tatranci spoliehajú na druhú polovicu júla a najmä august, ktorý je tradične silnejším mesiacom. V prípade dobrého počasia v septembri a októbri dokáže jeseň ešte vylepšiť letnú sezónu vo Vysokých Tatrách.
Veľká časť návštevníkov v horských hoteloch prichádza zo zahraničia. Okrem českých a poľských turistov prichádzajú podľa Blanky Chmelařovej z hotela Martinské Hole čoraz častejšie aj Nemci. Výnimkou je napríklad hotel vo východoslovenskom stredisku Plejsy, kde podľa riaditeľky Zuzany Varechovej majú najmä domácu klientelu.
Autor: zh

Beata
Balogová
